Sairaanhoitajat ahneita!!!!!!

http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/oikea/id71792.html

Sairaanhoitajista on tullu ahneita!!! Uhkaa irtisanoutumisilla ja vaatii 400-600 euroo lisää liksaa. Vähän tyhmää! Miksei kelpaa yleiskorotus????? Just tyypillisiä Piian ja Martinan tyyppisiä ahneita itsekeskeisiä narisijoita joille ei mikään kelpaa!!!!
6464
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

liity Martinaa tai Piiaan mitenkään ja ovat taatusti hoitsut rahansa ansainnet,mutta niin olisi moni.moni muukin ammattiala

Äänestä

ole niin. Tyhmä ei ole se joka pyytää, vaan se joka maksaa. Kyllä siihen on varaa ja hoitajia lisää, että jaksavat tehdä arvokasta työtänsä. Isolle naapurille näyttää riittävän rahaa annettavan runsain määrin.

Äänestä

tähän asti sairaanhoitajat ovat puhuneet "kutsumusammatista", mihin hävisi se kutsumus?!

Äänestä
  • koroteta tulee kehitysmaista kehnoja hoitajia tilalle. joku taso tulisi ylläpitää. bb:ssäkin olisi parempia kilpailijoita, jos voittopotti olisi isompi.

    Äänestä

Asiaa voi mennä itse todistamaan osastoille missä loppuun palanut henk.kunta kärvistelee alimiehityksellä entistä sairaamman potilasaineksen ja kiireen keskellä.
Palkankorotuksethan ei liity bb-taloon mitenkään mutta ottaa päähän tämän tason kommentointi.

Toi ns kutsumus taas on lähinnä valtaa pitävien herrojen keksintö millä naisvaltaista alaa ollaan voitu tähän asti kyykyttää. Kyllä se niin on että sairaanhoitaminen on nykypäivänä hyvin vastuullista, raskasta ja useimmiten kolmessa vuorossa tehtävää työtä josta täytyy saada kunnnon korvaus. Jos hyvä hoito on ihmisille yhdentekevää mun puolesta hoitamisen voi tehdä suomea puhumattomat puolalaiset tai thaimaalaiset.

Äänestä

Kyllähän sen huoma että kun korotetaan palkkoja niin ahneus iskee. Jos ei sairaanhoitajan työ kiinnosta niin aina on vapaus lähteä ulkomaille töihin tai vaihtaa ammattia.

Tässä voi vain nyt toivoa ettei neuvotteluissa anneta periksi. Kaikilla sairaanhoitajilla kuiteski niin suuri palkka ettei se vaikuta elämiseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Senkin tyhmät!!! kirjoitti:

http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/oikea/id71792.html

Sairaanhoitajista on tullu ahneita!!! Uhkaa irtisanoutumisilla ja vaatii 400-600 euroo lisää liksaa. Vähän tyhmää! Miksei kelpaa yleiskorotus????? Just tyypillisiä Piian ja Martinan tyyppisiä ahneita itsekeskeisiä narisijoita joille ei mikään kelpaa!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu