teatterista vielä

Nyt kun tästä teatteri aiheesta on puhuttu, niin ihan mielenkiinnosta haluaisin tietää annatteko vl:t lapsenne koulussa osallistua teatteriesityksiin? Jos ette, niin mikä tekee teatterista (varsinkin lapsille suunnatusta) erilaisempaa mitä normaali näytelmä, jota toki kaikki saa kattella koulun juhlissa ym.?
8670
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Monesti selvempi jäädä pois kun kyseessä teatteri

Sisällöstä ei voi useinkaan olla varma ja sisältöön tutustuminen vaatisi jonkun joka ottaisi selvää millainen esitys on

Koulun juhlissa saattaa näytelmät oll tosi "rajuja" mutta ei niistä keskenkään pois lähdetä

Äänestä
  • Selityksessäsi ei ole logiikan häivääkään. Lisäksi et ymmärrä peruskäsitteitä, eli mitä tarkoitetaan termeillä näytelmä (kirjoitettu teksti, toisaalta tekstistä l. käsikirjoituksesta laadittu esitys, joskus esitys jolla ei ole pohjatekstiä lainkaan olemassa, kuten improvisaatiot).

    Siinä olet oikeassa, että näytelmän sisällöstä ei saa helposti tietoa ennalta, sitä näkemättä. Tosin monista ensi-illoista julkaistaan arvioita päivälehdissä ja niihin pääsee usein myös netistä. Lisäksi tutustumalla maailmankirjallisuuteen, sen historiaan ja klassikoihin voi päästä selvillä suuresta osasta teattereiden ohjelmistosta, sillä klassikoita esitetään yleensä joka kaudella.

    Sanalla "teatteri" on ainakin kolme erilaista merkitystä. 1) näyttämörakennus, siis rakennus jossa on näyttämötila; 2) näytelmiä esittävä laitos tai ryhmä; 3) näyttämötaide kokonaisuutena. (Nykysuomen sivistyssanakirja.)

    Mitä siis tarkoitat sanomalla:

    >> Monesti selvempi jäädä pois kun kyseessä teatteri

    Teatteri on kyseessä aina kun on kyse näytelmäesityksestä. Voi olla kyseessä myös harrastajateatteri!

    Tiernapojat on teatteriesitys. Musiikkiteatteriesitys, tarkasti ottaen. Esityskäytäntö lähti alkuaan liikkeelle köyhien ylioppilaiden kiertävistä teatteriseurueista ja on sittemmin jähmettynyt aina samanlaisena toistuvaksi arkaaiseksi traditioksi, jonka taustan harva ymmärtää.

    Erityisesti kun sinä esität jyrkkiä väitteitä, olisi sitäkin tärkeämpää että olet tehnyt itsellsei ja lukijoille selväksi mitä milläkin käsitteellä tarkoitat.

    Äänestä

  • Tänään on Aleksis Kiven päivä. Seitsemän veljestä onkirjoitettu näytelmän muotoon.

    Saako uskovainen katsoa siitä laadittua näytelmää tai kuunnella siitä laadittua kuunnelmaa?

    Miten on? Onko näytelmäesityksen seuraaminen siis syntiä? Vai ei?

    Äänestä

  • saako esitystä katsella tai... kirjoitti:

    Tänään on Aleksis Kiven päivä. Seitsemän veljestä onkirjoitettu näytelmän muotoon.

    Saako uskovainen katsoa siitä laadittua näytelmää tai kuunnella siitä laadittua kuunnelmaa?

    Miten on? Onko näytelmäesityksen seuraaminen siis syntiä? Vai ei?

    eikä täällä varsinkaan.

    Äänestä

  • vastata kirjoitti:

    eikä täällä varsinkaan.

    Ainakin kirjana ja kuunnelmana (mm. joulusauna) hyvin suosittu vl:n keskuudessa. Sitä en tiedä saako näytelmää mennä teatteriin katsomaan.

    Äänestä

  • ihmettelijät kirjoitti:

    Ainakin kirjana ja kuunnelmana (mm. joulusauna) hyvin suosittu vl:n keskuudessa. Sitä en tiedä saako näytelmää mennä teatteriin katsomaan.

    Seitsemän veljestä pyörii kesäteatteriesityksenä ulkoilmassa, ei siis tetterirakennuksessa, ainakin Nurmijärvellä.

    Saako vl-uskovainen siis mennä katsomaan teatteriesitystä eli näytelmää ulkoilmaan, jossa ei ole teatterirakennusta riesana?

    Äänestä

Vanhoillislestadiolaisuudessa on "yleisiä käsityksiä ja paikkoja" joihin ei ole sopivaa mennä.

Omat lapsemme saavat mennä käymään teatterissa siinä missä me vanhemmatkin. Sama koskee myös elokuvateattereita ja muita esityksiä.

En kuitenkaan mitä tahansa mene katsomaan, tämä on niitä rajanvetoja.

Äänestä
  • "Saa mennä käymään"? Tarkoitatko että vl-uskovaiselle on sopivaa mennä käymään niin pitkäksi aikaa etät ihan esitystä katsomaan?

    Voitko tarkentaa?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vierailija kirjoitti:

Nyt kun tästä teatteri aiheesta on puhuttu, niin ihan mielenkiinnosta haluaisin tietää annatteko vl:t lapsenne koulussa osallistua teatteriesityksiin? Jos ette, niin mikä tekee teatterista (varsinkin lapsille suunnatusta) erilaisempaa mitä normaali näytelmä, jota toki kaikki saa kattella koulun juhlissa ym.?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu