http://keskustelu.suomi24.fi/show.cgi?category=94&conference=559&posting=22000000000619883
Tää puheenvuoro piti oikein nostaa esiin, onnea vaan lassielle, kuka lienet, siinä on asiaa.
Älkää prkle itkekö sitä mitä muut puhuvat ylellä jos ette osaa vastata taikka ehdi/uskalla osallistua - opetelkaa ruksaamaan tai pysykää poissa jos chat pelkästään suistaa syvempään henkiseen suohon. Viisaampaa olisi harrastaa semmoista, mikä on hauskaa ja piristää! Jos itsetunto on kovin huono, kannattaa aloittaa harrastaminen semmoisesta asiasta missä pärjää eikä hakata päätään seinään sanallisesti ja älyllisesti näppärämpien seassa chatissä. Esim haravointi ja tiskaaminen ovat semmoisia harrastuksia, missä näkee työnsä jäljen heti, eikä voi oikein epäonnistua. Ja ennen kaikkea; ei välttämättä tarvitse vertailla taitojaan muiden kanssa. Suosittelen. ;)
Ja niille, joiden mielestä chat on pelkästään privaamista varten; pysykää kopeissanne fantasioimassa seksistä ihan vapaasti, en minä tunge kaappeihinne häiritsemään, enkä yhtään valita. Enkä varsinkaan ole kateellinen !! :D
Jälleen kerran sanon; Kaikille tilaa on.
Tää puheenvuoro piti oikein nostaa esiin, onnea vaan lassielle, kuka lienet, siinä on asiaa.
Älkää prkle itkekö sitä mitä muut puhuvat ylellä jos ette osaa vastata taikka ehdi/uskalla osallistua - opetelkaa ruksaamaan tai pysykää poissa jos chat pelkästään suistaa syvempään henkiseen suohon. Viisaampaa olisi harrastaa semmoista, mikä on hauskaa ja piristää! Jos itsetunto on kovin huono, kannattaa aloittaa harrastaminen semmoisesta asiasta missä pärjää eikä hakata päätään seinään sanallisesti ja älyllisesti näppärämpien seassa chatissä. Esim haravointi ja tiskaaminen ovat semmoisia harrastuksia, missä näkee työnsä jäljen heti, eikä voi oikein epäonnistua. Ja ennen kaikkea; ei välttämättä tarvitse vertailla taitojaan muiden kanssa. Suosittelen. ;)
Ja niille, joiden mielestä chat on pelkästään privaamista varten; pysykää kopeissanne fantasioimassa seksistä ihan vapaasti, en minä tunge kaappeihinne häiritsemään, enkä yhtään valita. Enkä varsinkaan ole kateellinen !! :D
Jälleen kerran sanon; Kaikille tilaa on.
Vastaukset 31
Vanhimmat
*Ei lisää mitään*
... viipyy kommentti Eerikin perskärpäseltä? Siltä joka epäilee Eerikkiä milloin impotenttiydestä, milloin ruokkolapsista, milloin mistäkin? Eerikin kirjoituksesta on sentään jo viisi tuntia. :-)
suljetulla?
kommentoida maailman turhimman ihmisen vuoksi ?
PJ
merkonomi heikoilla arvosanoilla-huoripukki-huippuelatusvelvollinen-sättineiti-törkeä naisten hyväksikäyttäjä yms.
Eli
Oulun LUUSERIEN LUUSERI mieliaiheeseensa.
....asiaa puhui"rotukoira" lassie - oikeassa olet Annu-tyttö ; )))
mutta hiukkasen ironinen kirjoitus ja provosoiva kuitenkin.
niin ohimennen sanoen kuitenkin sulle tiedoksi että privassa voi puhua muutakin kuin seksiä jos et ole huomannut. Ihan asiaa voi jutella kaikkea kun ei halua kaikille ehkä kertoa omista asioistaan tai voi kuunnella jonkun huolet ja kivat tapahtumat .
Chatissa juttelu tutun kanssa on halvempaa kuin soitella puhelimella ja kirjeiden kirjottamisenkin se monesti voittaa kun voi jutella tässä ja nyt heti ja sopia asioita .
näinkin privaa voi käyttää hyväksi että kokeilkaapas muutakin kuin seksiä siellä kaapeissa
ruksit voi laitta jos ei ole mukavaa seuraa tai sitte ei vastaa sellaisiin ikäviin .Kun ei huomioi ollenkaan niin yleensä saa olla rauhassa siellä häiriköiltä
kiitos, ja myönnän. Provokaatio on sätin suola, ja sitä tuli taas kerran tapani mukaan hiukan viljeltyä. Eli jätin mainitsematta sen tosiseikan että toki privassa VOI puhua ihan asiallisiakin. (en väittänyt ettei voisi) Jopa seksistä!
Valitettava tosiseikka vaan on se, että 99% niistä, jotka "moikkailevat" punaisilla ovat samalla asialla loppujen lopuksi kuin ne jotka lähestyvät "in medias res" -tyyliin sanomalla "haluutko isoo" tai "kelpaako levoton seura" tai "mulla seisoo nyt" tai "puh sex?" Vaikka hetken jutteletkin ihan asiallista, ja henkilö vaikuttaa jopa mielenkiintoiselta niin käy ilmi, että TÄNÄÄN pitäisi tavata. "mulla on iltastondis"
(tämä oli autenttinen esimerkki)
Chatin on vallannut yksinäisten seksinkipeiden epätoivoisten ihmisten massakierrätysrinki, jonka jalkoihin ikävä kyllä jäävät ne mielenkiintoiset ja asiallisella tavalla ihmisistä kiinnostuneet, jotka ehkä kykenisivätkin oikeasti keskustelemaan asioista, tai haluaisivat vilpittömästi tutustua uusiin ihmisiin, kiirehtimättä yksi toistaan seuraaviin irtosuhteisiin.
HUOM; elämän suuria dilemmoja korjatakseni;
Se että ei hae seksiseuraa netistä ei tarkoita sitä, että ei pitäisi seksistä!
(vrt: se että vaimo ei halua sinua, ei tarkoita sitä että hän olisi frigidi)
Sorry nyt mutta kovin olet näemmä tietoinen mitä privassa puhutaan.
Et arvaakaan kuinka moni naisihminen on minulle purkanut huoliaan ja minä olen koettanut neuvoa eteenpäin.
On ollut eroavia jotka haluaa tietää miten ero etenee.On ollut naisia joita mies on hakannut ja miten siitä eteenpäin.On ollut naisia jotka kysyy mitä mies ajattelee kun menee vieraisiin.On ollut naisia jotka kysyy miten kotiremppaa pitäis tehdä.On ollut naisia jotka kysyy auton korjauksesta.On ollut naisia jotkaa kysyy miten työpaikan vaihdos onnistuisi.On ollut naisia jotka on kertoneet tarinoita miten ne ovat pettäneet miestään.
Tässä ihan vaan muutama esimerkki mitä minä puhun privassa suurimmaksi osaksi ja tunnen että tosissaan voin joitakin auttaa kun itse kullekin ongelmia ilmaantuu.
Yleensähän on käsitys että kolaripaikalla kantsii auttaa sitä joka on hiljaisin eikä sitä joka huutaa suoraa huutoa.Se hiljaisin on ehkä vakavimmin kolhinut itseään.Tämän voisin omasta mielestäni kiteyttää yleis- ja privakeskusteluihin.
Olen työn raskaan raataja ja omatkin hermot on välillä koetuksella mutta toisten asioihin paneutuminen on yksi hyvä tapa unohtaa omat murheet.Ja koen että minuun luotetaan kun en huutele juttuja eteenpäin ja ihmeesti juttuseuraa löytyy.
...hyvä että jaksat auttaa muita. Kyllä minäkin osaan kuunnella, kannustaa ja auttaa hädässä olevaa, mutta en millään muotoa ehdoin tahdoin siihen kyllä hakeudu, se on myöskin kuluttavaa ja raskasta, ja velvoittaa. Sattumalta tiedän.
Kaikki kunnia Sinulle ja voimia valitsemallasi tiellä. :)
Siinpä se tuli juu.. ihan silleen ku sen pitää olla.
Ja mä olen sentäs työntäny annuliinaa takaapäin, kuinka moni muu voi leuhkia samalla asialla, häh ?
Olipa kyse sitten murteista tai yleismaailmallisista asioista, jonkun henkilön kannanotosta privakäytökseen tai ihan mihin tahansa maan ja taivaan väliiltä, täällä löytyy aina se murheen alho josta kumpuaa päätä seiniin hakkaavat perusmurisijat. Se kansanosa joka osaa heittää nurkantakaa kiviä jotka eivät edes osu kohteeseensa, paljastaen vain ja ainoastaan omat ahtaumansa, kykenemättä ottamaan kantaa itse asioihin.
~W~
....olen kanssasi samaa mieltä...paitsi etten ole työntänyt annuliinaa takaapäin....;)..mitä ikinä asialla tarkoitatkin...;)..!
Lämpimiä ilmoja minäkin oottelen!!
...perskärpäseks. :)
Vaan ootas, kyllä mopo vielä karkaa sun käsistä, jahka se vaan käynnistyy!
Vaikka osaathan sä kyytiä antaa...
jopa luin täss lehdestä uutisia, että olet edenny urallas. Kiva kesäduuni. Onneks olkoon !
*käkä*
Mä en ole tuollaista filtteriä tiennytkään. Pitääpäs kokeilla joskus.
Mulla on kans aika huono toi itsetunto, mutta en mä usko että tiskaaminen siihen kovin paljo auttaa. Pitää olla jotain vähän vaativampaa, että voi tuntea onnistuneensa. Ei se nyt kyllä aina ole hauskaa ja piristävää toi chatti, mutta joskus on sitten hyviä keskusteluja.
Älä prk... isottelele poika, joka ei uskallalla olla edes itsensä.
Olen aika kyllästynyt Sinuun!
Sillä kai ei merkitystä ...mut =)
...Privailu lähes aina yhdistetään seksiseikkailuihin?
...tästä
http://keskustelu.suomi24.fi/show.cgi?category=94&conference=559&posting=22000000000622994
sanallisesti ja älyllisesti näppärä vai haravoija ja tiskaaja?
...olet kiinnostunut. Olisipa hauska tietää sättinikkisi, niin voisimme joskus jutella sätissä, ja voisit arvioida itse. En ymmärrä miksi täällä ilmolla on niin paljon teitä tuntemattomia, jotka arvioivat ihmisten henkilöä tai ihmettelevät sitä, kun voisivat tulla joskus juttelemaan ja tekemään omakohtaisia arvioita.
Täällä ilmolla olisi viisaampaa keskustella asioista, ei henkilöistä.
Katsokaa ihmiset perskärpäsiä!!!
Erik ja wawe heti täällä.
Ihan ekaks kirjoitus josta paistaa henkilön oppimattomuus jo kauas.
Miten ihmeessä voi tolla järjellä olla täällä ja vielä kirjoittaa vaikka kukaan ei pyydä?
Tietenkin julkisuuden hakuisuus tuota teettää,sairaus mikä sairaus.
Luulisi jo noiden komen tietävän mitä 99% meistä täällä heistä ajattelee.
Niin,normaali järjellä varustettu ihminen painuisi jo maan rakoon ja valelisi itsensä tervalla,mutta mitä tekevät nämä järjen jättiläiset????
Oikein,ne lisäävät vaan kirjoitusmääriään ja raukat luulevat,että heistä pidetään.
Annuliina ja kump.
Olette valitettavasti jääneet isossa jaossa ilman järkeä,sorry.
... kulti.
Mennäänkö yhdessä joskus tekemään Mensan testit?
;-)
Sulla kun ei ole noita perskärpäsiä niin sähän voit kato aina kirjoittaa itse eri nikeillä ne kirjoitukset, missä joku olisi sunkin kanssa samaa mieltä, eiks oo kätsää?
Olen huomannut,että juopot hokevat kato sanaa solkenaan kato.
Se kato on kato sellanen juttu kato kun ei kato äly riitä kato enää puhumaan kato suoraan.
Tosi kätsää kato viljellä kato kätsästi sanoja.
Luojan kiitos,että on sellaisiakin ihmisiä joilla sanavarasto riittää vivahteikkaaseen kielenkäyttöön.
Kun saat menkat pois tieltä niin voimme toki mennä mihin testiin tahansa,myös tietokilpailut käyvät.
Valitettavasti jo kirjoitustaitosi paljastaa,että pitkä ovulaatio on sinun kohdallasi tuottanut kahujyvän.
Mutta olet silti ihailtavasti pyrkinyt tulemaan esille,vaikkakin jonkun puolivillaisen miehen perässä mutta kuitenkin.
Seurastahan jo sen näkee kuka mitäkin on.
Jos olet huomannut wawen ja erikin suuren suosion täällä,niin voit vain arvata kuinka viisas olet kun heitä nuolet ilman omia ajatuksia kato.
Kätsyy eiks vaan kato on peesata kun kato ei oma järki riitä.
Kätsysti kato.
Kerrankin allekirjoitan lauselmasi, Hyvä v-tyyli!
"Luojan kiitos..."jne.
Mielestäni juuri ~W~ on sellainen.
Kunhan unohdat siirtää joka sanan itseesi sinne lattialle,jossa makoilet,kun matto on tempaistu altasi.
Sinun on oltava miespuolinen ,koska pilkkaat naista kuukautiskierrosta ja synnyttämisen mahdollisuudesta!
Siinäkö se ongelmasi on? Oletko tuhkamuna?
En pidä ko tavasta kommentoida,mutta et näemmä ymmärrä mitään muuta.
Sinulla ei,huomaan, ole muuta sanottavaa kuin mollata muutamaa kirjoittajaa.
Laittaisitko linkin jos olet saanut aikaiseksi jotain sisältörikasta?
....miten mä pääsisin SUN suosioon !!!???
Yritin parhaani muuttaa kirjoitustyyliäni tasallesi, kun arvelin, ettet yksinkertaisuudessasi varmaan kykene ymmärtämään niin pitkiä ja kirjakielisiä lauseita kuin yleensä kirjoitan, vaikkapa nyt esim tämän keskuteluketjun aiemmissa vastineissani. Mutta ei..! :( Sä oletkin tosi haasteellinen tapaus. ;) Jopa piilottelet omia taitojasi "vivahteikkaassa kielenkäytössä", mikä tekee meidät - no minut ainakin - entistä uteliaammaksi Sinun suhteesi.
Kuukautiset eivät mitenkään aiheuta vaihtelua älylliseen kapasiteettiini, joten voimme toki sopia se Mensan testi ihan koska vaan Sinun aikatauluusi sopii.
Anteeksi tietämättömyyteni, mutta mikä on "pitkä ovulaatio" ja mikä on "kahujyvä"?
Peesaamisesta tai nuolemisesta en tiedä mitään, tapanani on rohkeasti ilmaista mielipiteeni, siitä riippumatta olenko samaa vai eri mieltä.
Oletko Sinä koskaan sanonut kenellekään olevasi samaa mieltä? Onko Sinulla ystäviä?
Kirjoituksesi taso olikin jo huomattavasti parempi,huomaatko?
Auttaa kun jaksat keskittyä.
Pitkän ovulaation tulos on vitsi yhdestä tv-ohjelmasta,kaverin piti sanoa,että pitkän evoluution tulos.
Jostain syystä miehet eivät ole ottaneet tästä itseensä,mutta huumorintajuttomina naiset aina ensin ajattelevat,että kaikki on juuri pilkkaa heitä kohtaan.
Miksi naiset ovat niin alemmuuden vallassa?
Kuitenkin naiset tätä mailmaa pyörittävät.
Ei kaikki ole tarkoitettu loukkaavaksi mitä täällä lukee.
Välillä tuntuu kuin ainakin sinun aivosi pyörisivät pyöräilijän lailla ympäri palidromia.
Ota arvostelu vastaan kuin nainen ja lakkaa nuolemasta toisten peppuja.
Kun oikein yrität niin sinäkin saat aikaan ihan hyviä lauseita,jopa aika pitkiä sellaisia.
Kyllä,kyllä minulla on paljon kavereita ja ystäviä,sekä myös frendejä ja kamuja.
Ennenkuin ehdit oikaista kirjoitustani,niin todettakoon,että on joskus ihan kiva kirjoittaa jokin sana väärin.
On kiva huomata miten iso tarve ihmisillä on oikaista toisten sanoja.
Oikein hyvää päivää sinulle ja muista,että kun tarpeeksi yrittää,niin voi joskus onnistuakkin.
Ja lopuksi niitä kehuja.
Kukaan ei ole parempi sinä kuin sinä itse,osaat olla juuri oikeasti sinä.
Olet siis sinuna paras.
...sä olet kyllä surkea kirjoittaja.
Ei ole päätä, ei häntää. Ei ajatuksissa, ei sisällössä. Kaikista sanoista ei saa selvää, lause- ja kappalerakenne ontuvat.
Kokonaan on hukassa mikä on kirjoittelusi tarkoitus?
Sanot: "Ei kaikki ole tarkoitettu loukkaavaksi mitä täällä lukee. "
Minua ei loukkaa yhtään mikään mitä täällä lukee, koska en ole "alemmuuden vallassa". Enkä usko että naiset yleensä ovat. Ennemminkin tuntuu että teillä miehillä on niitä ongelmia. Sinulla ainakin.
..paremmin tietäviä annuliinoja joille vain ja ainoastaan se oma tyyli on oikea. Kaikki muu on jotain epäiltävää yhdellä kammalla ylivedettävää. Tämä annuliina kuuluu ilmeisesti niihin sivun täyttäjiin, jotka järkevät chattailijat ruksivat välittömästi sisään tullessaan pois. Tyhjänpäiväistä hahattamista ja sulkumerkkirivejä. Niinpä.. hyvä tässä kakkosnelosessa on tuo mahdollisuus että saa sellaiset välittömästi poistaa ruudultaan!
....Taas yksi näitä surkimuksia, jotka onnistuvat tulkitsemaan kaiken mahdollisen hyökkäykseksi omaa heikkoa egoaan vastaan. :)
Enkö minä juuri sanonut, että KAIKILLE ON TILAA ja _suositellut_ ruksaamaan?
Pahvi.
Laitetaanpa nyt vireille kisa tai gallup kakkos-nelosen käyttömahdollisuuksista :)
Voin aloittaa.
1) Iske myllysi ja näyttösi tuussen nuuskaksi,jos et osaa lukea tekstiä kuin se olisi aina sinulle henkilökohtaisesti tarkoitettu.
Varsinkin jos siinä ei lue "jassoolle":lle
Kiitos rakas annuliina.
Nyt sain malliesimerkin oikeasta jäsentelystä ja miten ne sanat pitää laittaa peräkkäin,että tulee todella järkevää tekstiä.
Muuten ihan pikku huomautus tässä.
Luulempa,että mun kirjoituksiani on julkaistu mailmalla enemmän kuin sinun.
No toiset osaa ja toiset ovat niitä jotka tietävät kaiken.
Sinua rakastaen: v-tyyli
...sä olet kyllä surkea kirjoittaja.
Kokonaan on hukassa mikä on kirjoittelusi tarkoitus?