Meillä on mäntypuiset portaat jotka haluaisimme maalata puhtaan valkoisiksi. Onko jollakin kokemuksia / vinkkejä? Miten portaat pitää esikäsitellä ennen maalausta? Millaista maalia kannattaisi käyttää?
Vastaukset 6
- kkkkkkkkkkkkkk
... ihan tavallisesta rautakaupasta ja samalla saat neuvot pohjakäsittelyjä varten.
Yleensä: hyvä pesu, pieni hionta, paikkaukset, pohjamaali, pintamaali kahteen kertaan.- maalari74
Lisäyksenä edelliseen viestiin, erillistä pohjamaalia et tarvitse, maalaa kahteen kertaan Betoluxilla, sävy esim. G497 (vähän taitettu valkonen).
- fyysikko ;)
maalari74 kirjoitti:
Lisäyksenä edelliseen viestiin, erillistä pohjamaalia et tarvitse, maalaa kahteen kertaan Betoluxilla, sävy esim. G497 (vähän taitettu valkonen).
mutta muista hioa ja kitata!
- nokinokka
Remontti Reiska käsitteli juuri tätä aihetta asuntomarkkinoissa. Työohjeet löytyy: http://www.mtv3.fi/koti2006/jka2006/2005/kotikunnossa.shtml?521112
- Kotiäiti2
Hei,
Maalasimme itse juuri mäntyportaat valkoisiksi ja aivan mielettömän hyvät tulivat. Kyselin neuvoa Tikkurilan maalilinjalta, Bauhausista sekä rautakaupoista ja aika samanlaisia ohjeita tuli.
Hion portaat ensin kaikkialta käsin hiekkapaperilla (sellaisella hiomatyynyllä), en siis koneella eli en hionut lakkaa kokonaan pois vaan pelkkä karhennus on riittävä. Käytin muistaakseni 100 karheaa paperia. Askelmat ja sen käsikaiteen maalasimme liotinohnteisella Betolux-maalilla kahteen kertaan, siitä lähtee niin kamala haju että olimme koko perhe yhden yön poissa kun askelmat oli maalattu. Kaiteiden pinnoja maalasin Helmi kalustemaalilla aina kun lastenhoidolta kerkesin, se kuivuu nopeasti eikä haise joten ei haitannut vaikka perhe oli kotona. Helmillä maalasin kyllä varmaan 3-5 kertaa paikasta riippuen ja kannattaa muistaa ettei aina maalaa samaansuuntaan, tuntuu että aina jostain pilkotti maalia.
Mutta helpompi ja pienempi homma oli, tein sitä lasten päiväuniaikaan pääasiassa ja minulla meni reilu kuukausi :) Luulin että olisi paljon kovempi homma ja ollaan kyllä niin tyytyväisiä joten en voi kuin suositella.
- Anonyymi
Tarvitsetko apua portaiden maalauksen hankintaan tai haluatko vertailla tarkemmat hinnat? www.kodinplaza.fi avulla tavoitat helposti yhdellä tarjouspyynnöllä alueellasi toimivat sekä tarjouspyynnöstäsi kiinnostuneet palveluntarjoajat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid1681112En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44747Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi27713Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.137708- 44669
- 67635
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l201595Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää164592Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni36590Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal52580