Tekeekö mitään? Kestääkö 308:n kydissä?
Vastaukset 3
- TNT poks
Kestää tai ei, eli riippuu vähän tuurista kuten aina noitten kinuskien kanssa. Sekään ei sitten ole mikään amerikkalainen etes vaikka niin myyjä väittäisi. Korean kapine.
Napsut ei pysy kohillaan. Paikkallinen hirviseura teki testin ja toimi loistavasti ja ei pelännyt kiikari rekyyliä, mutta niin perätukun loistokiikaritkin ylistetään lehdessä pilviin ja käytännössä ne ei ole herneputkia kummempia.
Ja siihen 30v takuuseen ei ole mitään luottamista että se kestäis. Takuu toimii mut kiikaris on koko ajan huollossa josta se tulee lappu mukana että putsattu, ei muuta vikaa.
Osta joku burris tai leuppari. perusmallit n.300e ja kestää sata kertaa paremmin ja optiikkakaan ei kovin huono ole.
Riippuu nuo hinnat vähä tollarin kurssistakin muttei ne niin kalliita ole että kannattais kiinalaisiin sortua.
Tietysti jos saat swiftin 4-16x50 kiikarin valoristikolla 300e ja sitten haet leupparilta samaa vehettä niin se on 1200e.
Mutta jos ei aijo paljo rahaa sijoittaa niin karsi kiikarista ylimääräiset herkut pois kuten valoristikot ja suuret suurennokset ja osta perus esim.3-9x40burris. Ja noissa swifteissä on tosi huono kuva jollain 15suurennoksella...
kiikarin teknologia vaatii paljon kalliita ratkaisuja toimiakseen hyvin ääriolosuhteissa kuten räntäsade jonka jälkeen 30 astetta pakkasta..samoten kovat rekyylit ja muut iskut.
kun ostat satasen kiikarin sä ammut vaeltelujen takia 200e edestä panoksia, noijut kielenpään kipiäksi ja aiheutat vaimollekin muutam ylimääräisen riidan ja viikonloppusin juot entistä enemmän niin siitä se iso lasku tulee näin niinku kärjistettynä eli tiiät että huono kiikari=pään vaiva/riesa.- Itsellä Swift, mites
Mulla on Swift 3-12x50 kiikari 30-06:sen päällä ja käytän itseladattuja, lue hylsy täynnä ruutia. Ollut käytössä noin kahdeksan vuotta, ei mitään ongelmia. pitää sen mitä on säädetty. Verrattiin kerran miten näkyy kauris vastavaloon pellon reunassa ilta auringossa. ei mitään ongelmaa, Leupoldilla ei näkynyt kuin päivän paistetta.
- Näin on
Itsellä Swift, mites kirjoitti:
Mulla on Swift 3-12x50 kiikari 30-06:sen päällä ja käytän itseladattuja, lue hylsy täynnä ruutia. Ollut käytössä noin kahdeksan vuotta, ei mitään ongelmia. pitää sen mitä on säädetty. Verrattiin kerran miten näkyy kauris vastavaloon pellon reunassa ilta auringossa. ei mitään ongelmaa, Leupoldilla ei näkynyt kuin päivän paistetta.
Niin ei muuten tartte valoristikkoa, kun on Swift kiväärin päällä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 51871
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍92838Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust15726Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,3680Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.1574- 56551
Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it184549- 61533
- 70533
Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista24506