Painajaisia

Mulla on jonkinnäköinen ahdistushäiriö ja paniikkihäiriö, jotka rajoittavat suuresti elämääni. Lisäksi näen painajaisia joka yö, mikä ei kyllä paranna oloa yhtään. Uniin liittyy usein kuolemaa ja väkivaltaa. Onko teillä ahdistuneet vastaavaa ongelmaa, eli vaivaako painajaiset? Mitenköhän ihmeessä niistä pääsee eroon?
4325
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Muuttamalla asenettasi asioihin.
Olet ahdistunut, kuten nimimerkkisi kertoo
ja ajattelet asioista pessimistisesti.
Unet ovat alitajuntaa ja kaikki hereillä
ollessa koetut asiat tulevat usein uniin.
Koita ajatella iloisia asioita ja optimistisemmin.
Jospa se siitä sitten.
Kauniita unia sinulle jatkossa

Äänestä

Luin juuri erään ulkomailla asuvan, masennuslääkkeitä käyttävän tuttavani blogista kuinka hän on nähnyt ihan samantapaisia painajaisunia ja herätessä oli koko päivän huimausta, oksennutti ja vilutti ym.
Hän oli kuitenkin muistanut, että oli unohtanut mutamana päivänä ottaa lääkkeitään ja käyttöohjeista selvisi, että hänellä oli yht´äkkisen lopettamisen seurauksena vieroitusoireita.

Siis olisitkohan unohtanut ottaa lääkkeitä säännöllisesti tai pitäisikö lääkkeet vaihtaa. Ota yhteyttä lääkäriisi, että hän tarkistaa asian.

Itselläni, kun on uniapnea, niin näen rauhoittavista ja rentouttavista lääkkeistä hyvin helposti painajaisia, ellei annostelu ole oikea.

Äänestä
  • Mulla on Remeron iltaisin. Se lisää painajaisten elävyyttä, mutta oli mulla painajaisia jo ennen lääkkeen aloittamista (olin vuoden kokonaan ilman lääkkeitä).

    Yritän suhtautua myönteisesti asioihin, eikä mulla oikeastaan ole juurikaan hyviä syitä olla ahdistunut. Siksi uskon, että se on ennen kaikkea biologista. Aivokemia pielessä.

    Äänestä

  • Herra Ahdistus kirjoitti:

    Mulla on Remeron iltaisin. Se lisää painajaisten elävyyttä, mutta oli mulla painajaisia jo ennen lääkkeen aloittamista (olin vuoden kokonaan ilman lääkkeitä).

    Yritän suhtautua myönteisesti asioihin, eikä mulla oikeastaan ole juurikaan hyviä syitä olla ahdistunut. Siksi uskon, että se on ennen kaikkea biologista. Aivokemia pielessä.

    onko koskaan kysellyt tai pyytänyt laittamaan ne ylös heti herättyäsi eli kirjaat päivittäin ne unet. Ehkä sieltä löytyy jonkunlainen apu tai avain mikä mättää ?? Ei sitä syyttä kukaan yleensä ahdistu tai masennu, ne on yleensä seurauksia jostakin jota et nyt oivalla. Vaihda lääkäriä jos voit ellei lääkärisi kiinnostu tervehtymisestäsi ihan aidosti

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Herra Ahdistus kirjoitti:

Mulla on jonkinnäköinen ahdistushäiriö ja paniikkihäiriö, jotka rajoittavat suuresti elämääni. Lisäksi näen painajaisia joka yö, mikä ei kyllä paranna oloa yhtään. Uniin liittyy usein kuolemaa ja väkivaltaa. Onko teillä ahdistuneet vastaavaa ongelmaa, eli vaivaako painajaiset? Mitenköhän ihmeessä niistä pääsee eroon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu