Moi,
miten saan rajattua kuvasta esim. kasvot siten, että voin käsitellä niitä uutena kuvana? Rajauksen olen saanut tehtyä Rectangular Marguee Toolilla ja kuva ilmestyy Layeriksi. Miten nyt saan tämän Layerin editoriin tai tallennettua sellaisenaan, jotta voin muokata sitä?
Ei järki riitä...
Kuvan rajaaminen?
4
468
Vastaukset
- Kuvankäsittelijä 9
Itse teen kaiken Photoshopilla, tosin jotain muita olen kokeillut, mutta menetelmä lienee sama kaikissa. En siis väitä että toimii sinun ohjelmassasi.
Eli rajaat haluamasi alueen,
Edit valikosta Copy. Monissa ohjelmissa toimii myös Ctrl C
Sen jälkeen menet File / Tiedosto valikkoon ja otat sieltä New / Uusi
Tuossa on myös eroja, esim. Photoshop muistaa tuossa vaiheessa leikepöydälle tallennetun
kuvan koon. Ja avaa oletuskena juuri sen kokoisen uuden pohjan.
Mutta jos noin ei käy, niin määritä sen verran suuret arvot sille, että varmasti sopii.
Kun kerran tiedät tuon alkuperäisen kuvan koon, niin siitä voi vähän silmämääräisesti katsoa mikä on tarpeeksi.
Sitten se uusi pohja aktiiviseva, otat Edit valikosta Paste/Liitä
Tai hiiren oikealla tuon uuden pohjan päällä, ja Paste.
Ja jos näppäinkomennot toimii, niin Ctrl V
Tuolla tavoin sinulla on rajaamasi kuva ihan uutena kuvana käsittelyäsi varten.
' - Editing7.0.1
Aina kun olet valinnut jollain valintatyökalulla jonkin osan kuvasta Photoshopissa, voit käsitellä ainoastaan valintaasi.
Jos olet tehnyt valinnastasi uuden layerin (tason), saat sen valittua oikeassa alakulmassa oletuksena olevasta Layers-paletista. Jätä pois läpinäkyvät alueet tasosta valitsemalla Select / Load Selection ja valintaikkunasta OK. Nyt muurahaisten pitäisi juosta valintasi ympärillä ja voit huoletta tehdä sille mitä lystäät tai osaat.
Tallentaminen tapahtuu valitsemalla File / Save tai Save as, antamalla tiedostolle nimi ja valitsemalla tiedostomuoto. Oletuksena Photoshop tallentaa omassa PSD-tiedostomuodossaan.
Kysymyksesi on hiukan oudon tuntuinen ja antaa vaikutelman, ettet ole alaa paljoa harrastanut. Katsele vaikka seuraavia sivuja kohdasta kuvakäsittely, jos vaikka löytäisit suuntaviivoja ongelmasi ratkaisemiseksi:
http://www.ratol.fi/opensource/photo/index.html- Alkuper.
...vastauksista. Nyt onnistuu jo paremmin. Tuo linkki on hyvä, pitää tutustua siihen tarkemmin. Joo, olen ihan aloittelija näissä kuvankäsittelyhommissa... ;)
- Riippuu hieman
Ohjelmasta.
Yleiseti helpoin on Copy/Paste.
Joissakin ohjelmissa voi tuon valitun ja kopioidun alueen luoda uudeksi kuvaksi yksinkertaisesti Copy ja sitten Paste as New.
Tulee uudeksi kuvaksi uuteen ikkunaan.
Tosin muokkausta voi tehdä tuossa layerissakin tai naamataulun voi myös valita sen ääriviivoka myöten, jolloin ei tule taustaa ollenkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv4083129Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle
Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,12299Sanna on pakottaja, domina
Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k672273Skodan hankintaan painostaminen toi potkut
Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll191930Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1741453Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue
"Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel81327Sukupuolen merkitys elämässäsi?
Jäin tuossa toista ketjua lukiessani miettimään seuraavaa ... Kuinka paljon koet sukupuolesi vaikuttavan/vaikuttaneen el2011129Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne
niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,441026- 90911
Iltalehden evästeasetukset
No nyt pomppas! Avasin Iltalehden sivut ja niin kuin silloin tällöin sattuu, sivusto kysyi evästeasetuksia, joihin ylee101882