KUNNIAA TEHYLLE

Hienoa TEHY.kerrankin jotain järkevää toimintaa.Olen todellakin mukana tässä.Jokainen joka ajattelee hiemankin itsensä ja muiden hyvinvointia tulevaisuudessa,tukee TEHYÄ.

Suomen laadukas terveydenhuolto on jo lähes menetetty.
NYT ON AIKA TEHDÄ JOTAIN!!

SUOMEN VALTIO ON JO TARPEEKSI TAPPANUT IHMISIÄ SÄÄSTÖILLÄÄN JA SUPISTUKSILLAAN!!!
10253
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Et varmaan oo miettiny loppuun asti tuotakaan juttua. Ei kunnilla yksinkertaisesti ole varaa maksaa tuollaisia korotuksia..

Ihme jos TEHY saa vaatimuksen läpi. Sen jälkeen tulee supistuksia ja ensimmäisenä vähennetään hoitohenkilökuntaa. Ja siitä seuraa taas se että hoitajien työstä tulee rankempaa ja taas itketään huonoa palkkaa

Myönnetään että hoitajat ansaitsisivat parempaa palkkaa, mutta tuollaiset kertakorotukset ei edes ole realistisia.

Äänestä
  • Ei kunnilla yksinkertaisesti ole varaa maksaa tuollaisia korotuksia..
    ------
    ihmettelen kun muualla ulkomaila on varaa kunnilla maksaa kaksi kertaa enemmän.

    ihmettelen kun on ollut kunnilla varaa maksaa ja kouluttaa ulkomaille lähteviä sairaanhoitajia.

    sitä "varaa" voisi käyttää palkanmaksuun.

    Äänestä

  • Mistähän ihmeestä tämä käsitys on syntynyt, että Tehy on vaatimassa kertakorvauksia? Kysymys on sopimuskaudesta.

    "Koulutettua sosiaali- ja terveydenhoitohenkilöstöä edustava Tehy täsmensi tiistaina tavoittelevansa noin 24 prosentin korotusta palkkoihin kahden ja puolen vuoden aikana. Toteutuessaan se tarkoittaa, että hoitajien palkka olisi tammikuun lopussa 2010 noin 400–600 euroa korkeampi kuin nyt.

    Tehyn vaatimus on kaksinkertainen kuntatyönantajan (KT) tarjoukseen nähden. Tehyn mukaan sairaanhoitajan minimipalkka olisi KT:n tarjouksessa noussut sopimuskauden aikana 215 eurolla kun se Tehyn vaatimalla korotuksella nousisi 446 eurolla ja olisi sopimuskauden päättyessä 2 190 euroa." (HS 9.10)

    Mikä tässä on niin epärealistista? Tuskin hoitajat lähtisivät ajamaan näin järeillä aseilla omaa palkkatasoaan ylemmäksi, ellei taustalla olisi vuosikausien nöyrtyminen matalapalkkaisella naisalalla. Mitta on tullut täyteen vuosien saatossa, pelkällä hoitotyön arvostuksella ei elä. Ja vielä suurempi huoli on sen suhteen, että alalta hakeudutaan ulkomaille/uudelleenkoulutukseen ja tuskin koskaan alalla on ollut tällaista työvoimapulaa.

    En epäile ollenkaan, etteivätkö tehyläisten irtisanoutumiset aiheuttaisi katastrofia. Valtio pystyy halutessaan priorisoimaan rahojaan julkiseen terveydenhoitoon, on turha väittää muuta.

    Äänestä

  • hoitajakysymykseen. Oot pikkasen jäänyt jo junasta. Nyt on kyse rahaa Valtiolta ja siellä sitä on. Tyhmäkin sen pitäis jo tajuta. Koita päivittää tietos nykypäivään.

    Äänestä

  • sanoit. kirjoitti:

    Ei kunnilla yksinkertaisesti ole varaa maksaa tuollaisia korotuksia..
    ------
    ihmettelen kun muualla ulkomaila on varaa kunnilla maksaa kaksi kertaa enemmän.

    ihmettelen kun on ollut kunnilla varaa maksaa ja kouluttaa ulkomaille lähteviä sairaanhoitajia.

    sitä "varaa" voisi käyttää palkanmaksuun.

    No ihmetteleppäs vaan ihan rauhassa. ;-) Muualla maailmassa terveydenhoito maksetaan vakuutusyhtiöiden toimesta. Siellä raha ei tule köyhiltä kunnilta.

    Äänestä

  • tähän................... kirjoitti:

    hoitajakysymykseen. Oot pikkasen jäänyt jo junasta. Nyt on kyse rahaa Valtiolta ja siellä sitä on. Tyhmäkin sen pitäis jo tajuta. Koita päivittää tietos nykypäivään.

    Tämä pitäs olla jo selvää vähän tyhmemmällekkin. Valtio ei istu neuvottelupöydissä vaan kunta. Valtiollakaan sitä rahaa ei ole, koska budjetit on jo lyöty lukkoon. Hatustako luulit rahan otettavan?

    Äänestä

  • lisärahoja! kirjoitti:

    Tämä pitäs olla jo selvää vähän tyhmemmällekkin. Valtio ei istu neuvottelupöydissä vaan kunta. Valtiollakaan sitä rahaa ei ole, koska budjetit on jo lyöty lukkoon. Hatustako luulit rahan otettavan?

    kyllä vieläkin tekemään budjettiin ja niitä on tehty varmaan ennenkin - tosin muihin tarkoituksiin kuin kuntien talouden paikkaamisiin. Totuus on se, että kuntalainen äänestää kansanedustajat hoitamaan kansalaisten etuja ja turvaamaan palvelut. Me kansa olemme eduskunnan ja hallituksen työnantajia ja he virkamiehet ovat alaisiamme. Niin se on.

    Heidän tehtävä on palvella kaikessa meitä ja pitää kansa tyytyväisenä. Ovat saaneet valtakirjan kansalta.
    Nyt on tilanne se, että kuntien talous väestön vanhenemisesta, muuttoliikkeistä ym johtuen ei voi pysyä kaikissa kunnissa sellaisena, että kunta voi taata palveluja eikä virkamiesten/toimihenkilöiden palkkojakaan. Valtion on tultava apuun. Rahaa kyllä valtiolla on. Enemmän kuin koskaan ennen.

    Äänestä

  • maksumiehiä kirjoitti:

    No ihmetteleppäs vaan ihan rauhassa. ;-) Muualla maailmassa terveydenhoito maksetaan vakuutusyhtiöiden toimesta. Siellä raha ei tule köyhiltä kunnilta.

    "Muualla maailmassa terveydenhoito maksetaan vakuutusyhtiöiden toimesta. Siellä raha ei tule köyhiltä kunnilta."

    jo ja vakuutusyhtiöillä on "RAHAPUU" jossa kasvaa seteleitä,
    niin oli 1961 sarjakuva Aku Ankka lehdessä.

    Äänestä

... ts. pyörät on lähteneet pyörimään jo aikoja sitten. Tehyn työtaisto vaan nopeuttaa tätä muutosta ja on siinä sopassa vaan kärpäsenkakka.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


TOIVOTAN VOITTOISAA TAIVALTA kirjoitti:

Hienoa TEHY.kerrankin jotain järkevää toimintaa.Olen todellakin mukana tässä.Jokainen joka ajattelee hiemankin itsensä ja muiden hyvinvointia tulevaisuudessa,tukee TEHYÄ.

Suomen laadukas terveydenhuolto on jo lähes menetetty.
NYT ON AIKA TEHDÄ JOTAIN!!

SUOMEN VALTIO ON JO TARPEEKSI TAPPANUT IHMISIÄ SÄÄSTÖILLÄÄN JA SUPISTUKSILLAAN!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu