Hei, osaako kukaan viisaampi kertoa miten sikiöön vaikuttaa puolisoiden väliset riidat. Tunnen itse hirveää syyllisyyttä jos mieheni kanssa olemme riidelleet. Tuntuu että vauva aina hermostuu ja tulee levottomaksi riidan aikana ja on pitkään vielä sen jälkeenkin rauhaton. Yritin löytää tietoa netistä epäonnistuneesti - onko täällä ketään joka osaisi valaista miten riidat vaikuttavat pieneen? Kamala syyllisyyden taakka painaa harteilla kun mietin että vauvalla on ollut paha olla.
Riidat
rv 24
7722
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
aistii äidin mielialat, mutta en tiedä onko siitä nyt sen kehitykseen mitään haittaa..
jollain tapaa vaikuttaa sikiöön, ainakin stressihormonin määrä on korkeampi Äidillä, miksei siis sikiölläkin, kuitenkin yhteys on olemassa.... kehitykseen tuskin vaikuttaa.
Olen tutkimusprojektissa, jossa täytän päiväkirjaa
psyykepuolelta. Yliopisto selvittää miten äidin psyyke vaikuttaa lapsen henkiseen tasapainoon.
Voin sanoa, että mieliala on heitellyt tämän raskauden aikana... ja rajusti.... Saa nähdä millainen pikkuinen tulee...
Parin vuoden sisään pitäisi saada tuloksia
päivkirjasta...
En aio ottaa paineita siitä millainen vauvasta tulee... Toivon että vauvasta tulee tasapainoinen...
Moi!
Toista lasta odotin niin meidän välit meni miehensä kanssa ihan pilalle. Alkoholi tuli kuviointiin ja se kävi jopa käsiksi. Huutamista, stressia kaikkea minulla oli.
Poika syntyi kuitenkin tervenä ja hyvin rauhallisenä ja nyt vaikka se on 16v niin se on edelleen mukava poika.
Uskon että ei see vaikutta mitenkään lapsen lopputulokseen vaikka voi se sisällä jotenkin pahaa oloa tunteakin.
Tärkeä on se, ettet kuitenkin liika hermostuu ettet vaan keskenmenoa aiheutta itselles.
Koeta olla hermostumatta, ajattele että pikkuinen on sun vastuulla ja Sinä joudut sitä suojelemään. Jos mies ei sitä tajuaa niin yrittä edes sinä!
Koeta jaksaa...
me tapellaan kokoajan tai sit on mykkäkoulua, sikiö sillo tosi hiljanen.. illalla ku paan maate ni sillo alottaa kauheen potkimisen yms.. rv 22.. vaikuttaako mun mielialat vauvaan vai? mä olen ollu jo monta viikkoa tosi masentunu eikä vauva oikeen jaksa kiinnostaa..
Silloin kun olet ylhäällä ja liikut. Sikiö sitäpaitsi pitää siitä että saa siellä kellua. Tietenkin kun menet maaten, keinuminen loppuu ja alkaa liikehdintä. EN minäkään kolmen raskauden jälkeen aina niitä lapsen liikkeitä tunne jos olen pystyssä ja liikun
ja niihin kuuluvat riidatkin kuulu ihmisluontoon, kuka sitä nyt voisi olla tasaisen flegmaattinen 24h...siis ilman mielialalääkitystä ainakaan ;) Mä oon jostain lukenut, että mielialan vaihteluiden ei pitäisi tosiaan vaikuttaa mitenkään vauvan kehitykseen. Jos kuitenkin on stressiä/masennusta tai muuten negafiilis KOKO raskauden ajan 24h, niin se voi kait vaikuttaa jotenkin lapsen sosiaalisuuteen vai mihin se nyt mahdollisesti vaikuttikaan...toikin nyt oli vaan jotain spekulaatiota joskus tv:ssä.
Kyllä mä ainakin elän kuten ennenkin eli jos kiukku nostaa päätään, niin en ala nielee sitä. Tuskin pahan fiiliksen pidättelykään pidemmän päälle tekee hyvää, luulisi senkin aiheuttavan jonkilaista stressiä kropassa. Eli jos suututtaa niin suutu, kunhat asiat on balanssissa. Kokeile riidan jälkeen rauhoittaa vauvaa esim. laulamalla sille, jotta se "tietää" asioiden olevan ok. Voi olla ehkä vaikea alkaa lauleskelee hempeitä riidan jälkeen, mutta kantsii kokeilla...samalla rauhoitut ehkä itsekin.