Ei minulla mitään syömishäiriötä (kai) varsinaisesti ole, mutta haluaisin tietää jotain vinkkejä kuinka pääsisin lievästä ahmimisesta eroon.
Syön usein aika vauhdilla ja en edes tajua sitä kuin jälkeenpäin.
Ja kotona syön iltaisin vaikka ei ole edes nälkä. Maha on ihan täysi, mutta syön silti! Tekee vaan niin hirveästi mieli!
Syön usein aika vauhdilla ja en edes tajua sitä kuin jälkeenpäin.
Ja kotona syön iltaisin vaikka ei ole edes nälkä. Maha on ihan täysi, mutta syön silti! Tekee vaan niin hirveästi mieli!
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mulla on ihan sama juttu, aina illala syön vaikka ei ole nälkä, tekee vain mieli syödä, todella ärsyttävää. Yleensä mulla menee koko päivän sömättömyys siinä. Enkä edes syö mitään porrkanoita ja omenia, vaan kaikke mahdollisimman epäterveellistä.
Itse olen jonkin verran alapainoinen ja olen aina ollut. Viime aikoina olen alkanut ahmimaan. Ahmin kauhealla vauhdilla hirveitä määriä herkkuja, johtuu varmaan siitä etten syö aamuisin tai päivisin yleensä mitään. Iltapäivä ja ilta onkin sitten pelkkää välipalojen ahmimista. Jos mitään ahmimista ei löydy, saan raivokohtauksen ja alan itkemään ettei ole mitään syömistä vaikka jääkaappi on täynnä terveellistä ruokaa. Välillä sitten päätänkin aloittaa laihdutuskuurin ja syömään oikein terveellisesti ja liikkumaan paljon, mutta ei siitä yleensä tule mitään. Sitten taas jatkan tätä ahmimista..
Syy tähän kaikkeen on luultavasti se, ettei kotona ole koskaan valmiina kunnon ateriaa, ja jos on , se on jotain kaalilaatikkoa mitä en voi sietää. Joten korvaan ruoan aina välipaloilla pitkin päivää.
En ole mikään angstiteini , kerroin vaan kokemukseni !