Ihosyöpä/keliakia perimä

vaariko pakkopaidassa verik...

Minulla sekä kahdella lapsellani on todettu, hoidettu keliakia. Meillä kaikki ok.
Olen huolissani isästäni, monesti kehoittanut häntä tekemään keliakiatestin, on vahvasti sitä mieltä ettei sitä hänellä ole.
Kuitenkin kärsii vatsavaivoista, uloste on löysää ja hädän tullen on avun oltava todella lähellä.
Muutama vuosi sitten hänellä todettiin tyvisolusyöpä ja nyt tänä vuonna ihosyöpä, joka leikattu korvanlehdestä.
Ei taatusti ole kertonut tästä keliakiarasitteestaan hoitavalle lääkärille mitään. Mielestäni nyt viimeistään olisi aika selittää vasta-aineet ja mahdollinen keliakia.
Koska keliakia on niin moni-ilmeinen tauti, jotenkin minusta tuntuu, että voi hoitamattomana ilmetä myös näin.
Mitä mieltä olette?

6

845

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Karini

      Eiköhän se vaari saa olla vanhoina päivinään jo rauhassa? Mikä sinä olet hänen elämästään päättämään ja määräämään?

      • aloittaja

        ..satun olemaan huolestunut tytär, joka ei halua isänsä syövän leviävän.
        Ja kyse ei tosiaankaan ole mistään "vaarivaarista", vaan aktiivisesta menevästä miehestä!


      • todella vaikea
        aloittaja kirjoitti:

        ..satun olemaan huolestunut tytär, joka ei halua isänsä syövän leviävän.
        Ja kyse ei tosiaankaan ole mistään "vaarivaarista", vaan aktiivisesta menevästä miehestä!

        kuvitella, että hoitamaton keliakia voisi aiheuttaa IHOsyöpää, suolistosyövän kohonnut riskihän on yleisesti tiedossa ja se tuntuukin paljon järkeenkäyvemmältä, suolistohan siinä menee pilalle eikä iho. Toisaalta keliakia aiheuttaa vaikka sun mitä, kuten sanoit, ja oon varma, ettei puoliakaan keliakian liitännäissairauksista ole vielä tunnistettu, joten ei tuotakaan täysin varmasti voi poissulkea.


      • TTH -
        todella vaikea kirjoitti:

        kuvitella, että hoitamaton keliakia voisi aiheuttaa IHOsyöpää, suolistosyövän kohonnut riskihän on yleisesti tiedossa ja se tuntuukin paljon järkeenkäyvemmältä, suolistohan siinä menee pilalle eikä iho. Toisaalta keliakia aiheuttaa vaikka sun mitä, kuten sanoit, ja oon varma, ettei puoliakaan keliakian liitännäissairauksista ole vielä tunnistettu, joten ei tuotakaan täysin varmasti voi poissulkea.

        Kyllä se pappa sinne lekuriin menee jos oireita tulee tarpeeksi. Silloinhan se riskien kohoaminen vasta tulee vastaan, joten lepo nyt vain teille muille.


    • taivahan talikynttilät

      verikokeessa käydä, jotta keliakia voidaan sulkea pois mahdollisista hänen tilannettaan pahentavista asioista.

      Sitä paitsi kaikki, joilla ylenevässä tai alenevassa polvessa on keliakiaa, testataan. Se kuuluu hoitosuositukseen. Omat lapseni ovat käyneet labrassa, kun ovat kertoneet, että äipällä on keliakia, ukilla oli keliakia, ukin äidillä oli keliakia jne.

      Sano vaikka sille teidän vaarillenne terveisiä minulta, että nyt pitää painua keliakiatesteihin. Johan järkikin sanoo, että keliakiatestit kannattaa tehdä, koska keliakia itsestään selvästi heikentää vastustuskykyä, koska ravinto ei imeydy kunnolla ja siten noidankehä on valmis.

      En halua pelotella ketään, mutta keliakiasta mielestäni ei vielä tiedetä kovinkaan paljon. Ainoastaan jäävuorenhuippu on saatu näkyviin. Se, mitä keliakia todella aiheuttaa, saadaan selville toivottavasti lähimmän 50 vuoden aikana.

    • testeihin

      Keliakia on perinnöllinen sairaus, joten on hyvä selvittää, mitä sukuhaaraa lähtee patistamaan testeihin. Vaarilla ei toki välttämättä keliakiaa ole, vaikka sinun keliakiasi hänen puoleltaan periytyisikin. Itse patistin isäni, sisarukseni ja lapseni testeihin, kun itselläni lähisuvun ensimmäisenä todettiin keliakia. Löytyi yhdeltä sisaruksistani sekä esikoislapseltani heti alkumetreillä. Äitini valitettavasti on jo paremman leivän ääressä, joten hänen mahdollinen keliakiansa jäi ikuisesti selvittämättä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      73
      4527
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3769
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3463
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1219
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      118
      1035
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      127
      944
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      925
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe