Volvon nelosbensakone (145a) alkoi "naksuttamaan" tai "säksättämään" merellä, miten sitä nyt kuvailisi, niin mieleen tuli ensiksi että venttiilit pitäisi kattoa. Kuinka suuri/vaikea urakka venttiilien säätö em. koneessa on? Ja hommaan tarvittavat työkalut? Tai tuleeko mieleen muuta paikkaa mistä ikävän kuuloinen ääni voisi johtua? Kovasti tekee mieli vesille joten kiitos etukäteen avusta!
Venttiilien säätö
Ville
206516
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Mahtaako nyt olla kysymys siis B20 marinoidusta versiosta? Kun en tiedä niin tämä saattaa olla turhaa jorinaa.
Säksätystä ja kilinää kuuluu helposti, mikäli öljyä ei ole;)
Männänhelmat saattavat liikkuessaan kilistellä putkiin, mikäli on väljää. Tämän äänen tunnistamiseen kylläkin vaaditaan jo kokemusta moottoreista.
Venttiilien säätö on ihan simppeli homma, mikäli sen on kerran tehnyt.
Venttiilikansi pois ja konetta pyörittämään.
Sytytysjärjestys pitää olla tiedossa. Samoin venttiilivälykset. Rakotulkki on myös miltei tarpeellinen;)
Älä kuitenkaan koske mihinkään, jollet tiedä mitä teet. Ei ole suuritöinen homma. Pyydä ammattimiesapuun. Ei tule suuri lasku.
Elikkäs kyse taitaapi olla B23:sta tehty kone. Ammattimiehet tuppaa olemaan tähän aikaan vuodesta liian kiireisiä mutta pitänee yrittää saada vaikka joku autopuolen äijä kattomaan.
Ennenkuin avaat tai avautat, niin varmista venttiilinkannen tiivisteen saatavuus. Sitä ei ole kiva odotella kun pitäis päästä ajelemaan.
Säksätykseen voi olla myös muita syitä.
Kuka tahansa, kenellä on praktiikkaa, osaa sanoa äänen syyn. (Praktiikalla tarkoitetaan yli 20 vuoden kokemusta polttomoottoreista).
Sytytysjärjestys? Mitä helvetin väliä on sytytys järjestyksellä? Kampiakseli on saman muotoinen sytytysjärjestyksestä riippumatta. Kun venttiilit saksaa,säädetään toinen ylhäällä oleva.jne
Suorassa rivimoottorissa katsotaan milloin ykkösen venttiilit "vaihtaa" (varmaankin sama kuin saksaa?). Sen jälkeen pyöräytetään moottoria kierroksen verran, ja säädetään ykkösen molemmat venttiilit. Sen jälkeen edetään sytytysjärjestyksen mukaan, seuraavaan sylinterin venttiilit voi neloskoneessa säätää puolen kierroksen jälkeen, kuutosessa 1/3 kierroksen jälkeen.
Ja tällöin venttiilit tulevat oikeasti säädettyä ilman "saksauksen" silmämittausta..
Samalla lailla sä katsot sen ensimmäisen kerran silmämääräisesti,eli virhe tulee silloin jokaiseen pyttyyn. Kertomani tapa säätää opetettiin mulle 80 luvulla ammattikoulussa. Toimi silloin,toimii edelleen. Eikä tarvi pyöritellä sitä konetta "noin" puolta kierrosta. Saa säädettyä kierroksen kiertämisellä koko koneen. (Laillistettu autonasentaja)
Ammattikouluissa on nykyisin pätevät opettajat!
Ja jos ymmärtäist edes jossai määrin nelitahtisen polttomoottorin tekniikkaa, nin tietäisit että mäntä on yläkuolohodassa kun venttiilit vaihtaa, ja samoin kierrosta myöhemmin kun mäntä on työtahdin yläkuolokohdassa. Eikä siinä tilanteessa ole muutamalla asteella väliä, toisin kun sinun opissasi..
Mitä mussutat? Taitaa olla luetun ymmärtäminen samaa luokkaa kuin moottori tietous? Mikä "mun opissani" on vialla? Paitsi että kun joka kerta venttiilien saksatessa säätää seuraavan ylhäällä olevan pytyn,niin lopputulos on varmasti parempi kuin sun "noin puoli kierrosta" pelleilyllä. Kannattaa keskittyä vetämään Jethrona mummoilta massia, eikä puuttua asioihion joista ei paskaakaan tiedä.
yhdellä reissulla, tuskin on venttiilinvälyksen aiheuttama. Tutkipa pakosarjaa, onko halki, tai tiiviste? Pane käyntiin ja kuuntele!
Joo, tämä on B23 pohjainen kone, eli OHC (OverHead Cam) versio, eli nokka-akseli on ventiilien yläpuolella. Säätö tapahtuu "säätölevyin", joita autotarvikekaupat myy, ja myös volvo penta, ja volvo. Korjausopas löytyy :
http://koti.mbnet.fi/fredrikr/AQ145/
http://koti.mbnet.fi/jecc/AQ145/
Kuva 39.jpg käsittelee venttiilien säätöä, valiitettavasti englanniksi ja ruotisksi.
Ventiilien säätö ei pitäisi olla suuri homma, kunhan löytyy säätölevyt ja rakotulkki valmiina, mutta tuskin onnistuu aivan ensialkajalta.
Mutta sitten vian aiheuttajaan...
Säksättävä ääni kyllä tulee venttiileistä, eli venttiilinvälykset ovat liian suuret, männistä, tai koneen sisäkaluistakaan tollasta ääntä ei tule, eli 99% varmuudella venttiilien säädöt.
Itsellä kun ei ole omakohtaisia kokemuksia kun B20 koneesta, niin en osaa sanoa sen enempää. Nyt on tossa pihalla Volvo 360GL, jossa B200K kone, joka kaipaa samaa toimenpidettä, nokkahinhan vaihdon yhteydessä, ja veneeseen ensivuonna tuleva AQ151 on samanlainen peurusrungoltaan.
Mutta ventiilien säätö ei ole mikään pakollinen toimenpide, ellei ääni ole niin hirveä, että pelottaa, koska venttiilen säätölevyjen aiheuttama kulumisen väljyys on tavallista volvon "vinokoneissa" (=B19, B21, B23, B200, B230, B204, B234)
Mutta ensitöikesi tarkista venttiilien väljyys rakomitalla. Ohjearvot AQ145 yllämainitun ohjekirjan mukaan ovat 0,25-0,45mm (kylmä kone), ja 0,30-0,50mm (lämmin kone), näiden arvojen sisäpuolella sääto EI OLE TARPEELLINEN. Eli tarkista jos venttiilien "väli" on noiuden arvojen sisäpuolella, ennen kun rupeat ostamaan kaikkea tarvittavaa säätöä varten.
Ja venttiilikopan tiivisteestä, sen kyllä pitäisi kestää irrottaminen, kunhan teet sen VAROVAISESTI.
Ääni on kylläkin aika ilkeä mutta taidan saada huomiseksi ammattimiehen kattomaan. Toinen mikä kävi mielessä oli pakosarjassa oleva vika, mutta eikö toisaalta silloin öljyissä näkyisi merkkejä vedestä? Vai voiko pakosarja vuotaa kuten autossa että vettä ei tule mistää mutta silti on vuoto jossain joka aiheuttaa kovemman äänen?
Hakusessa saattaisi olla 151 tai 171 kone jonka talvella voisi sitten käydä kunnolla läpi, oletko nähnyt ko. koneita myynnissä lähiaikoina? Mitä Volvon autonkonetta kyseiset koneet sisuskaluiltaan vastaavat? Mun meili on wibe700ÄThotmail.com jos viitsit laitella suoraan infoa.
Hieman aiheesta poiketen....OHC??... Onko minun AQ125 koneeni myös OHC? Ja onhan se B21 eikä B23??
Joo, tosta AQ125 ja AQ120 (vain kaasarit eroavat) asiasta en ole mitenkään varma, LUULEN että molemmat ovat B21 pohjaisia, eli 2130cm^2. AQ140 ja 145 on sitten B23 pohjaisia, eli 2310cm^2 (vain kaasarit eroavat).
OHC= OverHead Cam (Sylinterikannen yläpuolinen nokka-akseli), eli nokka-akseli sijaitsee sylinterikannessa, ja neinovivustoa ei ole, kuten B20 ja B30 pohjaisissa koneissa, vaan venttiilit ovat suoraan nokka-akselin yläpuolella.
Ja AQ120, AQ125, AQ140, AQ145, AQ131, AQ151, AQ171, AQ230, AQ250, AQ251 ovat kaikki OHC koneita, ja B20 ja B30 pohjiaset ovat OHV (OverHead Valve)koneita, eli nokka-akseli sijaitsee lohkossa tarkemmin lohkon sivussa, bensapumpun ja virranjakajan vieressä, ja on hammasratasvälitteinen kampiakselille. OHC koneet taas ovat hihnavälitteisiä.
Tossa 125:ssa on vain yks kaasari. Voisko se olla B23 yhdellä kaasarilla? Mistä sais varman tiedon?
Jep, eli AQ120 on muistaakseni 1kpl solex vaakaimukaasari, ja AQ125 on 1kpl solex pystyimukaasari (PAI44). AQ140 (B23), 2kpl samanlaista kaasaria kun AQ120, ja AQ140 2kpl samanlaisia kaasareita kun AQ145 (Solex 44PAI).
Eli B23 pohjaiset koneet on kaikki kahdella kaasarilla, ja B21 pohjaiset koneet aina yhdellä kaasarilla.
Mutta en ole tosta AQ140 ihan varma, muistaisin että näin kerran yhden AQ140, missä oli 1kpl vaakaimu solex, mutta en ole varma.
KIITOS TIEDOISTA!!!
vetolaite 280 kone,aq125.ongelma,lämpeää liikaa
löytyiskö tietoo?saati räjäytys kuvia koneesta.
http://www.marinepartseurope.com/fi/volvo-penta-schematics-MarineGasolineEngines.aspx Olisiko tuosta iloa? Suosittelen aloittamaan uuden keskustelun ennenmin kuin kaivamaan arkistoista jonkun lähes kivikaudelta olevan.. ainoastaan uteliaisuus siitä miksi tämäkin oli nostettu pintaan sai minut selaamaan tämän alas asti.
katso onko kaikki tulpat tiukalla ettei ääni tule sieltä välistä.