"Jotkut isät kannustavat naistaan imettämään osaksi siksi ettei heidän itse tarvitsisi nousta yöllä laittamaan pulloa vauvan suuhun."
Pitääkö paikkansa?
Pitääkö paikkansa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Voihan isillä olla taustalla ko. ajatus, mutta imetyksen/imettämättä jättämisen ydinkysymys se ei saisi olla. Itse asiassa sillä ei saisi olla mitään merkitystä, kun tehdään valintoja imetyksen suhteen.
sitä kuitenkin motivoida ihan sen vauvan vastustuskyvyn kehittymisen vuoksi jatkamaan mahdollisimman pitkään.Eli ainakaan minun kohdallani ei todellakaan tarkoita heräämisen välttelyä.
Itse olen ainakin yrittänyt olla asenteella että; jos vaimo haluaa/pystyy imettämään niin en pistä vastaan..
En myöskään ole valittanut jos imetys ei onnaa ja olen itsekin herännyt syöttämään pullosta yöllä