Mitä sille kuopion nailonsukka kuristajalle kävi, joutuiko vankilaan vai pöpilään?
Nailonsukka kuristaja
KäsiMies
217883
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Raastuvanoikeus tuomitsi nailonsukkakuristaja Ilkka Kiviojan kahdesta täyttä ymmärrystä vailla olevana tehdystä murhasta 15 kuritushuoneeseen. Hovioikeus muutti rikosnimikkeet kahdeksi tapoksi, mutta rangaistusseuraamus pysyi samana.
Vapautumisen jälkeen vaihtoi nimensä. Tällä palstalla on väitetty, että "Ili" olisi tehnyt itsemurhan myöhemmin, mutta en tiedä juttujen paikkansapitävyyttä.
tuomittu mies. Surma tapahtui muistaakseni 1995 tai 1996 Tampereella. Mies oli seurannut tyttöä bussilla ja yrittänyt raiskata. Ei onnistunut ja leikkasi muistaakseni korvat tältä.
Puhuttiin, että karkoitettaisiin Suomesta vapautumisen jälkeen. Tietääkö tästä kukaan.
"Surma tapahtui muistaakseni 1995 tai 1996 Tampereella. Mies oli seurannut tyttöä bussilla ja yrittänyt raiskata. Ei onnistunut ja leikkasi muistaakseni korvat tältä.
Puhuttiin, että karkoitettaisiin Suomesta vapautumisen jälkeen. Tietääkö tästä kukaan."
Kysymyksesi ei liity aiheeseen, mutta vastaan silti.
Tarkoitat ilmeisesti "Tuuli Ikosen tapausta" vuodelta 1995. Ikonen surmattiin Tampereella erään somalimiehen toimesta. Kyseinen somali sai elinkautisen ja lusii ainakin vielä.
Mahdetaanko miestä karkottaa vapautumisen jälkeen? Kyseisellä miehellä on Suomen kansalaisuus, joten en osaa sanoa.
Joo, Ilkkahan lusi 15 vuoden tuomiotaan 7,5 vuotta. Vapaaksi päästyään vaihtoi sukunimensä ja muutti Pääkaupunkiseudulle. Näin Ilkkaa aikoinaan naistentansseissa Vanhassa Maestrossa. Myöhemmin kuulin hänen hirttäytyneen.
No ei ole hirttäytynyt, eikä kuollut. Pari viikkoa sitten viimeksi hänet näin. Asustelee todellakin Helsingissä ja aika tavanomaista elämää elelee.
Ilkalle kävi näin.
Oli vankilassa 8 vuotta, jonka jälkeen valtion mielisairaalaan. Siellä vajaat kaksi vuotta ja muutti eteläsuomen alueelle asustelemaan. Asustelee luultavasti vieläkin, mutta en ole varma, kun viimeksi kaverista kuullut 3 vuotta sitten.
Sukunimensä ilkka muutti jo vankilassa ollessa.
Tuo tieto Ilkan hirttäytymisestä sai minut uteliaaksi. Tiedän Ilkan nykyisen sukunimen ja kun laitoin sen väestörekisterin sukunimi hakuun, niin tulos oli, että se on alle 5:llä, mutta kellään kuolleella ei ole. Tarkoittaa sitä, että Ilkka todennäköisesti elää edelleen ja asuu tietojeni mukaan pääkaupunki seudulla.
Tää sukkamuraahaja on muuten snadisti Ganes Remun näköinen heemo jos vielä stondaa.
Satuin tän sukkamurhaajan meinaan tapaamaan snadisti stadissa 90- luvulla oli remun näkööinen isonenä :)
Ilkka Kivioja on nykyisin 60-vuotias. Siis, jos elää.
Kivioja on ollut "Nailonsukkamurhien" jälkeen muutaman kerran vankilassa. Pääasiassa pikkurikoksista ja pahoinpitelyistä. Yhteiskuntaan sopeutuminen ei sujunut ongelmitta vaikka sukunimensä vaihtoikin. En tiedä sopeutuiko koskaan täysin.
Faktaa. Ilkkahan teki tekosensa 1960 luvulla ja vapautui 1970 luvulla. Silloin ei ollut nettiä olemassakaan, eivätkä senaikaiset tiedot nimenmuutoksista ole VKR:n rekisterissä netistä selattavissa. Muistini mukaan netti tuli VKR:n käyttöön 1990 luvulla.
Nimenmuutokset löytyy netistä ja ainakin sukututkimuksesta jotain tietävät mistä se löytyy. Tiedän ilman sitäkin Ilkan nykyisen sukunimen ja syötin sen VRK sukunimi hakuun. Haku antoi tulokseksi, että suomessa on alle 5 sen sukunimistä.
Haku ilmoittaa myös monella kuolleella on se sukunimi. Koska asia vaivasi, niin osoitepalvelu selvitti Ilkka veli simeon xxxxxxxx synt 10.1 1947 elää ja asuu Helsingissä.
Amerikkalaisissa elokuvissa tutkijat ottavat yhteyttä esim. vankilassa oleviin sarjamurhaajiin
saadakseen tietoja uusien rikoksien selvittelyssä.
Tutkija Tuominen voisi pyytää neuvoa tältä nailonsukkamurhaajalta miten edetä Bodom-tutkimuksissaan.Rikoksissahan on jotain yhtäläisyyttä esim.uhrien iät, eikä selkeää motiivia.
Kyllä on vielä hengissä, mutta ei ole yhtään Remun näköinen. Eivät sentään kaikki isonenät rumat Remua muistuta.
Onhan se jo jotakin 65 ikäinen heebo.
Lusittuaan tuomion muutti Kriminaalihuollon asuntolaan Pengerkadulla 70 luvun alku puolella ja jäi asumaan pääkaupunkiseudulle.
Kävi naisten tansseissa ja hengaili ja seurusteli itseään huomattavasti vanhempien naisten kanssa. Malliin itse 30 vee nainen 55-60 vee,.
Itsetunto (ja ilmeisesti potenssi) ei kestänyt ikäisiään tai nuorempia kun oli jo kuristanut muistaakseni 17 ja 32 ikäiset naiset.
Nyky elämästään en tiedä mitään kuten en muistakaan sen ajan venkuloista. Suurin osa montussa.
eipä asukkaan. kun jämsässä
67 vuotias lähestyy 70mppiä
Soitto Nisselle riittää, luurin toisessa päässä kyllä tekijä tiedetään.
Ei asu vaan Iisalmessa.
Tosi väärin vieläkin. Asuu (asui) Espoossa.
Taitaa asuu Helsingissä kumpula-pasila
Sattui toinen uhri olemaan läheiseni sisko.