Tosi asia somalit&fatta

Tarina on tosi.
somali perhe vei kaikki ihan ok huonekalut roskikseen.
3-päivää myöhemmin Veikon-kone seka Askon autot toivat uudet huonekalut pyykkikoneen jääkaapin.
Näppärät huoltomiehet näkivät edellisen pesukoneen ja kokeilivat sitä,se toimi moitteettomasti,ainoastaan se oli likainen päältä.
Huoltomiehet pesevät nyt sillä työvaatteensa.
Samainen perhe sai myös huollosta(fatta)Hobby Hall tavarataloon 1500€ lapun vaatteisiin ja kodin elektroniikkaan.!!! Miten me SUOMALAISET sekä yhteiskunta voidaan olla näin tyhmiä ja maksaa kaikki mitä he vaativat.USKOMATONTA...
201960
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Noin kateellinen voi olla vain suomalainen!

Äänestä
  • "Se koira älähtää johon kalikka kalahtaa", sanoi Suomalainen.

    Äänestä

Mitä sä täällä vingut, ota yhteyttä Karpon Hannuun tai johonkuhun toiseen sosiaalipornoilijaan. Soita vaikka Halmeen Tonylle, mutta mitä sä täällä itket ja vingut.

Luuletko että jotakuta jopa kiinnostaa sun tirkistelytouhut?

Äänestä
  • joku muukin on samaa mieltä mun kaa. kaikki ulkomaalaiset vaan omaan maahansa lorvimaan ja huom.tää ei oo mitään kateutta jos joku niin luuleekin sillä nehän on nähty miten laiskaa porukkaa (ruotsissakin) sama juttu veronmaksajat maksavat ja ulkolaiset nauraa partaansa et töihin tai omaan maahan näin on näreet ja jotkut vielä puolustavat niitä -kele niillä on paremmat oltavat siellä kuin monella suomalaisella suomessä tänä päivänä sekin vielä en ymmärrä kuinka suomalaiset naiset kuolaa niitten perään hyi hyi oikein oksettaa kun ajatteleekin joten lopetan ajattelemisen tähän.hyvää kesää kaikille samoin ajatteleville:))sillä niitäkin varmaan on aika paljon

    Äänestä

  • ...kiinnostaa! Miks aina pitää niin kauheesti tärkeillä, että minne saa kirjottaa mitäkin. Mitä sitten vaikka onkin nyt sit chatin ilmoitustaulu. Jätä lukematta jos ei kiinnosta, äläkä ite vingu täällä.

    Äänestä

  • -C- kirjoitti:

    ...kiinnostaa! Miks aina pitää niin kauheesti tärkeillä, että minne saa kirjottaa mitäkin. Mitä sitten vaikka onkin nyt sit chatin ilmoitustaulu. Jätä lukematta jos ei kiinnosta, äläkä ite vingu täällä.

    Joo, juu, sua epäilemättä kiinnostaa, en ole itseasiassa edes yhtään yllättynyt.

    Itseasiassa minä en taitanut kirjoittaa riviäkään kyseisen viestin sopimattomuudesta tälle ilmoitustaululle, vai kirjoitinko? Siinä sulle tärkeilyä.

    Kyvyttömien idioottien viestit ei kiinnosta, siinä olet oikeassa. Kyvyttömät idiootit saavat minut vinkumaan ilmoitustauluilla, ikävä sivuoire joka seuraa kyvyttömien idioottien lapsellisten viestien lukemisesta.

    Ottakaa yhteyttä asioista päättäviin, koittakaa tehdä jotain laillista asioiden eteen. Älkää kirjoitelko tänne. Täällä ei niitä lue kuin punaniskat ja mun kaltaiset, idiooteille yliherkät ihmiset.

    Kyllä, provosoin aivan tahallani. Get over it asshole.

    Äänestä

  • terve kirjoitti:

    Joo, juu, sua epäilemättä kiinnostaa, en ole itseasiassa edes yhtään yllättynyt.

    Itseasiassa minä en taitanut kirjoittaa riviäkään kyseisen viestin sopimattomuudesta tälle ilmoitustaululle, vai kirjoitinko? Siinä sulle tärkeilyä.

    Kyvyttömien idioottien viestit ei kiinnosta, siinä olet oikeassa. Kyvyttömät idiootit saavat minut vinkumaan ilmoitustauluilla, ikävä sivuoire joka seuraa kyvyttömien idioottien lapsellisten viestien lukemisesta.

    Ottakaa yhteyttä asioista päättäviin, koittakaa tehdä jotain laillista asioiden eteen. Älkää kirjoitelko tänne. Täällä ei niitä lue kuin punaniskat ja mun kaltaiset, idiooteille yliherkät ihmiset.

    Kyllä, provosoin aivan tahallani. Get over it asshole.

    No jopas nyt aloit oireileen, ku jo toisen viestin pistit tulemaan. Ootko ihan varma, et oot terve??

    "Ottakaa yhteyttä asioista päättäviin, koittakaa tehdä jotain laillista asioiden eteen."

    Laillista?? :D Onhan tännekin kirjoittelu laillista vai ootko eri mieltä tästäkin asiasta?

    "Älkää kirjoitelko tänne."

    Mä ainakin kirjotan tänne mitä haluan osittain just sun kaltaisten idioottien kiusaksi. Ylläpito poistakoon viestini, jos katsoo tarpeelliseks. Get over it asshole.

    Äänestä

  • -C- kirjoitti:

    No jopas nyt aloit oireileen, ku jo toisen viestin pistit tulemaan. Ootko ihan varma, et oot terve??

    "Ottakaa yhteyttä asioista päättäviin, koittakaa tehdä jotain laillista asioiden eteen."

    Laillista?? :D Onhan tännekin kirjoittelu laillista vai ootko eri mieltä tästäkin asiasta?

    "Älkää kirjoitelko tänne."

    Mä ainakin kirjotan tänne mitä haluan osittain just sun kaltaisten idioottien kiusaksi. Ylläpito poistakoon viestini, jos katsoo tarpeelliseks. Get over it asshole.

    Todistit pointtini, nyt en vaivaudu takiasi enempää :)

    Koitahan selvitä elämästä, tiedän että se voi olla kaltaisellesi kovaa.

    Äänestä

  • suomalainen**N kirjoitti:

    joku muukin on samaa mieltä mun kaa. kaikki ulkomaalaiset vaan omaan maahansa lorvimaan ja huom.tää ei oo mitään kateutta jos joku niin luuleekin sillä nehän on nähty miten laiskaa porukkaa (ruotsissakin) sama juttu veronmaksajat maksavat ja ulkolaiset nauraa partaansa et töihin tai omaan maahan näin on näreet ja jotkut vielä puolustavat niitä -kele niillä on paremmat oltavat siellä kuin monella suomalaisella suomessä tänä päivänä sekin vielä en ymmärrä kuinka suomalaiset naiset kuolaa niitten perään hyi hyi oikein oksettaa kun ajatteleekin joten lopetan ajattelemisen tähän.hyvää kesää kaikille samoin ajatteleville:))sillä niitäkin varmaan on aika paljon

    Osaisitko selittää suomeksi saman?

    Äänestä

Valitettavaa, kyllä tätä sattuu toisinaan, kun
ei selvitellä olosuhteita resurssipulan vuoksi riittävästi.

Väsyttää...

Äänestä
  • Niih... "sossun-täti",

    Minäkin kävin luonasi, "normeja" muuttamalla jälleen kerran, sait paperilla talouteni kummasti tasapainoon... Vaikka pussinsisältö väheni huomattavasti, sinä kuitenkin todistit minulle "laskuoppisi" mukaan, miten hyvin meillä menee, miinuksetkin käätyivät näppärästi plussiksi.

    Mutta nälkää se normimuutos ei minun ja lasteni vatsasta vienyt.Kuitenkin elämme hyvinvointi valtiossa.

    Ja sen kuulin edellisellä kerralla, että "köyhän pennun ei tarvitse käydä koulu, menköön töihin"!

    Äänestä

Eikä oo ensimmäinen, eikä viimenen kerta kun somalit tms. muu roskasakki näin tekee. Tätä tapahtuu ainoastaan sen takia, että jos ei anneta kaikkea mitä kyseiset loiseläjät vaatii, heti tulee 10 sossun ämmää muut pakolaisten hyysääjät osottelemaan sormelle ja syyttämään pahaksi rasistiksi. Ja "rasismia" tämä aivopesty ihmiskunta ei hyväksy (ts. tämä kyseinen rasismi olis vaan realistista). Sen jälkeen ne itkee lehdissä, että miten pahat rasistit vei tuhkatkin pesästä (ja samaan aikaan nostaa jumalattomia summia rahaa kaikenmaailman Turhina avustuksina). Kattokaapas seuraavan kerran kun tällanen "kärsinyt ja köyhä somalinuori" tulee vastaan ja verratkaa sen jälkeen vaatteita tavallisen Suomalaisen duunarin kersojen vaatteisiin.. kummalla on paremmat/kalliimmat? Aivan, sillä somalimukulalla. Ja mistähän ne tulee? Joko varastettu tai ostettu niillä "vähäisillä tuilla mitkä riittää just ja just elämiseen".

Ei, enkä mä ole kateellinen - kuka oliskaan kateellinen toisten rahoilla elävälle, valehtelevalle, kitisevälle, tekosyitä keksivälle, laiskalle ja varastelevalle somalille joka kehtaa syytellä Suomalaisia SUOMESSA? En minä ainakaan.
EI MITÄÄN MUUTA KUIN RAJAT KIINNI.

Äänestä
  • hei, kai luitte tänään Hesarista, kun Espoossa oli 13v somali jäänyt kiinni naisten ahdistelusta ! Siinä meille esimerkki somalinuorten käytöksestä. Mulla ei ainankaan ole yhtään sympatiaa somaleja kohtaa. Verrataan niitä vaikka ns venepakolaisiin, jotka Suomeen tultuaan opettelivat kielen - usein molemmat kotimaiset -, kävivät peruskoulun, usea lukion ja moni jatkoi vielä yliopistoon. Ja lähes kaikki ovat kunnon kansalaisia sekä työssä !!
    Ja sitten joku tälläinen pikkukundi ahdistelee aikuisia naisia, kodistahan se esimerkki lähtee ! Ja islamissa mies on tunnetusti ylempiarvoinen kuin nainen ja muslimi ylempiarvoinen kuin vääräuskoinen... - jokainen tehköön siis lasku toimituksen.

    Äänestä

  • Juu rajat kiinni vaan ja kaupunkien välinen liikenne on myös lopetettava.
    Muille kuin omille sukulaisille ei saa puhua ja parempi olisi vielä jos aviopuolisot etsittäisi serkuista jos ei sisaruksia ole.

    Äänestä

Tuo sinun tosi tarinasi on ollut urbaani legenda jo hyvin pitkään.

Oikeasti tohdin epäillä, että itse et ole perhettä nähnyt etkä niitä huonekalujakaa.

Huijaaminen fatasta on tämän kansan huvi ja siitä on juuri tänä keväänä valmistunut tutkimus.

Kela, verottaja ja sosiaalitoimistot tehostavat tietojen siirtämistä viranomaiselta toiselle vaivattomasti, että sosiaalipummit saataisiin kuriin (lue kaikki)

Kukahan todellisuudessa on syyllistynyt sosiaalitoimiston tai verottajan huijaamiseen?

"minä olen niin paljon veroja tähän maahan maksanut että minulla on oikeus vilppii"
Eikö tämä ole tuttua?

Jos somaleita ei olisi tässä maassa, niin tämä samainen keskustelu käytäisiin romaneista.
Ei mikään ole muuttunut...


Tarina on tosi.

Äänestä
  • Aina pitää löytää joku syntipukki, ettei tarvitse peiliin katsoa. Somalit ovat todella kätevä syntipukki, kun eroavat katukuvasta tummalla olemuksellaan. Ja on totta, että jos somaleita ei täällä olisi, syntipukin osa tipahtaisi romaneille. Mitä jos Suomessa ei olisi romaneja? Sitten syytettäisiin työttömiä. Jos täystyöllisyys, syytettäisiin maalaisia. Kyllä kelpo suomalainen aina löytää jonkun muun jota syyttää, jonkun muun joka tekee kaiken pahan. Enhän MINÄ koskaan mitään vilppiä tee...

    Äänestä

Ikinä en ole sossusta mitään saanut, ja tuskin saankaan. Mulle on ihan sama, maksanko sinun vai somalin avustuksia.

Äänestä

Hannu Karpoon! Kerro hänelle ko. huoltofirman yhteystiedot jne.

Äänestä

Ma ei tieta mika teita suomilaset vaivaa. Miksei me voida saada samat asiat ku teilla on. Vai haluako te rasistit pitaa me vakisin alas. Jos te olitte samat paikat ku me, te ette sano mitaan. Onko nyt ihmellista jos muutamat perhe saa avustukset ja paasee nain yhteiskunnat mukan. Nyt loppu rasism. Ma haluisin etta kaikki suomilaiset ki sais saman asiat ku me somalilaiset ja elamiset tulee tasarvoiset. Ma vaan haluu elaa taalla rauhassa eika tapella turha takia. Kyl ma tappelenkin mut aihesta. Mut kaiki teki tappelete. Alkaa aina marista. Ei se ole teilta pois jos somalilainen saada asioita ilmaiset.

Äänestä

Voi pojat, kunpa tietäisitte mitä kaikkea voi saada...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Uskomatonta!!!! kirjoitti:

Tarina on tosi.
somali perhe vei kaikki ihan ok huonekalut roskikseen.
3-päivää myöhemmin Veikon-kone seka Askon autot toivat uudet huonekalut pyykkikoneen jääkaapin.
Näppärät huoltomiehet näkivät edellisen pesukoneen ja kokeilivat sitä,se toimi moitteettomasti,ainoastaan se oli likainen päältä.
Huoltomiehet pesevät nyt sillä työvaatteensa.
Samainen perhe sai myös huollosta(fatta)Hobby Hall tavarataloon 1500€ lapun vaatteisiin ja kodin elektroniikkaan.!!! Miten me SUOMALAISET sekä yhteiskunta voidaan olla näin tyhmiä ja maksaa kaikki mitä he vaativat.USKOMATONTA...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu