http://www.yacht.de/yo/yo_news/powerslave,id,6510,nodeid,294.html
Bavaria 31 videoesittely
olkaa hyvä
81505
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Bavariaa tuskin hankintaan kilpaveneeksi, joten vertailun voi tehdä muihin matkapursiin. Erilaisia vaihtoehtoja löytyy runsaasti. Tässä joitakin pikaisesti poimittuja, ei kylläkään kaupallisia videoesitteitä.
http://www.hanschristian.org/sv_sites.html
http://www.ipy.com/
http://www.cabrilloyachts.com/cabrilloyachts/cabrilloyachts_16.html
http://www.hallberg-rassy.se/hr31/hr31.shtml
Liikkuu se muovikin, kun tarpeeksi tuulee ;-) Tosin kyseessä oli esittelyn mukaan "kovan tuulen testi", eli oliskohan ollut jo lähemmäs kymmenen metriä sekunnissa!
Uljasta katseltavaa, heh.
Ihan mukavasti se näytti liikkuvan, eikä se niin pöllön näköinenkään ole, jos vertailukohtana on uudet saippuakipot. Reilu metri lisää mastoa ja 30cm lisää köliä, vantit sisemmäs metrin ja alkais olemaan jo kelvollinen purjevene, purkki mikä purkki, loisto matkavene varmaan mutta ei minun tarpeisiini. Sisätiloissa näytti olevan kivasti säilysystilaa ja punkat oli ihan ok satama käyttöön. matkalla tuolla ei sitten nukuta missään. Mutta ihan hieno matkavene toisaalta ei mikään halppis enää.
Kuvat oli olosuhteista, joissa Antinojan sanoja lainatakseni kulkisi perunalaarikin. Se mikä näytti pahalta esittelyvideossa, oli lepattelevat liikit. Ei kai ne bavankaan purjeet niin surkeita ole, ettei sivutuulessa saisi istumaan.
peli. Ostan veneen, mutta vanhassa 30 taisi syväys olla 1,85 joten se saisi riittää ainakin minulle.
Hienoltahan se kuvassa näyttää, mutta todellisuus on yleensä tarua ihmeellisempi. Luulempa ettei parin vuoden päästä uudistuvassa mallissa enää ole sähköllä kääntyvää perätasoa.
Lisäksi ihmetytti maston sijainti, todella edessä.
Joku viisaampi voisi kertoa sen hyvistä tai huonoista puolista.
Tunnettu tosiasiahan on käytännössä aina ollut, ettei halvalla saa hyvää....tuleeko nyt poikkeus?
mutta ihan liian kallis minulle.
harmi, että halvalla ei saa hyvää, täytyy tyytyä johonkin vanhaan skandiin.
Mahtaakohan kukaan oikeasti ostaa mainosesittelyn,
tai nettikuvien perusteella veneen.