Ruoka-allergian oireet?

Millaisia on?

Millaisia yleensä ovat ruoka-allergian oireet?Voiko siihen liittyä koko vartalon kutinaa,joka muuttuu öisin poltteluksi, nenän alueen kutinaa, tukkoisuutta, päänsärkyä, silmien vuotamista...? Olen kärsinyt näistä oireista muutaman päivän ja huomasin, että pahenevat kun syön leipää. Vaihtoehtoina oikeastaan vilja tai tomaatti, koska molempia söin.

6

4485

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nalle22

      itse useista ruoka-aineallergioista ja allergisesta nuhasta kärsivänä voin ehkä hiukka valottaa asiaa.
      eli toi nenän kutina, tukkosuus, päänsärky ja silmien vuotaminen viittaa kyl johkin flunssaan, en oo kuullu et ruoka-aineet aiheuttais tollasta, tietty kai sekin mahdollista...mut se voi siis olla myös allergista nuhaa...allergisen nuhan tunnistaa YLEENSÄ siitä että lima on väritöntä eli kirkasta.
      no, sit toi ihon kutina taas voi hyvinkin johtua ruoka-aineesta, eli ehkä veikkaisin tota tomaattia mieluummin, tosin kannattaa kyl seurata useemman kerran et aiheuttaako vaikka esim. just sen tomaatin syönti noita oireita. vilja-allergia, eli siis keliakia ei mun tietääkseni aiheuta kauheesti iho-oireita, tai siis ensisijasestihan se "vaurioittaa ohutsuolen nukkaa" joka siis aiheuttaa vatsaongelmia..kai se tietty voi iho-oireitakin aiheuttaa, mutta ensisijasesti se tosiaan aiheuttaa noita suolisto-ongelmia. toivottavasti tästä nyt oli edes jotain apua.
      ja jos kauheesti tulee oireita niin mee lääkäriin ja pyydä päästä allergiatesteihin.

      • viljanen71

        keliakia on joku ohutsuolen imeytymishäiriö ja ikävä kyllä se onvirheellisesti esim. tällä palstalla on laitettu tänne allergia-alaotsikon alle!! ymmärtääkseni se kuuluisi sisätauteihin.

        mulla on vilja-allergioita mutta ei keliakiaa, testattu on. ja keliakia kyllä voi aiheuttaa iho-oireitakin, puhutaan ihokeliakiasta.


      • ja tyypillinen
        viljanen71 kirjoitti:

        keliakia on joku ohutsuolen imeytymishäiriö ja ikävä kyllä se onvirheellisesti esim. tällä palstalla on laitettu tänne allergia-alaotsikon alle!! ymmärtääkseni se kuuluisi sisätauteihin.

        mulla on vilja-allergioita mutta ei keliakiaa, testattu on. ja keliakia kyllä voi aiheuttaa iho-oireitakin, puhutaan ihokeliakiasta.

        eroavaisuus ruokavalion suhteen näillä kahdella on se,että keliaakikon ruokavalio on gluteeniton ( voi sisältää vehnää, josta gluteeni poistettu) ja vilja-allergisen on luontaisesti gluteeniton. Eli jos vilja-allerginen on esim.vehnälle alerginen ei voi käyttää lainkaan tuotteita, jotka sisältävät vehnää yhtään missään muodossa. Keliaakikko voi käyttää mahdollisesti kauraa. Viljoille allerginen on täysin allerginen sille viljalle, jolle on. Eli voi olla allerginen vain yhdelle viljalle, mutta yhtä hyvin kaikille kotimaisille viljoille.


      • on vilja-allergiaa
        viljanen71 kirjoitti:

        keliakia on joku ohutsuolen imeytymishäiriö ja ikävä kyllä se onvirheellisesti esim. tällä palstalla on laitettu tänne allergia-alaotsikon alle!! ymmärtääkseni se kuuluisi sisätauteihin.

        mulla on vilja-allergioita mutta ei keliakiaa, testattu on. ja keliakia kyllä voi aiheuttaa iho-oireitakin, puhutaan ihokeliakiasta.

        mut en ole vieläkään tajunnut että miten se näkyy? siis syön viljaa ei käy vatsaan. ei ole keliakiaa.
        ihokeliakia testattu ei sitäkään ollut.
        mutta ihotesteissä tuli hirveät läiskät juurikin ohralle ja vehnälle. hieman pienempi rukiille.
        eipä se ihotautilääkärikään sanonut kuin että jotakinhan on syötävä! iho on kyllä ohentunut jo niinkin paljon että ulkoilun jälkeen on naamakin kuin tulessa, vähän aikaa vie ennen kuin on taas normaalin värinen.


    • hissukka

      Olen todennut, että minulle tomaatti ja suklaa jossa kaakaon osuus alle 50% auheuttavat kirkasta nuhaa, silmien kirvelyä, nivelsärkyä, flunssan oireita jne. Paastoa ja testaa itselläsi, ole koekaniini näin saat selville oireiden aiheuttajat. Minulla tähän valaistumiseen meni reilu vuosi. Allergiatesteihin en päässyt vaikka olisin itse kustantanut.

    • perusteella

      epäilen, varsinkin niiden öisen pahenemisen vuoksi, että asut hometalossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      181
      6808
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      120
      3239
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      110
      1916
    4. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1749
    5. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      47
      1738
    6. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      65
      1700
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      3
      1655
    8. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      16
      1501
    9. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1340
    10. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      68
      1323
    Aihe