Hei,
Onko kellään kokemusta multitabsista,joka on tarkoitettu erityisesti raskaana oleville?Montako tablettia pitäisi ottaa ja pitäisikö lisäksi syödä d-vitamiinia,vaikka multitabs sisältää ilmeisesti jonkun verran sitä?
kiitos vastauksista näin etukäteen:)
Onko kellään kokemusta multitabsista,joka on tarkoitettu erityisesti raskaana oleville?Montako tablettia pitäisi ottaa ja pitäisikö lisäksi syödä d-vitamiinia,vaikka multitabs sisältää ilmeisesti jonkun verran sitä?
kiitos vastauksista näin etukäteen:)
Vastaukset 10
Vanhimmat
kun otat multitabseja niin saat kaiken tarvitsemasi. Et tarvi muita tabuja.
Mitään, ei edes vitamiineja pitäisi mennä syömään omin päin...antavat sitten samalla SINUN tarvetta vastaavat ohjeet.
syödä ihan "omin päinkin". Kannattaisi aloittaa jo yritysvaiheessa, ensimmäiset viikot ovat ratkaisevat. Esim foolihappo on äärimmäisen tärkeä, ja vain osa raskaana olevista saa sitä suositusten mukaisesti ravinnosta.
viime neuvolakäynnillä noista multitabs raskausajan vitamiineista. Purkissahan lukee, että 1-2 tablettia päivässä ja terveydenhoitaja sanoi, että jos ottaa sen 2 päivässä niin ei tarvitse lisäksi d-vitamiinia erikseen syödä.
eli ite söin 1 tab. päivässä noita raskausajan multtareita, ja maanantaina sitten neuvolassa kysyin että siitä että jos ottaa sen kaks, niin siitä saa sitten sen tarvittavan 10mikrogrammaa.. ja ei tarvi muuta d-vitamiiniä syödä
...ja nyt raskaana ollessa Raskaus Muiltitabseja 1/pvä. Kysyin neuvolasta, että tarvitsenko D-vitamiinilisää, jos otan tuon yhden ja syön tietty ruokia joissa sitä on. Se siis RIITTÄÄ, ei tartte muita lisiä. Mutta sehän on sopiva minulle, tiedä sitten mitä sinä syöt?
Mielestäni on viisainta saada kaikki tarvitsemansa vitamiinit sun muut niiden luonnollisessa muodossa, eli kannattaa mahdollisuuksien mukaan syödä terveellistä ruokaa. Rautaakaan en tarvitse popsia purkista enempää kuin tuon yhden Raskaus Multitabsin verran, kun pidän "rautaruuat" pelissä mukana. Hemoglobiini keikkuu 130 yli.
Ei kai nuo voi ominkaanpäin otettuna olla vaarallisia, kysyähän voi aina neuvolassa, lääkärltä ja apteekista.
Syön 2 raskaus multitabsia päivässä, ja D-vitamiinia en tarvitse erikseen neuvolan mukaan.
Rautaa kylläkin pitäisi alkaa ottaa kun hemoglobiini oli laskenut nopeasti ja oli viimeksi 113... Nuo on yksilöllisiä juttuja, jotka riippuu ruokavaliosta. Siis kysäise vielä neuvolasta niin saat tarkat ohjeet =)
Itse syön päivässä yhden multitabs(family)-pillerin ja yhden kalkkitabletin, jossa on d-vitamiinia. Tästä saan sen 10 mikrogrammaa d-vitamiinia. Kalkkitabuja otan kun en joka päivä syö maitotuotteita, ainakaan tarpeeks.
Ehken ihan joka päivä aina muista ottaa kun en oo tottunu mihinkään säännölliseen "lääkitykseen" niin vähän totuttelua vielä... Mutta, onhan sitä ennenkin ilman vitamiinilisiä oltu raskaana..:)
Katoin just että niiissä familyissä on 7,5 mikrogrammaa, kysyin meinaan neuvolasta kerran ja sanoivat että eiköhän se riitä, ei tarvitse vaihtaa mihinkään raskausajan vitamiineihin kuulemma :)
Maitoa juon niin paljon päivässä (kaiken, minkä käsiini saan, eli litrasta ylöspäin/vrk) joten en usko tarvitsevani lisä-D-vitamiinia...
D-vitamiini auttaa näin "pimiällä" kalkkia imeytymään. Eli Sain käsityksen että sitä pitäis ottaa vaik sais kuinka paljon kalkkia.