eli onko siitä mitään hyötyä järvellä,mistä ei ole virallista sisävesikarttaa(vertaa merikarttaa)eli ajan takaa sitä,että näyttääkö tuommoinen tonnin plotteri enempää tietoa kuin satasen kaikuluotain.
karttaplotteri
turhako ostos
112067
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
En henkilöhohtaisesti ostaisi plotteria jos liikkuisin kuvaamallasi alueella(kartoittamaton).
Itse käytän vastaavanlaisessa paikassa Seaclear softaa ja Clas ohlsonilta hankkimaani gps antennia läppärissä. Kartan olen scannannut (bmp) ja merkinnyt siihen huomioitavia kohteita(kiviä/matalikkoja/yms)
mutta kyseinen paatti on avovene,eli saattaapi läppäri saada vettä kitusiinsa.tarkoitus nimenomaan olisi merkitä kiviä ja matalikkoja laitteeseen ylös.
Molemmille plotteri on näköjään täysin tuntematon. Pitää aina neuvoa vaikka ei hajuakaan.
Voi olla että olen väärässä mutta mielestäni Plotteri on laite joka kertoo ja näyttää sijainnin,nopeuden ja suunnan. Sijoittamalla nämä "kuvan" = kartan päälle. jolloin on mahdollista seurata aluksen kulkua ruudulta.....
Korjaa jos olen väärässä, Kiitos.
toimintoja, ettei niiden kaikkien OPETTELEMISEEN riitä yksi veneilykausi, käy katsomassa liikkeessä demona TOIMINTA
Lisäksi näkyy syvyystiedot kartalla.
Hälytykset ja hälyalueet ovat todella monipuoliset tutkaan verrattuna: todellinen sijainti, reittipiste, tosisuunta tai syvyys.
Mitään näistä ei saa tutkalla näkyviin.
vai mistä ihmeestä saat plotteriin syvyystiedot ym, jos sisäjärveä ei ole kartoitettu? Nythän oli kysymys sisäjärvestä ja avoveneestä!
Tutkan voi tietysti asentaa avoveneeseenkin jos sisäjärvellä sellaisen katsoo tarpeelliseksi (onpahan ainakin naapureilla ihmettelemistä).
Tutkassa on se hyvä puoli, että se näyttää vedenpäälliset esteet ilman kartta- ja gps-virheitä ja toimii myös kartoittamattomilla alueilla. Merellä tutka näyttää lähestyvät sadepilvetkin, joita pimeässä on vaikea havaita.
Plotteriin voi tallentaa syvyystiedot helposti reitille sitä mukaa kun eri paikoissa käydään.
Avoveneeseen tutka.
lisäksi plotteriin saa myös topografisia karttoja syvyyskäyrineen.
Tonnilla saa jo plotterin ja kaiun yhdistelmänkin,
Joihinkin Garminin plottereihin on ilmeisesti saatavilla Suomen topologisia karttoja, joissa voi olla vähän kattavammat syvyystiedot myös pienemmiltä järviltä. Toisaalta jos järvi on niin pieni ettei siitä syvyystietoja löydy, on plotterinkin hankinta todennkäöisesti hieman turhaa. Toisaalta plotteriin voi merkitä karjea, kalapaikkoja ja matalikkoja omilla symboleilla, vaikka karttaa ei olisikaan.
Mene kauppaan kokeilemaan karttaplotteria. Siirry näytön kursorilla kyseisen järven päälle ja katso mitä tietoa löytyy.
Kyseinen järvi plotterista varmasti löytyy, mutta jos sieltä ei ole paperikarttaa niin tuskin löytyy kiviä ja syvyystietoja.