Jos esim. kuntosali päästää ammattikouluopiskelijat ilmaiseksi, mutta vaatii samanikäisiltä lukiolaisilta maksun palveluistaan, rikkooko se tällöin yhdevertaisuuslakia?
Yhdenvertaisuuslaki
tietämättömämpi
3202
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ketään ei saa syrjiä iän, etnisen tai kansallisen alkuperän, kansalaisuuden, kielen, uskonnon, vakaumuksen, mielipiteen, terveydentilan, vammaisuuden, sukupuolisen suuntautumisen tai muun henkilöön liittyvän syyn perusteella. Sukupuoleen perustuvasta syrjinnän kiellosta säädetään naisten ja miesten välisestä tasa-arvosta annetussa laissa (609/1986).
Asiakkaiden segmentointi ja erilaiset alennukset ovat toistaiseksi menneet läpi. Tosin hiustenleikkuussa naisten ja miesten palvelun hintaeroa on arvosteltu.
EU:ssa on olemassa direktiivi jota pitää käsittääkseni jo tänä vuonna noudattaa Suomessa ja sen mukaan esim. naisten alennukset syrjivät miehiä ja ovat kiellettyjä - aiemminhan mm. laivayhtiöt voivat antaa naisille ilmaisia risteilyjä ja ravintolat ilmaisia tai edullisempia sisäänpääsyjä. Tämä ei ole enää mahdollista ja sama pätenee opiskelijoidenkin erotteluun. Asiasta voi tarkemmin lukea uusimmasta Tasa-arvo -lehdestä joka löytynee esim. kirjastosta.
t. Petu
http://www.valtakunta.info
kenelle haluaa.Ei mikään direktiivi sitä muuta miksikään sori vaan.Suomen ei tarvitse edes noudattaa noita direktiivejä pilkulla niinkauan,kuin ei muut maat tee samoin.Ikävä kyllä suomi yleensä noudattaa ja muut maat nauraa meille.Sama oli sokeri kiistassakin.Saksa lisää tuotantoa ja suomi ajetaan nurin.
Saanhan minäkin perustaa klubin jonne pääsee esim vain tupakoivat siilitukkaiset ja miehet.