En saa tätä Flash MX:n actionscriptiä taittumaan enkä tajua missä teen virheen kun tässä versiossa ei näytä olevan sitä automaattista scriptin kirjoittajaa vai miksi sitä nyt kutsutaankaan...
Minulla on mm. scene.1:sen layoutissa buttoni, jonka pitäisi viedä scene.2:seen. Valitsen buttonin scene tasolla, menen action script valikkoon ja valitsen timeline controllista käskyn gotoAndPlay(). Arvoiksi sulkeisiin laitan 2,2 (eli scene2, frame2). Ja sitten ilmoitellaankin scripti virheistä. Ketuttaa!!!
Ilmeisesti minulta jää jokin käsky (mikä) välistä tai jotain... Ainoa scripti minkä olen saanut toimimaan on stop.
Tarkoitukseni on, että tämä puunaamani flash-valikko tulee web-portfolioni index sivulle päävalikoksi ja jokainen buttoni veisi uudelle sivulle (html). Sain homman toimimaan Flashissa buttonin behavior valikosta go to web-pages käskyllä, mutta heti kun istutan flashin html:ään, linkki lakkaa toimimasta.
Mietin myös sitä, että miten tuollainen loading... ilmoitus saadaan aikaan kun buttoni näytti avaavan web sivun tosi hitaasti. Kävijä voi luulla, että linkki on sökönä tai on muuten vain tosi nopea liikkeissään eikä jaksa venata. Jotakin vinkkiä olisi saatava klikkaukseen mukaan, että jotakin tapahtuu.
Kiitti kovasti jos joku osaisi neuvoa. Hommalla on aika kiire kun mahdollinen työnantaja odottaa työnäytteitä ja haluisin portfolioni pistää näyttävästi webbiin sen sijaan että lähetän monen megan edestä sähköpostia.
/Hullupulu
Osaatko Flashin scriptiä?
1
499
Vastaukset
- sentään
"En saa tätä Flash MX:n actionscriptiä taittumaan enkä tajua missä teen virheen kun tässä versiossa ei näytä olevan sitä automaattista scriptin kirjoittajaa vai miksi sitä nyt kutsutaankaan..."
Ei mikään Flash:n versio kirjoita automaattisesti ActionScripti:ä. Sieltä saa ainoastaan yleisimmät "käskyt".
"Minulla on mm. scene.1:sen layoutissa buttoni, jonka pitäisi viedä scene.2:seen. Valitsen buttonin scene tasolla, menen action script valikkoon ja valitsen timeline controllista käskyn gotoAndPlay(). Arvoiksi sulkeisiin laitan 2,2 (eli scene2, frame2). Ja sitten ilmoitellaankin scripti virheistä. Ketuttaa!!!"
Minkkä vuoksi pitää olla enemmän kuin yksi Scene? Turhaa sekoitusta.
"Ilmeisesti minulta jää jokin käsky (mikä) välistä tai jotain... Ainoa scripti minkä olen saanut toimimaan on stop."
getUrl ja sen jälkeen määrität Url:n esim. index.html.
"Tarkoitukseni on, että tämä puunaamani flash-valikko tulee web-portfolioni index sivulle päävalikoksi ja jokainen buttoni veisi uudelle sivulle (html). Sain homman toimimaan Flashissa buttonin behavior valikosta go to web-pages käskyllä, mutta heti kun istutan flashin html:ään, linkki lakkaa toimimasta."
Miksi on pakko tehdä navi {näin ymmärsi} Flash:lla jos ei osaa.
"Mietin myös sitä, että miten tuollainen loading... ilmoitus saadaan aikaan kun buttoni näytti avaavan web sivun tosi hitaasti. Kävijä voi luulla, että linkki on sökönä tai on muuten vain tosi nopea liikkeissään eikä jaksa venata. Jotakin vinkkiä olisi saatava klikkaukseen mukaan, että jotakin tapahtuu."
Teet ihan simppelin Prealoaderin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.754236Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k112253Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2411437- 1551436
- 1201261
- 1131195
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil721119Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik81086- 601004
- 35936