Octavia kombi tdi 96kw

Omistaako kukaan teistä kyseistä autoa? Kokemuksia? Kuusi vaihdetta eteen???
31005
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kävin moisella laitteella ajamassa.
Voin vertailla vain omaani 4x4 74 kw pd:n,
joten näitä ei pidä ottaa absoluuttisina totuuksina.

Moottori hengetön kierrosvälillä 1000 - 2000.
Saattaa johtua moottorin ohjauksista, pidemmästä
kokonaisvälityksestä tai näistä molemmista. Ominaisuus houkuttelee ajemaan 'urheilullisesti', sillä sitten kun moottorin herätys tapahtuu, meno on kevyttä. Onneksi auto ei ole herkkä sammumaan lähdettäessä liian pienellä kaasulla liikkeelle.

Vaihdelaatikko on loistava, herkkä ja tarkka.

Alusta liian pehmeä. Tämä tunne tulee siitä kun on tottunut 4x4:n jämäkkään alustaa. Auton keula nöykkii heitteissä ja kova sivutuuli heilauttelee koria. Noin tehokkaaseen autoon olisi käynyt astetta sporttisempi alusta. Ajettavuus sinänsä on Oculle tuttua hyvää ja helppoa.

Kelpo auto kaiken kaikkiaa.

Äänestä
  • Itse en ole päässyt ajaan kyseistä "konetta", mutta yleisesti minulla on sellainen tuntuma octavia kombiin, että siinä on suht jämäkkä alusta?!

    Äänestä

  • Baldiska kirjoitti:

    Itse en ole päässyt ajaan kyseistä "konetta", mutta yleisesti minulla on sellainen tuntuma octavia kombiin, että siinä on suht jämäkkä alusta?!

    Joo auto oli HB. Etuveto HB:n ja farkun jousituseroista minulla ei ole tietämystä.
    Takajousituksessa voi hyvinkin olla sitä jämäkkyyttä. Niin kuin jo kerroin, ei ocun vakio alusta ole ollenkaan paskempi verrattuna moneen muuhun merkkiin. Auto on vain matala keulan maavaran osalta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Baldiska kirjoitti:

Omistaako kukaan teistä kyseistä autoa? Kokemuksia? Kuusi vaihdetta eteen???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu