Aggressiivisen urheilullinen maine

BMW on aina ollut tyypillinen ajajan auto, sellainen, jonka rattiin on vaikea kuvitella palkattavan kuljettajaa. BMW:n maine, jota merkin markkinointi on halukkaasti tukenut, on aggressiivisen urheilullinen. Saksan liikenneturvallisuusviranomaiset ovat ajoittain jopa syyttäneet tehdasta väärän liikenneasenteen muokkaamisesta. Näin kirjoitettiin Tekniikan Maailmassa 1/1987. Onko mikään muuttunut 20 vuodessa?
141579
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Itse olen ainakin huomannut että kaikki mulkut ovat aina pemarikuskeja tai mersukuskeja. poikkueksiakin tietenkin löytyy.

Äänestä
  • Itse kyllä ajelutan mulkkuani jossain ihan muualla. Mutta Bemarilla on kiva ajaa!

    Äänestä

  • on onni kirjoitti:

    Itse kyllä ajelutan mulkkuani jossain ihan muualla. Mutta Bemarilla on kiva ajaa!

    ..missä sinä mulkkuasi ajelutat. Onhan sulla takatuuppari auto.

    Äänestä

  • on onni kirjoitti:

    Itse kyllä ajelutan mulkkuani jossain ihan muualla. Mutta Bemarilla on kiva ajaa!

    Sitä ei viitsi kuunnella,muutenkin laiskoja ja raskaita ajaa. siitä pörinästä naapuritkin häiriintyy.

    Äänestä

  • tiedetään... kirjoitti:

    ..missä sinä mulkkuasi ajelutat. Onhan sulla takatuuppari auto.

    Pillussa.
    Mutta ei mulla ole mitään tommosia homojakaan vastaan.

    Äänestä

päin p:tä.

Äänestä

Nyt maine on lapsellisen degressiivinen. Epävarmat näppynaamat tuunaa vimmatusti ja luulevat muuttuvansa reppanoista naistenmiehiksi kuin taikaiskusta.

Äänestä
  • Mites sitten suu pannaan, kun hoitsut irtisanoutuu? Napit jää asiantuntijoilta ottamatta.

    Herra siunaa varjele, aaaamen.

    Äänestä

En yhtään ihmettele että BMW on mennyt eteenpäin ison harppauksen vuosien ajan, onhan se ollut "Merkkien merkki" jo kuudetta vuotta putkeen ainakin suomes. tekniikka on aina hivenen parempaa kuin esim. kilpailijoilla, mb ja audi.

Äänestä

Mikään ei ole muuttunut. BMW:n ajettavuus on edelleen se mihin muut "tavallisten" autojen tekijät pyrkivät, moni jopa ihan avoimesti sen myöntää.

Varjopuolena tässä on se, että moni autoilusta sairaalloisen paljon kiinnostunut ku*ipää hankkii itselleen juuri BMW:n ja luule olevnsa teiden kuningas ja omistaja ja käyttäytyy liiketeessä öykkärimäisesti. Tästä myös täysjärkiset BMW-kuskit saavat kärsiä.

Äänestä

Joillekin jää teini-ikä päälle lopuksi elämää. Heille BMW on oikea auto

Äänestä
  • Itse vaihdan autoa vähän väliä enkä ole vannoutunut bemari kuski, vaikka merkistä kovasti pidänkin. Ajan sitten millä autolla tahansa niin teen sen varmaankin yhtä kusipäisesti. Ei jaksa kiinnostaa pikkuasiat liikenteessä, mutta katson kyllä että en tarkoituksellisesti ketään vaaranna liikenteessä. Minusta on turhaa tuo vouhotus että BMW kuskit olisi jotenkin pahempia/agressiivisempia kuin muut. Joka vitun automerkillä on tosi paljon kuskeja jotka viittaa liikennessäännöistä yhtä vähän kuin nämä pikkubemariteinikuskit, jotka on yleensä juuri kortin saaneita ja haluavat näyttää pikkutytöille kuinka autolla "olevinaan" ajetaan.

    Äänestä

...20 vuoden takaiseen. Ovat aina olleet enemmän Volvo- ja Volkkari -faneja. Harmi muuten hyvän lehden takia.

Äänestä

työtä 80-luvun Corolloiden maineen kasvattamiseksi. Nykyään kaikki pitävätkin meitä kulta-ajan Corolloilla ajavia melkein puolijumalina. Flaksi käy naismaailmassakin.

Vaikka olis mulla paalua monenkin Bemun ostoon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Siisti kunto kirjoitti:

BMW on aina ollut tyypillinen ajajan auto, sellainen, jonka rattiin on vaikea kuvitella palkattavan kuljettajaa. BMW:n maine, jota merkin markkinointi on halukkaasti tukenut, on aggressiivisen urheilullinen. Saksan liikenneturvallisuusviranomaiset ovat ajoittain jopa syyttäneet tehdasta väärän liikenneasenteen muokkaamisesta. Näin kirjoitettiin Tekniikan Maailmassa 1/1987. Onko mikään muuttunut 20 vuodessa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu