Hei vaan seikkalijat!

Jatta

Oletteko koskaan varanneet lippua johonkin suureen kaupunkiin (Lontoo, Pariisi, Ateena, Istanbul) ja lentäneet sinne tekemättä sen suurempia suunnitelmia tai varauksia? Varanneet sitten lentolipun taas seuraavaan kohteesen paikan päällä, koska seuraava lento nyt sitten sattuu menemään.


Mielelläni ottaisin vastaan kaikenlaisia kokemuksia! =) Itsestäni löysin sen verran seikkalijan vikaa että tällaista reissua suunnittelisin myöhempään syksyyn tai ensi kevääseen (minulla asuu jonkun verran tuttuja pitkin eurooppaa, joita olisi siis tarkotus käydä tervehtimässä). Kalliiksihan se voisi tulla mutta ei oo oikein muutakaan tekoa kun työt alkaa vasta joulukuussa. :D Eikä ole kotia missä asustaa.

Se ois vaan niin jännää, kun on ihan eri kieli ja kulttuuri.

2

1307

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • monestikin

      Melkein aina matkustelen ilman ihmeempiä suunnitelmia. Homma hoituu helposti. Pisin suunnittelematon reissuni oli vuoden pituinen Etelä-Amerikan matka...Lentolippu Limaan, toki paluulippu oli hankittuna vuoden päähän. Sille välille ei oikeastaan mitään suunnitelmia, menin minne sattui päähän pälkähtämään. Halvempaa kuin Euroopassa.

      • Seikkailija

        Viime kesänä otin härkää sarvista, varasin liput delhiin ja jo seuraavana päivänä lensin sinne. Sieltä seuraavana päivänä tokioon jonka jälkeen matka jatkui guatemalan kautta karibianmerelle rentoutumaan. Sitten pistäydyin kanadassa ennenkuin palasin reykjavikin kautta kotosuomeen. Kokonaisuudessaan matka kesti 16 päivää. Ja rahat meni mutta hauskaa oli! =)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2368
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      33
      1297
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      983
    4. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      634
      952
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      942
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      865
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      88
      818
    8. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      686
    9. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      680
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      676
    Aihe