Asumaan ausseihin

AtrededC

Hei! Olen peruskoulua päättävä poika, jolla oisi kiinnostusta muuttaa Ausseihin lukion jälkeen. Itse olen ollut maassa useita kertoja ja kulttuuri kiinnostaa minua erittäin paljon. Minulla asuu sukulaisia Perthissä ja siellä voisin majailla jonkin aikaa varmastikkin. Miten nämä viisumi asiat käytännössä hoidetaan? Entä miten vaikeaa on saada Australian kansalaisuus? Mitä olen kuullut, nykyinen siirtolaispolitiikka on nykyään erittän tiukka Australiassa. Millaiset mahdollisuudet saada töitä ilman koulutusta? Toisaalta opiskelu Australiassa kuulostaa myös houkuttelevalta. Millaiset lukukausimaksut yliopistoissa? Olisin kiitollinen kaikesta mahdollisesta tiedosta asiaan liittyen.

3

1578

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MIR

      Tässä vaiheessa ehdotan, että aloitat Working Holiday -viisumilla (ks. www.immi.gov.au). Sillä pääset vuoden ajaksi tutustumaan maahan ja myös tekemään töitäkin. Sinä aikana voit paremmin tehdä päätöksiä.

      Pitkällä tähtäimellä sinulla on muutamia vaihtoehtoja:
      * Perthissä asuvat sukulaisesi ns. sponsoroivat sinut eli sitoutuvat elättämään sinut, ellet itse siihen kykene.
      * Tulet opiskelemaan tänne, tosin opiskelujaviisumilla kurssimaksut ovat kalliita.
      * Opiskelet Suomessa ja haet aikanaan Permanent Residency (PR) tai jonkin yrityksen sponsoroimaa viisumia.

      Kansalaisuuden saa neljän vuoden asumisen jälkeen. Tästä ajasta ainakin yksi vuosi pitää olla PR.
      PR:n saaminen on kaikkein työläin vaihtoehto näistä mutta toisaalta sitten olet vapaa elämään ja tekemään töitä maassa ilman rajoituksia.

    • Ei koskaan

      Australiaan muuttavan täytyy huomioida, että australialaista kulttuuria ei oikein ole. Nykyinen Australia on niin nuori valtio, että niin sanottua korkeakulttuuria ei paljon ole ehtinyt kehittyä. Alkuasukaskulttuuri tosin on rikasta ja se on aivan eri asia. Lisäksi Australia maana on valtavan kaukana kaikesta. Siellä tulee helposti orpo olo, vaikka tietoliikenneyhteydet nykyään hyvin toimivatkin. No, Uusi-Seelanti on vieläkin kauempana kaikesta.

      • MIR

        Miten sitä tulisi orpo olo etäisyyden vuoksi???
        Kyllä onnensa löytää kaukaa siinä missä läheltäkin. Ihan sama muutatko Espoosta Lahteen vai Wellingtoniin: elämä voi olla onnellista tai ikävää kummassakin tapauksessa, olosuhteista ja omista toimista & asenteesta riippuen.
        Paljon on kiinni siitä, minkälaiseksi elämänsä saa järjestettyä uudessa paikassa: mielekästä tekemistä ja mukavia ihmisiä ympärillä. Kun niitä on, voit asua vaikka Amazonin viidakossa ja viihtyä pitkään. Jos niitä ei ole, Westendkin on ikävä paikka ja olo orpo.

        Ainut, missä välimatka alkaa haittaamaan, on kavereiden ja sukulaisten kanssa vierailemiset (puolin ja toisin). Lahteen tai Göteborgiin piipahtaa paljon kivammin kuin 24 - 36 t ja 1500€ matkan päähän. Mutta Skype yms. tarjoaa halvan korvikkeen yhteydenpitoon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      101
      2294
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      222
      1940
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      176
      1752
    4. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      101
      1316
    5. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      38
      1230
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1108
    7. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      277
      832
    8. 90kW kulutus

      Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit
      Maailman menoa
      180
      691
    9. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      47
      675
    10. Vanhemmassa miehessä

      on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo
      Ikävä
      51
      670
    Aihe