Vaimo kuollut, leski elossa ja 4 lasta elossa. Leski asuu talossa yksin. Kuuluuko lasten osallistua talon "ylläpitoon" eli maksaa esim. sähkölaskuja ym. kuluja ?
Kuolinpesän kulut ?
Oma NimimErkki
95382
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Yleisen käytännön mukaan kuolinpesän kiinteistössä asuvat maksavat asumiskustannukset. Suuremmat remontit, jotka nostavat kiinteistön arvoa kuuluvat kuolinpesälle.
Leski maksaa tietysti itse omat asumiskustannuksensa, koska hän hallitsee kiinteistöä. Vai vielä pitäisi kuolinpesän maksaa sähkölasku! Miksi lesket kuvittelevat, että jonkun pitäisi elättää heitä? Jos omien asumiskulkujen mkasaminen on niin vastenmieleistä, leski voi muuttaa muualle. Eí kuolinpesän kiinteistössä ole pakko asua eikä ole pakko ottaa itselleen sitä hallintaoikeutta.
Hallintaoikeuden haltijan maksettavaksi tulevia kustannuksia ok-talossa ovat mm. lämmityskulut, vesi- ja sähkölaskut, kiinteistövero, piha- ja lumitöistä aiheutuvat kustannukset sekä kiinteistön normaalista kulumisesta aiheutuvat kustannukset. Lesken on toisin sanoen pidettävä kunnossa omaisuus, jonka käytöstä hän nauttii ja jota hän kuluttaa, mutta jonka omistaa joku muu joko yksin tai yhdessä lesken kanssa.
Kaikki kiinteistössä tehtävät korjaukset eivät ole autoamattisesti kuolinpesä kustannuksia, ne säilyttävät kiinteistön arvon pikemminkin kuin nostavat sitä.
Ylärajana lesken maksamille kustannuksille voidaan pitää vuokraa, jota vastaavanlaisesta kiinteistöstä joutuisi maksamaan.
Leski maksaa tietysti itse omat asumiskustannuksensa, koska hän hallitsee kiinteistöä. Vai vielä pitäisi kuolinpesän maksaa sähkölasku! Miksi lesket kuvittelevat, että jonkun pitäisi elättää heitä?
-> Yleensä näin, että leski maksaa omat asumiskustannukset. Joissakin (harvinaisissa) tapauksissa voi olla niin, että alaikäiset lapset omistaa koko asunnon ja varatomalla leskellä ei ole varaa maksaa kaikkia kustannuksia (lapsien etujen mukaista on että huoltaja silti asuu ja kasvattaa heitä).
Jos omien asumiskulkujen mkasaminen on niin vastenmieleistä, leski voi muuttaa muualle.
->Edellä mäinittuun tapaukseen viitaten se ei aina ole pesän osakkaiden etujen mukaista
Eí kuolinpesän kiinteistössä ole pakko asua eikä ole pakko ottaa itselleen sitä hallintaoikeutta.
->Ei ole pakko ei.
Hallintaoikeuden haltijan maksettavaksi tulevia kustannuksia ok-talossa ovat mm. lämmityskulut, vesi- ja sähkölaskut, kiinteistövero, piha- ja lumitöistä aiheutuvat kustannukset sekä kiinteistön normaalista kulumisesta aiheutuvat kustannukset. Lesken on toisin sanoen pidettävä kunnossa omaisuus, jonka käytöstä hän nauttii ja jota hän kuluttaa, mutta jonka omistaa joku muu joko yksin tai yhdessä lesken kanssa.
Kaikki kiinteistössä tehtävät korjaukset eivät ole autoamattisesti kuolinpesä kustannuksia, ne säilyttävät kiinteistön arvon pikemminkin kuin nostavat sitä.
-> Remonttikustannukset yleensä jaetaan omistuksien suhteessa
Ylärajana lesken maksamille kustannuksille voidaan pitää vuokraa, jota vastaavanlaisesta kiinteistöstä joutuisi maksamaan.
"-> Yleensä näin, että leski maksaa omat asumiskustannukset. Joissakin (harvinaisissa) tapauksissa voi olla niin, että alaikäiset lapset omistaa koko asunnon ja varatomalla leskellä ei ole varaa maksaa kaikkia kustannuksia (lapsien etujen mukaista on että huoltaja silti asuu ja kasvattaa heitä)."
Meillä täällä Suomessa lähdetään siitä, että aikuiset ihmiset elättävät paitsi itsensä, myös perheensä. Esim. minä käyn töissä ja saan siitä palkkaa, jolla maksan elantokustannukseni. Työttömät saavat työttömyyskorvausta ja eläkeläiset eläkettä. Leskelle voidaan maksaa leskeneläkettä. Jos asumiskustannukset ovat liian suuret tulotasoon nähden, Kela maksaa tietyissä tapauksissa asumistukea. Kunnan maksama toimeentulotuki on viimeinen oljenkorsi, jos millään ei saa elantoaan kasaan muilla keinoin.
Jos tuolla esimerkissä kuvailemallasi leskellä on alaikäisiä lapsia, jotka ovat perineet toiselta vanhemmaltaan (lesken edesmenneeltä puolisolta) perheen yhteisenä kotina olleen talon/asunnon, niin silloihan nämä alaikäiset lapset muodostavat käytännössä perikunnan. Alaikäisillä lapsilla ei ole missään nimessä velvollisuutta elättää vanhempaansa eikä edes itseään, vanhemmalla sen sijaan on velvollisuus elättää lapsensa. Mistä sinun mielestäsi ne alaikäiset lapset yleensä saisivat tuloja, joilla he maksaisivat talon/asunnon ylläpitokustannukset? Esimerkkitapauksessa lapsille sitä paitsi määrättäisiin edunvalvoja, jokai ei voisi olla tuo vanhempi (eturistiriita). Lasten omaisuutta olisi hoidettava niin, että sen arvo säilyy eikä sitä käytetä perheen elantokustannuksiin. Suosittelisin leskelle siis työntekoa, se auttaa akuuttiin rahapulaan.
"->Edellä mäinittuun tapaukseen viitaten se ei aina ole pesän osakkaiden etujen mukaista".
Pesän osakkaiden etujen mukaista ei ole syödä pääomaansa alaikäisenä.
-> Remonttikustannukset yleensä jaetaan omistuksien suhteessa
Mistäs ne alaikäiset lapset ottavat ne remonttikulut?
"Leski maksaa tietysti itse omat asumiskustannuksensa, koska hän hallitsee kiinteistöä. Vai vielä pitäisi kuolinpesän maksaa sähkölasku! Miksi lesket kuvittelevat, että jonkun pitäisi elättää heitä?"
...voi kauheaa jos josku lapsista vahingossa avustaisi omaa äitiään/isäänsä ja ANTAISI hänen nauttia HEIDÄN aikanaan yhdessä hankkimastaan omaisuudesta.
Eí kuolinpesän kiinteistössä ole pakko asua eikä ole pakko ottaa itselleen sitä hallintaoikeutta.
->Ei ole pakko ei.
>>>Mutta sen voi käyttää vuokraamalla edelleen!
Alaikäiset lapset saavat yleensä tuloja, eläkettä.
Tämä eläke määrytyy edesmenneen tulojen mukaan sekä kelan peruseläkkeestä.
Nämä tulot on tarkoitettu ruokaan, vaatteisiin, asuntoon, yms. eli kaikkeen asumisen ja elämisen kuluihin.
Eli pääsääntöisesti katsotaan että lapsi omilla tuloillaan elättää itsensä aika pitkälle 18 vuotiaaksi asti, opiskelija 21 vuoteen asti.
Pääsääntöisesti perittyä varallisuutta ei saa käyttää elämiseen (alaikäisien kohdalla).
Myöskään alaikäisten perintövaroja ei saa käyttä esim. talon remonttiin vaikka se kasvattaisi asunnon arvoa jollei kuolinpesässä ole tehty ositusta, osituksen jälkeen kyseisiä varoja voi käyttää omaisuuden arvon ylläpitämiseen tai korottamiseen.
Mitäs siinä häpeämistä. Omaisuudestaan (ei vainajan omaisuudesta) voi nauttia esim. ostamalla sähköä tai jotain. Ei sitä perinnöksi tartte jättää. Lapset saavat laittaa rahansa mihin haluavat.
Lesken elättäminen ei kuulu kuolinpesälle.
Kuten mainitsin, leski asuu yksin, eli kaikki lapset asuvat omien perheidensä kanssa. Ei siis alaikäisiä lapsia.