kertoisitteko varmaa tietoa kuinka kauan kissa kantaa pentuja. kissamme odottaa pentuja ja pitäisi tietää koska niihin pitäisi varautua.
ps. niitä voi myös varata ovat ihan tavallisia kotikissan pentuja
Kauanko kissa kantaa?
10
3934
Vastaukset 10
- Anonyymi
Kissahan kantaa poikasiaan semmoiset 63-65 päivää..
- Laura
Kissat kantavat pentujaan 60-70 päivää. Alle 60 päiväset pennut eivät luultavasti selviä. Tavallisin synnytyspäivä on siinä 64-66 päivien aikana.
- Mintsu
Kissan normaali kantoaika on 63-66 vuorokautta. Alle 60 vuorokautta vanhat keskoset yleensä menehtyvät. Kissa voi kantaa myös 2-3 vuorokautta yli määräajan. Mikäli se käyttäytyy normaalisti, ei ole syytä huoleen.
Emolle varataan hyvissä ajoin ennen synnytystä (viimeistään viikkoa ennen) pesälaatikko esim. pahvilaatikko. Pehmikkeeksi sopivat esim. puhtaat pyyhkeet.
Kissanpentujen luovutusikä on 12 viikkoa. Pentuja kannattaa pyytää katsomaan useita eri ihmisiä pentujen ollessa 2-7 viikon iässä, jolloin ne tutustuvat erillaisiin ihmisiin ja saavat mahdollisimman hyviä kokemuksia ihmisistä. Pennut kannattaa myös opettaa syömään monipuolisesti, jotta uudella omistajalla ei tule ongelmia pennun nirsouden kanssa. Pennuille tarkoitetut laadukkaat purkki- ja kuivaruoat käyvät ja tuoreruokana voi antaa mm. jauhelihaa, kanaa, keitettyä seitä. Kiinteää ruokaa voi pennuille alkaa tarjoilla 3-5 viikon iässä. - Kkkkk
Siis oikeesti kauaks kissa kantaa ku en tiiä?
- vastuuVauvoista
60-66 vrk!! Eli vain reilut 2kk!! Äläkä anna niitä lasten leluiksi, tai muihin huonoihin koteihin! Äläkä anna hetken mielijohteesta, eläkä ilmaiseksi!!
- Anonyymi
No kyllä mekin saatiin meijä kissa ilmatteeks ja seki penikoi kohta nii ei me rahaa haluta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No kyllä mekin saatiin meijä kissa ilmatteeks ja seki penikoi kohta nii ei me rahaa haluta.
Nii jollekkinvastuuttomalle, heitteillejätettäviks ja hylättäviks,ni muut joutuu pelastaa niitä...
- Stoprääkkäykselle
Älkää antako kissanlapsia heitteillejätettäviksi ja hylättäviksi.Se on karmea kohtalo kissalla pakkasissa etsiä ruokaa ja lämpöä vieraista pihoista joista sitä ei löydy.
Säälikää kissoja,kissakin on tunteva ja kärsivä eläin.Estäkää kissojen lisääntynyt hylkääminen ja heitteillejättö! Valitkaa ostajaperheet tarkkaan .Myykää pentuja vain vastuullisille, ja lakien mukaan kissojaan pitäville, ja kisulit kiittää. - semmostaniin
Kotikissa: Kahden rekisteröimättömän rotukissan pentu tai maatiaisen ja rotukissan pentu.
Maatiaiskissa on oma rotu. - itken
rodusta VIIS.pentutehtailijoit en YMMÄRRÄ.mut emon sulta ostasin HET POIS ja eläinsuojelu tulis KAUPAN PÄÄLLE.tämmöstä en HYVÄKSY.nimittäin edustatko nyt "muka"ROTUA mihin en halua olla missään tekemisissä ei ainakaan muuton ku VIRKAVALLAN tiedoksi.ole HYVÄ ja näe ASEMASI tässä IHMISRODUSSA??voi et teköö pahaa,kissiemosi PUOLESTA.kyyneleitä.mun kissinikin ITKEE.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791339
- 851246
- 96987
- 48833
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40733Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83609Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30538Mikä on vahvuutesi palstalla?
Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr111520Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44498Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..7496