kertoisitteko varmaa tietoa kuinka kauan kissa kantaa pentuja. kissamme odottaa pentuja ja pitäisi tietää koska niihin pitäisi varautua.
ps. niitä voi myös varata ovat ihan tavallisia kotikissan pentuja
Kauanko kissa kantaa?
10
3917
Vastaukset
- Anonyymi
Kissahan kantaa poikasiaan semmoiset 63-65 päivää..
- Laura
Kissat kantavat pentujaan 60-70 päivää. Alle 60 päiväset pennut eivät luultavasti selviä. Tavallisin synnytyspäivä on siinä 64-66 päivien aikana.
- Mintsu
Kissan normaali kantoaika on 63-66 vuorokautta. Alle 60 vuorokautta vanhat keskoset yleensä menehtyvät. Kissa voi kantaa myös 2-3 vuorokautta yli määräajan. Mikäli se käyttäytyy normaalisti, ei ole syytä huoleen.
Emolle varataan hyvissä ajoin ennen synnytystä (viimeistään viikkoa ennen) pesälaatikko esim. pahvilaatikko. Pehmikkeeksi sopivat esim. puhtaat pyyhkeet.
Kissanpentujen luovutusikä on 12 viikkoa. Pentuja kannattaa pyytää katsomaan useita eri ihmisiä pentujen ollessa 2-7 viikon iässä, jolloin ne tutustuvat erillaisiin ihmisiin ja saavat mahdollisimman hyviä kokemuksia ihmisistä. Pennut kannattaa myös opettaa syömään monipuolisesti, jotta uudella omistajalla ei tule ongelmia pennun nirsouden kanssa. Pennuille tarkoitetut laadukkaat purkki- ja kuivaruoat käyvät ja tuoreruokana voi antaa mm. jauhelihaa, kanaa, keitettyä seitä. Kiinteää ruokaa voi pennuille alkaa tarjoilla 3-5 viikon iässä. - Kkkkk
Siis oikeesti kauaks kissa kantaa ku en tiiä?
- vastuuVauvoista
60-66 vrk!! Eli vain reilut 2kk!! Äläkä anna niitä lasten leluiksi, tai muihin huonoihin koteihin! Äläkä anna hetken mielijohteesta, eläkä ilmaiseksi!!
- Anonyymi
No kyllä mekin saatiin meijä kissa ilmatteeks ja seki penikoi kohta nii ei me rahaa haluta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No kyllä mekin saatiin meijä kissa ilmatteeks ja seki penikoi kohta nii ei me rahaa haluta.
Nii jollekkinvastuuttomalle, heitteillejätettäviks ja hylättäviks,ni muut joutuu pelastaa niitä...
- Stoprääkkäykselle
Älkää antako kissanlapsia heitteillejätettäviksi ja hylättäviksi.Se on karmea kohtalo kissalla pakkasissa etsiä ruokaa ja lämpöä vieraista pihoista joista sitä ei löydy.
Säälikää kissoja,kissakin on tunteva ja kärsivä eläin.Estäkää kissojen lisääntynyt hylkääminen ja heitteillejättö! Valitkaa ostajaperheet tarkkaan .Myykää pentuja vain vastuullisille, ja lakien mukaan kissojaan pitäville, ja kisulit kiittää. - semmostaniin
Kotikissa: Kahden rekisteröimättömän rotukissan pentu tai maatiaisen ja rotukissan pentu.
Maatiaiskissa on oma rotu. - itken
rodusta VIIS.pentutehtailijoit en YMMÄRRÄ.mut emon sulta ostasin HET POIS ja eläinsuojelu tulis KAUPAN PÄÄLLE.tämmöstä en HYVÄKSY.nimittäin edustatko nyt "muka"ROTUA mihin en halua olla missään tekemisissä ei ainakaan muuton ku VIRKAVALLAN tiedoksi.ole HYVÄ ja näe ASEMASI tässä IHMISRODUSSA??voi et teköö pahaa,kissiemosi PUOLESTA.kyyneleitä.mun kissinikin ITKEE.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2942983Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka612343Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3482017- 1181784
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1261719Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121385- 661337
- 651337
- 681263
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781223