mulla olisi sellainen ongelma että olen ollut kanin omistaja jo 7 vuoden ajan ja kaneja on kertynyt siinä ajassa 15. Aluksi minulla oli vain yksi kani,joka oli 2 vuotta yksin.Sen jälkeen otin sille kaverin. Vuosi tämän jälkeen otin taas kanin ja kaikki olivat tyttöjä. Kun oli taas mennyt 2 vuotta otin kanin jonka piti olla tyttö mutta se olikin uros. Yksi vanhemmista kaneistani karkasi uuden uroksen luo yöllä ja ne olivat paritelleet. Kuukauden päästä syntyi 4 pientä vauvaa jotka päätin pitää itselläni kun ei löytynyt sopivia ostajia. Sitten vanhin kanini kuoli 6 vuotiaana kasvaimeen. Sen jälkeen poikasia alkoi tulemaan koko ajan kun kanit olivat ulkohäkeissä niin uros karkasi toisen tyttö-kanini luo ja sen jälkeen tuli taas poikasia 6 kpl.. Ei mennyt viikkoakaan kun veljeni oli päästänyt uroskanin ja naaraskanin samaan huoneeseen irti.. Taas tuli poikasia 6 kpl. Nyt minulla on 11kania kun olen saanut annettua pentuja pois alkaa jo kyllästyttämään kun niitä on paljon ja niihin menee rahaakin jonkin verran.. Ajattelin antaa niitä pois mutta kun asun pohjois-suomessa en löydä ostajia. En haluaisi tapattaakaan niitä,joten mitä tekisin kun olen niiin kyllästynyt niihin :(
Mitä jos kanit kyllästyttää??
-Anna-
6507
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
eipä sitten ekan mokan jälkeen tullut mieleen leikkauttaa poikia?
itse olet itsesi tilanteeseen laittanut, hoida se kunnialla läpikin. kyllästymiseen ei ole varaa jos ei osaa etukäteen ajatella.
Täälläpäin ei ole eläinlääkäriä joka osaisi leikata kanin.. Kaikki on poro-tai lehmälääkäreitä
kuin rakennella miljoona eri häkkiä, ja olla TÄYSIN varmoja, että ne eivät pääse astumaan toisia!!
Ja veli kuriin, ettei vastaavia tapahdu!
Mikänen se sun velis on ?
Asutko sä vielä kotona?
Jos oot 0-18v. nii ehkä ei sitte kannata alkaa vielä siinä iässä ruveta kasvattamaan kaneja! Hyvä jumala..! Kop kop! Koputinko ihan onttoo puuta?
Ite oot tohon jamaan ittes ajanu.. joten..
Meistä ei voi oikeen olla apuu..
Kyllä tuo aika kaoottiseksi on menny toi sun tilantees! Jos kukaan ei ilmaiseksikaan ota, niin paras tapa on hävittää ne! Menetät oman mielenterveytesi niiden kanien kanssa! Nyt ota oppia tästä hommasta ja keskity ittees, unaha kanit! Näin on!
Voi jessus mitä ääliöitä maa päällään kantaa. Viekää pupunne eläinsuojeluyhdistykselle ja päättäkää ikinä ottamasta mitään lemmikkiä.. teistä kyllästyneistä ei selkeästi siihen vastuuseen ole.