Lentokenttä tuo vaurautta porvoolle

Kenttä tuo rahaa ja piristää näivettynyttä liike-elämää porvoossa, tästä ei päästä mihinkään. Kenttä rakennetaan just oikeaan paikkaan, lähemmäksi keskustaa sitä ei pidä tuoda. Ketä melu haittaa niin kuulosuojaimet on keksitty.
7557
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Porvoon kaupunki ei tyrmää ajatusta siviili-ilmailuun keskittyvän lentokentän rakentamisesta kaupungin alueelle.

Kaupunginjohtaja Marcus Henricson korostaa, että kentän sijoittaminen Porvooseen olisi paikalliselle elinkeinoelämälle arvokas asia. Rahoitukseen Henricson ei vielä halua ottaa kantaa.

Äänestä
  • Ei kai siinä Porvoon kovastikaan tarvitse rahoitusta pohtia. Se joka tulee ja haluaa kentän rakentaa, niin kai se myös kustannuksista vastaa ja myös korvaa maanomistajien menetykset.

    Kun Porvoo haluaa hyötyä, niin silloinhan sen on panostettava myös siihen tulevaan hyötyyn. Tiet, jätehuolto, viemäröinnit ja sen kaltaiset, ja sitten periä maksut käyttäjiltä.

    Sipoolaisena minä toivoisin kuitenkin koko kentän Sipoon puolelle.

    Äänestä

  • Sipoostahan minä kirjoitti:

    Ei kai siinä Porvoon kovastikaan tarvitse rahoitusta pohtia. Se joka tulee ja haluaa kentän rakentaa, niin kai se myös kustannuksista vastaa ja myös korvaa maanomistajien menetykset.

    Kun Porvoo haluaa hyötyä, niin silloinhan sen on panostettava myös siihen tulevaan hyötyyn. Tiet, jätehuolto, viemäröinnit ja sen kaltaiset, ja sitten periä maksut käyttäjiltä.

    Sipoolaisena minä toivoisin kuitenkin koko kentän Sipoon puolelle.

    Sipoolle parhaaksi olisi saada pääkaupungin
    suuret valkoposkihanhilaumat muuttamaan Si-
    poon pelloille.Isänniltä säästyisivät lannoite-
    rahat kun hanhet paskoisivat pelloille,paistit
    haulikonkantaman päässä ja Helssinkin pakkoliitos
    hanke kaatuisi hanhien honklaamiseen.. Melua
    kuin pienessä lentokentässä.Sitä en voi vannoa
    et ymmärtääkö hanhet rantaruåtsi,mutta kaikea
    ei voi saada Sipoossakaan?

    Äänestä

Kannatan ehdottomasti hyvää ajatusta. Ei aina voi kysyä kaikkien mielipidettä, haluavatko he lentokentän naapuriin. Jos kysyttäisiin niin Suomessa ei olisi yhtään lentokenttää..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kentän puolesta kirjoitti:

Kenttä tuo rahaa ja piristää näivettynyttä liike-elämää porvoossa, tästä ei päästä mihinkään. Kenttä rakennetaan just oikeaan paikkaan, lähemmäksi keskustaa sitä ei pidä tuoda. Ketä melu haittaa niin kuulosuojaimet on keksitty.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu