Minulla on nivelreuma,johon tällä hetkellä lääkityksenä on Oxiklorin 300 mg,Trexan 20 mg kerran viikossa.Nyt on puolentoista viikon aikana ollut hyvin voimakas ihon kutina ja pistely.Kaikki laboratoriokokeet ovat normaalit.Olen joutunut käyttämään antihistamiinia,mutta sekään ei oikein auta.Onko muilla ollut vastaavia oireita ?
Mistä kutina johtuu
Liisaa
23427
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kutina voi johtua monesta syystä,lääkkeestä,ainakin mulle tuli tuosta Trexanista huono olo ja kutina ja Oxiklorinista aurinko ihottuma. Kutina voi johtua myös jos maksa-arvot on koholla tai sit jos iho on kuiva,reumassa iho kuivaa paljon.
Toivottavasti löydät syyn,ei todellakaan ole hyvä olla,jos tuntuu,että muurahaisia juoksentelee iholla ;)))
Aloitin keväällä oxiklorinin käytön,kesällä aurinkoisina päivinä en voinut lääkettä ottaa kun aurinkoa saaneet paikat pisteli ja kutitti aivan mielettömästi.Ei auttanut kortisonivoiteetkaan,koko ilta meni kutinassa.Nyt vieläkin saunan jälkeen alkaa varsinkin jalkoja kutiamaan ja pistelemään.Olen alkanut rasvaamaan heti saunan tai suihkun jälkeen niitä paikkoja jotka kutiaa,se on auttanut.Ehkäpä tuo lääke kuivattaa ihoa,näin olen ajatellut itse asian olevan.Kokeile.