Luvaton parkkeeraaminen

Asuntoyhtiössämme on jokaiselle asunnolle oma parkkiruutu, joka jokaisen osakkeenomistajan oli pakko ostaa asunnonoston yhteydessä hintaan 5000 euroa. Lisäksi maksamme vuosittain vaistikkeessa pienen summan parkkiruudustamme. Meillä ei tällä hetkellä ole autoa, mutta olemme kuitenkin maksaneet parkkiruutumme. Tarkoitus on hankkia auto joskus tulevaisuudessa. Nyt joku naapuri on ilmeisesti havainnut, että ruutumme on aina tyhjä ja on lupaa kysymättä parkkeerannut autonsa meidän parkkiruutuun, josta siis maksamme koko ajan, vaikka emme sitä käytäkään. Voiko joku taloyhtiönasukas laittaa lupaa kysymättä kakkosautonsa meidän parkkiruutuumme vedoten siihen, että meillä ei ole autoa? Ja voimmeko me vaatia, että ruutuamme ei kukaan käytä, vaikka meillä ei autoa olekaan, kun kuitenkin maksamme vastikkeessa parkkiruudusta ?
91587
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

parkkeerata sinun paikallesi. Eri asia jos vaikka vuokraat tuon paikan. Ota rekkari ylös ja käy kysymässä auton omistajalta mikä on homman nimi. Sano, että vuokraat paikan mielelläsi korvausta vastaan. Tai sitten yhteys isännöitsijään jos ei löydy yhteisymmärrystä. Tai voithan "vahingossa" naarmuttaa auton kylkeä ;-)

Äänestä
  • "Tai voithan "vahingossa" naarmuttaa auton kylkeä ;-) "

    Kannattaa ilman muuta vahingoittaa toisen omaisuutta, varsinkin kun paskalla tuurilla jää vielä kiinni, niin mukava maksella aiheuttamiaan vahinkoja. Tuollaiset uuvatit auton naarmuttajat pitäisi viedä ladon taakse opettelemaan käytöstapoja.

    Äänestä

moi
Jos on tyhjää niin tottakai ruutua voi käyttää. pidä kuitenkin esim talvella huoli että luot lumet ruudustasi jotta parkkeeraus ei käy hankalaksi rakkaalle naapurille.

Äänestä

Itse käytä niin sitä voi käyttää vieraat. Kun näet siinä auton niin pyydä joku vieras kylään ja pyydä parkeeraamaan auto sen paikan kohdalle puskuriin kiinni. Olisi hyvä jos vieras voisi viihtyä yön yli tai vaikka 2 yön yli...niin siinä ollaan ihmeissään kun ei autolla pääsekkään mihinkään... varsinkin jos paikka on aitaa tms vasten...

Äänestä

Vois sanoa, että röyhkeyden ja itsekkyyden huippua. Kuten jo edellä neuvottiin ota rekkari ylös ja tarjoa paikkaa vuokraa vastaan. Sinä voit pyytää siitä ihan mitä tahdot, joten käytä tilaisuutta hyväksesi.

Äänestä

Mitä sulta on pois, vaikka joku siihen autonsa parkkeeraakin ja miksi vaatisit, ettei ruutua käytä kukaan. Typeryyttä, pikkusieluisuutta, vai mitä...?
Miksi tuollaisia asioita edes miettii, ihan samahan se sulle on, onko se ruutu tyhjhä vai käyttääkö sitä joku. Siis jos et kerran itse käytä, eikä vieraasi sitä tarvitse.. Kun vähän menet itseesi, niin huomaat ehkä itsekin miten tyhmistä asioista sitä ottaakin itseensä.

Toisaalta, jos haluat tienata sillä paikallasi jotain, niin miksi et vuokraa sitä jollekin. Jos autopaikkoja on vähänlaisesti, niin varmasti joku maksaakin siitä jotain. Talonne ilmoitustauluille pikku "vuokrataan autopaikkka" lapun käyt laittamassa.. Joku siitä sulle kympin kuussa maksaakin..

Äänestä
  • Entä jos sinulla on asunnossasi tyhjä huone, jota et tarvitse? Voiko naapurisi tulla siihen asumaan kysymättä sinulta?

    Äänestä

Voiko joku taloyhtiönasukas laittaa lupaa kysymättä kakkosautonsa meidän parkkiruutuumme vedoten siihen, että meillä ei ole autoa?

VASTAUS: EI HELVETISSÄ VOI! Jos joku muuta väittää...eihän se ole teiltä pois on mulkku!


Ja voimmeko me vaatia, että ruutuamme ei kukaan käytä, vaikka meillä ei autoa olekaan, kun kuitenkin maksamme vastikkeessa parkkiruudusta ?

VASTAUS: Se on teidän VELVOLLISUUS! Nämä mulkerot jotka eivät valitä mistään liikennesäännöistä ovat VITSAUS joka on vain paheneva tauti. Lääkkeenä täydellinen kurinpalautus ja kakkaa katolle.

VINKKI: Vuokratkaa tila ½-vuodeksi tai vuodeksi kerrallaan jollekin tarvitsijalle. 6kk hinta esim 150.- euroa, joka on vielä edullinen hinta pk-seudulla!

Äänestä

Itsellä oli sama homma erään mulkeron kanssa, joka kuvitteli voivansa parkata mihin tahansa pitkään tyhjänä olevaan ruutuun. Onneksi oli esittää paperi paikan omistamisesta ja vastikkeesta jolloin poliisi voi tarvittaessa käydä sakottamassa ko. urveloa luvattomasta pysäköinnistä.

Kysypä voitko majailla hänen kämpässään sen ollessa tyhjänä asukkaista esim. päiväsaikaan ja syöt jääkaapin tyhjäksi ym.

Karrikoituna sama asia! ;-)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


asuntokohtainen parkkiruutu kirjoitti:

Asuntoyhtiössämme on jokaiselle asunnolle oma parkkiruutu, joka jokaisen osakkeenomistajan oli pakko ostaa asunnonoston yhteydessä hintaan 5000 euroa. Lisäksi maksamme vuosittain vaistikkeessa pienen summan parkkiruudustamme. Meillä ei tällä hetkellä ole autoa, mutta olemme kuitenkin maksaneet parkkiruutumme. Tarkoitus on hankkia auto joskus tulevaisuudessa. Nyt joku naapuri on ilmeisesti havainnut, että ruutumme on aina tyhjä ja on lupaa kysymättä parkkeerannut autonsa meidän parkkiruutuun, josta siis maksamme koko ajan, vaikka emme sitä käytäkään. Voiko joku taloyhtiönasukas laittaa lupaa kysymättä kakkosautonsa meidän parkkiruutuumme vedoten siihen, että meillä ei ole autoa? Ja voimmeko me vaatia, että ruutuamme ei kukaan käytä, vaikka meillä ei autoa olekaan, kun kuitenkin maksamme vastikkeessa parkkiruudusta ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu