tämä kyllä olisi kuulunut siihen edelliseen (menkat & uinti) mutta tuli vasta nyt mieleen.. että jos on menkat ja kisat niin miten siellä kun rampataan koko ajan altaaseen ja ylös.. pitäisikö käydä vaihtamassa tamppoonia tunnin välein vai voiko sitä pitää esim 6tuntii vaikka ensin se on kastunut ja sitten odotetaan kolme tuntia ilmassa ja taas uimaan? vai jättäytyä suosiolla pois kisoista? ja eikö ole jtn pillereitä joilla voi siirtää kukkautisia.. ajattelin esim. sm-kisoja.. kiva ois sanoo valkul: "En voi tul sm-kisoihi ku mul on menkat.." :D kiitos taas vaihteeksi..
Menkat ja kisat..?
onneton.
4483
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ei tarvitse tunnin välein vaihtaa jne. käyt vaikka about 4 tunnin välein :)
Kuukautisia pystyy kyllä siirtämään pillereillä, mutta tampponin pito aika kaiketi on 4 tuntia, kai siellä kisoissa siis jotain vessataukoa on?
Ja eihän se sinun sisällä miksikään kastu, ei vesi pääse emättimeen uidessa.
Omituisia harhaluuloja. Vesi pääsee kyllä emättimeen. Erityisen helpoksi asian tekee tampoonin naru, joka imee altaan veden suoraa tietä tampooniin ja emättimeen. Eikä tampoonille ole olemassa mitään tiettyä pitoaikaa. 8 tuntia pidempään se ei saisi olla sisällä (TSS riski kasvaa sen jälkeen), mutta kaikki muut ajat sitä ennen ovat ihan yhtä hyviä. Riippuu täysin vuodosta ja tampoonin "tehosta" kauanko tampoonia kannattaa tai ei kannata pitää.
Jos käyt hörppimässä tampoonin kautta sisällesi uimahallin vettä, kasvaa tulehdusriski kokoajan mitä pidempään tampooni sisälläsi on. Vaan eipä tee hyvää sekään, että kuivaa (verta imemätöntä) tampoonia riuhtoo sisältään tunnin välein pois.
Kuukautisten siirtoon on kyllä olemassa pillerit. Suosittelen ihan ensimmäisenä keskustelemaan asiasta koulun terveydenhoitajan kanssa. Toki voit mennä suoraan lääkärillekin, mutta terkkari kyllä tietää varmasti näistä asioista ja osaa neuvoa sinua.
Ei menkkojen takia tarvitse elämää uudelleen järjestää (jättäytyä pois harkoista/kisoista jne.) Kyllä niiden kanssa oppii elämään, kun löytää ne itselle parhaat keinot ja välineet.