puolukkaa, ja jos niin mistä? entäpä karpaloa?
löytyykö
enää mistään
41229
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
niin kauan kun lumi ei estä poimintaa.
Varmaankin joka puolelta Suomea.. Mihin ne sieltä katoaisi, jos niitä ei kukaan ole kerännyt, eikä syönyt?
Minä ainakin tiedän tosi hyviä puolukkapaikkoja mutta ei ole mitään mieltä kerätä, kun kukaan ei niistä kuitenkaan juuri mitään maksa ja itse en enää tarvi.
On turhan kylmä ja osin puolukka pehmennyt. En tiedä tarpeeksi hyvähintaista ostajaa. Karpaloakin löytyy märiltä avosoilta, mutta turhan kylmää poimia. Luntakin jo hiukan maassa.
vielä puolukassa.tarkoitus oli poimia karpaloita mutta menikin puolukanpoiminnaksi.samahan tuo mitä poimii kunhan ei tartte tyhjin käsin palata kotiin.hyvää hilloa tuli kun sekotin karpaloita ja puolukoita.karpalot auttavat allergioissa ja ei tule flunssia kun karasee itsensä lokakuisessa metsässä..
ja sain jonkun litran. Kohta pari ämpäriä on. Osan olen pakastanut, osasta tein mehua. Ihan ihmeen hyvää mehusta tuli.