Kertookahan joku viisaampi. Eli tilanne on sellainen, että ihan pienillä prosenteilla jos Murphyn laki kolahtaa voisin olla talvella syntyvän lapsen isä. Pariskunnan toinen puoli, oletettu isä vaatii että menen testeihin lapsen synnyttyä, koska hänen vaimonsa jäi kiinni pettämisestä. Luotan lääkärien laskemiin raskausviikkoihin täysin, joiden perusteella en voisi olla isä (10 päivää ero). Käsittääkseni minulla ei ole mitään velvollisuuksia mennä isyystestiin lain mukaan ellen itse halua vapaaehtoisesti? En ole siis menossa... Vinkkinä nuorille ikätovereille, vaikka muija sanoisikin syövän pillereitä niin ei kannata uskoa ennen kuin näkee!
isyystesti
kumia käyttöön
9952
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
testeihin..äiti jos merkkaa sut isäehdokkaaks niin sun on sakon uhalla mentävä testattavaks.
ja lisäksi saat tervittaessa poliisi saattueen ellet mene vapaaehtoisesti
tai mitä? maksat sakon? entä sitte? tulee uus ja rahaa on siihen ja seuraavankin jne jne? tää on nyt kuvitteellinen tilanne vaan minkä ajattelin. Missä vaiheessa tulee kuvioihin se että poliisi tulee hakemaan sut ja pitävät kiinni kun susta piikitetään verta (dna:ta) testiä varten? Tommonen loukkaa kyllä ihmisoikeuksia ja ei niillä resurssejakaan oo. jos nyt puhutaan siis ihmisestä joka ei missään nimessä aio antaa näytettä itsestään
Jos nainen vaatii isyyden selvittämistä testillä, niin silloin sinun on pakko mennä, kuten edellä jo sanottiin. Naisen mies ei voi sinua mitenkään pakottaa testattavaksi.
10 päivää on aika pieni ero, jos meinaat hedelmöityshetkeä. Vauvat voi olla eri kokoisia, joten ei se ultrakuvasta laskettu ikäkään aina päivälleen ole oikea.
Vaikka nainen sanoo syövänsä pillereitä, niin ei ole 100%:n varmaa, etteikö nainen raskaaksi tulisi. Ehkäisy voi myös pettää, mutta toki kannattaa sitä kumia käyttää ihan vaan varmuuden vuoksi.
Nainen sitä ei varsinaisesti vaadi. Mies kylläkin, avoliitossa ovat ja tottakai hän sitä toivoo että oma on. Olen silti erittäin varma, ettei se minun voi olla (en tullut edes sisälle tuona kertana, onneksi niin kännissä!) enkä 10 vuotta nuorempana todellakaan isäksi ole rupeamassa tässä tilanteessa. Joten jos nainen ei sitä siis välttämättä edes vaadi niin minulla ei ole velvollisuutta mennä, enkä ole todellakaan menossa. Tuo sakkohomma onkin selvitettävä vielä? En ole kuullut kuin jenkkilästä että tuollaisiin toimenpiteisiin ryhdyttäisiin. Mutta jos nainen sitten vaatisikin niin luottavaisella mielellä olen silti. Piste.
sen vielä lisään tuohon, että nainen ei siis todellakaan syönnyt pillereitä, ei mitään aikomustakaan. Kuvitteli kai että kun ukkelillaan niin huono laatuista tavaraa ettei raskaaksi ole tullut niin ei tule muittenkaan kanssa. No minulle kuitenkin kusetti että pillereitä käyttää... Toisaalta pillereiden käytön lopettamisen jälkeen tiettynä aikana tulee helpoiten raskaaksi ja toivonkin että ukkelin tavara on tehnyt tehtävänsä (ei siis minun).
testiin? Jos olet varma, että lapsi ei ole sinun? Saavathan he sitten mielenrauhan ja kenties sinä itsekin. Eipä tarvi sitten enää koskaan miettiä, että jospa sittenkin olisin isä. Eihän se sinulta ole kuin verikoe ja se on siinä.
Kyllä sun vaan testiin on mentävä mikäli sut isäehdokkaaksi äiti ilmoittaa, siinä ei kysellä sun vapaaehtoisuuttasi. Avioliitossa aviomies on oletettu isä ellei hän kiistä isyyttään ja tuon tiedon perusteella hän sen varmaankin kiistää.
Ehkäisy on myös miehen asia!
Onneksi käräjäoikeus voi "pakottaa" tuon kaltaiset vastuuttomat pellet ottamaan vastuuta mulkun kanssa sohimisesta!!!