D-VITAMIINI

D-vitamiini ei ole vitamiini ensinkään vaan hormooni ja sekosteroidi. Tätä steroidia, joka siis ei ole ravintoaine lisätään Suomessakin mm. meijerituotteisiin. Esimistö tuottaa D-metaboliitteja endokriinisti ainakin maksassa ja munuaisissa sekä ihon keratinosyyteissä. Lisäksi monissa kroonisissa sairausissa syntyy em. steroidia parakriinisti sairaassa kudoksessa mikrobitoiminnan tuloksena. STEROIDIEN PAKKOSYÖTTÖ ELINTARVIKKEISSA AIHEUTTAA VALTAVAA VAHINKOA NÄILLE SAIRAILLE!
171541
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

menetetystä Nobelista. Lääketieteen Nobel-palkinnon saajat julki tänään.

Äänestä

talven tehdessä tuloaan. Ei paista aurinko, ja pitäisi vielä alkaa paastoamaankin.

Äänestä

sanoa hyödyistä mitään.

Äänestä

huolehdi riittävästä D-vitamiinin saannista varsinkin talvisaikaan.

The receptor for 1,25(OH)2D3, VDR has been demonstrated in osteoblast cells and it belongs to the superfamily of nuclear hormone receptors.

Kun D-vitamiinia on riittävästi ja D-vit. reseptori aktivoituu osteoblastisoluissa, syntyy uutta luuta poistuvan tilalle.

Kun esim. joudaan kahvia runsaasti, tuo sama reseptori tulee kiinnitetyksi kahvin tietyillä molekyyleillä, jotka eivät aktivoi osteablasteja.

Caffeine dose dependently decreased the 1,25(OH)2D3 induced VDR expression and at concentrations of 1 and 10 mM, VDR expression was decreased by about 50–70%, respectively. In addition, the 1,25(OH)2D3 induced alkaline phosphatase activity was also reduced at similar doses thus affecting the osteoblastic function.

Äänestä
  • päinvastoin korkea 1.25D aiheuttaa osteoklasteja eli luuston heikkenemistä. se on fakta! terroristit pois sivuilta!

    Äänestä

Reumaliitto vaati äskettäin D-vitamiinin lisäämistä elintarvikkeisiin

Äänestä
  • ja se on fakta!

    Äänestä

  • "Veren 25-hydroksikolekalsiferolipitoisuuden laskiessa alle 50 nmol/l aktivoituu lisäkilpirauhashormonin tuotanto joka puolestaan altistaa luukudoksen lisääntyneelle hajoamiselle. Siksi on tärkeää turvata nivelreumapotilaille riittävä D-vitamiinin saanti."

    Äänestä

  • oikein,,, kirjoitti:

    "Veren 25-hydroksikolekalsiferolipitoisuuden laskiessa alle 50 nmol/l aktivoituu lisäkilpirauhashormonin tuotanto joka puolestaan altistaa luukudoksen lisääntyneelle hajoamiselle. Siksi on tärkeää turvata nivelreumapotilaille riittävä D-vitamiinin saanti."

    "
    Buckley ja kollegat (1996) saivat estettyä kahden vuoden seurannan aikana luun tideyden heikkenemisen prednisolonia ( keskiarvo 5.6 mg/vrk) saavilla nivelreumapotilailla antamalla heille kalsiumkarbonaattia 1000 mg ja kolekalsiferolia 500 yksikköä vuorkaudessa. Kyseessä oli satunnaistettu, lumekontrolloitu tutkimus. Lumelääkettä saaneilla tapahtui luuntiheydessä laskua. "

    Äänestä

  • ei tiedä kirjoitti:

    ja se on fakta!

    Aulis puhuu. Syvällä tietämättömyyren äänenpainolla.

    Äänestä

sekosteroidi boltsi. mot.

Äänestä

Tällainenkin määritelmä löytyy netistä:"D-vitamiini
niiden steroidirakenteisten vitamiinien yhteisnimitys, jotka lisäävät kalsiumin ja fosfaatin imeytymistä suolesta, osallistuvat luuston muodostumiseen ja estävät riisitaudin; ks. riisitauti, kalsidioli, kalsitrioli".

Hormooni kahdella oo:lla on kuin mormooni tai harmooni,heh,heh.

Olisinpa ollut onnenlapsi, jos en sota/pula-ajan lapsena olisi potenut D-vitamiininpuutetta ja saanut pysyvää luustovauriota.

Ehkäpä on syytä varoa ensi kesänä aurinkoakin, etteivät D-hormoonit hyökkää!

Äänestä
  • Riisitauti ei johdu D-hormonin puutteesta!!!!!!! Vanhan väärän paskatiedon levittäminen on sairasta!!!!! Yksi juosija menetti juuri steroidien käytön takia 5 olympiakultamitalia. Sitä sanotaan douppaukseksi! Oikeakielisyyteen liittyvät väärät väittämät eivät kuulu keuhkotautivertaiskeskustelusivuille!!! Oikea tieto on se tärkeä asia ja riittävä ymmärrettävyys riittää aivan mainiosti! Tahallinen typeryys on pahempi kuin aito!!!! Kumpaa luulet harrastavasi?

    Äänestä

  • Kalsiumin tai fosfaatin imeytymistä ja aiheuttaa korkeina pitoisuuksina luuston liukenemista takaisin verenkiertoon eli heikentää luustoa ja hampaita. Usko jo hyvä ihminen. Tämä on faktaa ja muu tieto on silkkaa valetta ja väärää tietoa. Sellaista on kyllä virallisesti esitetty mutta nyt on aika uskoa lopultakin teteellisempää ja uudempaa tietoa, joka perustuu varmaan tieteelliseen tietoon eikä vanhaan keksittyyn skeidaan!!!!!!!!!!!!!!

    Äänestä

  • Ei lisää kirjoitti:

    Kalsiumin tai fosfaatin imeytymistä ja aiheuttaa korkeina pitoisuuksina luuston liukenemista takaisin verenkiertoon eli heikentää luustoa ja hampaita. Usko jo hyvä ihminen. Tämä on faktaa ja muu tieto on silkkaa valetta ja väärää tietoa. Sellaista on kyllä virallisesti esitetty mutta nyt on aika uskoa lopultakin teteellisempää ja uudempaa tietoa, joka perustuu varmaan tieteelliseen tietoon eikä vanhaan keksittyyn skeidaan!!!!!!!!!!!!!!

    miksi eräiden kädenpuristus on kuin löysää paskaa puristaisi. Mutta nyt sen tiedän.

    "55-85-vuotiailla hollantilaisilla oli käsien puristusvoima heikompi niillä, joilla plasman 25-hydroksikolekalsiferolipitoisuus oli alle 25 nmol/l (Visser 2003)."

    Äänestä

  • ihmetellyt kirjoitti:

    miksi eräiden kädenpuristus on kuin löysää paskaa puristaisi. Mutta nyt sen tiedän.

    "55-85-vuotiailla hollantilaisilla oli käsien puristusvoima heikompi niillä, joilla plasman 25-hydroksikolekalsiferolipitoisuus oli alle 25 nmol/l (Visser 2003)."

    Todennäköisesti erittäin korkea 1.25D! Eli ovat sairaita! 25D ei kerro yksinään mitään ollessaan vain passiivinen 1.25Dn esiaste!
    Uudempi ja tieteellisempi eli oikeampi tieto täällä ei kiinnosta ketään. No ei vielä ehkä kymmeneen vuoteen! Miksi vatkata epätieteellistä vanhaa paskaa ihmisten silmille, ihmettelen vaan!

    Äänestä

  • Liikkeellä kirjoitti:

    Riisitauti ei johdu D-hormonin puutteesta!!!!!!! Vanhan väärän paskatiedon levittäminen on sairasta!!!!! Yksi juosija menetti juuri steroidien käytön takia 5 olympiakultamitalia. Sitä sanotaan douppaukseksi! Oikeakielisyyteen liittyvät väärät väittämät eivät kuulu keuhkotautivertaiskeskustelusivuille!!! Oikea tieto on se tärkeä asia ja riittävä ymmärrettävyys riittää aivan mainiosti! Tahallinen typeryys on pahempi kuin aito!!!! Kumpaa luulet harrastavasi?

    Huomiotani kiinnitti tämä yksittäinen kirjoitus, jossa oli sellaista kielenkäyttöä etten usko kirjoittajalla ainakaan olevan akateemista taustaa eikä kattavia tietoja kyseisestä aiheesta. Kirjoittaja, jota hän oikaisee, kertoo käytännön totuuden sodanaikaisista oloista ja D-vitamiinin puutostilasta silloin. Google-haulla löytyy useita artikkeleita aiheesta.

    Monet nykykäsitykset ovat syntyneet historian pohjalta. Vain aika näyttää miten kauan kestää,ennenkuin tässä kirjoitusketjussa hatarasti käsitellyt väittämät "menevät uusiksi" kuten nykyisin niin monet muutkin teoriat.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


ON STEROIDI kirjoitti:

D-vitamiini ei ole vitamiini ensinkään vaan hormooni ja sekosteroidi. Tätä steroidia, joka siis ei ole ravintoaine lisätään Suomessakin mm. meijerituotteisiin. Esimistö tuottaa D-metaboliitteja endokriinisti ainakin maksassa ja munuaisissa sekä ihon keratinosyyteissä. Lisäksi monissa kroonisissa sairausissa syntyy em. steroidia parakriinisti sairaassa kudoksessa mikrobitoiminnan tuloksena. STEROIDIEN PAKKOSYÖTTÖ ELINTARVIKKEISSA AIHEUTTAA VALTAVAA VAHINKOA NÄILLE SAIRAILLE!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu