**Inssillä raskautuneille**

**Vilukissa**

Moi!
Meillä on edessä enää 3 inssikertaa ja sitten on hoidot loppu. Te, siis jos kukaan teistä, on raskautunut inssin avulla voisitteko kertoa seuraavaa:

1. annettiinko teille hyvät mahdollisuudet raskauteen?

2. mikä teillä oli syynä inssiin menoon?

3. monesko kerta toi kaivatun onnen?

4. montako follikkelia sinulta irroitettiin?


Iso kiitos ystäväiset!

7

7050

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      1) Mahdollisuus oli prosentuaalisesti 13%. Munasoli ei ollut irronnut ennen inseminaatiota. Kahdella ensimmäisellä kerralla munasolu oli jo irronnut ja tuloksena oli nega.
      2) PCOD
      3)Kolmas kerta, nyt poika on 11kk vanha. Tällä kolmannella kerralla oli järeämpi lääkitys.
      4) Yksi folli joka kerta.

      • **Vilukissa**

        Hei kiitos tosi paljon kun vastasit!

        Onko se asia niin siis että olis parempi tehdä se inssi kun munasolu ei vielä ole irronnut?

        Saanko kysyä mikä lääkitys sinulla oli, 2 ensimmäisellä kerralla ja sitten viimeisellä? Miksi lääkitys muutettiin jos aina sait kuitenkin 1 munasolun?

        Paljon onnea!


      • voi onnistua

        Meillä inssi onnisti toisella kerralla. Syynä meillä pco. Aluksi käytössä oli clomifen, mutta ei kypsyttänyt munasolua. Tämän jälkeen pistoshoito, mikä tehosi (pistettiin niin kauan kun munasolu 18-20mm). Lisäksi munasolun irrotuspiikki noin vuorokautta ennen inssiä. Molemmilla kerroilla kypsyi yksi munasolu.


      • ... .
        **Vilukissa** kirjoitti:

        Hei kiitos tosi paljon kun vastasit!

        Onko se asia niin siis että olis parempi tehdä se inssi kun munasolu ei vielä ole irronnut?

        Saanko kysyä mikä lääkitys sinulla oli, 2 ensimmäisellä kerralla ja sitten viimeisellä? Miksi lääkitys muutettiin jos aina sait kuitenkin 1 munasolun?

        Paljon onnea!

        Meidän lääkäri sanoi, että paremnpi mahdollisuus inssissä onnistua, jos munasolu ei ole vielä irronnut. Eli parempi että siittiöt odottavat munasolun irtoamista.

        Kahdella kerralla oli pistoshormooni, en todellakaan muista nimea. Tämä lääke on poistettu markkinoiltakin jo, oli jotain mikä oli eristetty raskaana olevan naisen virtsasta. Lääkitys vaihdettiin jotta munasolu saatiin kypsymään riittävän nopeasti. PCOD:ssä on yleistä, että ovulaatio tapahtuu liian myöhään eli kierto on jo sen verran pitkällä että kohdun limakalvo on jo ohentunut liikaa ja vaikka munasolu hedelmöittyisikin niin se ei ota kiinni. Kaksi ekaa inssiä tehtiin kp19 ja viimeinen kp16. Viimeisessä oli lääkityksenä Gonal F 450IU annoksella 75IU ensimmäisenä kuutena pistospäivänä eli kierron 3-8 päivä. Siitä eteenpäin annos tuplattiin eli 150IU kp 14 asti. Kaikilla kerroilla irrotukseen on käytettyPregnyl 5000IU. Pregnylin laitoin su illalla klo:22 ja inssi oli ti aamulla klo:10. En muista kahdesta ekasta kerrasta kuinka pitkä aika oli Pregnylin ja inssin välillä. Tukihoitona kaikissa oli Lugesteron 200mg kolmesti ja viimeisessä hoidossa oli lisäksi Metformin kolmesti päivässä viikolle 12 asti. Sitä olin syönyt jo noin vuoden ennen raskautta. Raskauden alettua jatkoin lUgesteronia viikolle 8 asti. En malttanut odottaa testin tekoa annettuun testipäivään asti vaan tein sen pp11 ja testi oli puhdas nega. pp13 tein varmuudeksi uuden testin joka olikin sitten yllätykseksi . Kaikki menkka oireet oli kokoajan ja tunne siitä että vuoto alkaa millähetkellä hyvänsä.
        Nyt kaapissa odottaa Gonal F kuukautisten alkua josko toinen lapsi ilmoittaisi tulostaa. Onnea sinulle ja toivon todella että tärppää!! =)


    • Bertta77

      Meillä on takana kaksi inssiä, joista kummastakin positiivinen tulos. Molemmat ovat kyllä menneet kesken alkuviikoilla, mutta hedelmöittyminen ainakin on tuolla hoidolla onnistunut.
      Olemme selittämättömästi lapsettomia. Miehen simpat hieman huonolaatuisia, mutta muuta vikaa ei ole löytynyt.
      Molemmissa hoidoissa lääkityksenä on ollut ensin pistokset puregonila ja sitten irrotuspiikkinä pregnyl.
      Ekassa inssissä ovis oli jo tapahtunut, toisessa folli oli vielä paikallaan. Eli kumpikin voi onnistua.

    • Milana30

      Hei!

      Täälä loppusuoralla raskautta mennään.Rv.36 3.

      1. Ei lupailtu mitään, mutta ei toisaalta sanottu että huonotkaan mahikset.Neutraali linja.

      2. Meillä miehellä oli hieman hitaahkot siittiöt, minulla tuli ovis kyllä joka kuukausi, mutta vaihtelevina ajankohtina. Hoitona clomifen 1x50mg kierron 3.-7. päivä jolla saatiin kierto tasaiseksi 28 pv ja ovulaatio kierron 14. pvä.Helpotti inseminaation ajoittamista.

      3.Toinen kerta meillä toi kaivatun tuloksen.

      4. Minulta ei irrotettu mitenkään erikseen follikkeleita.Toisessa inssissä oli kaksi follikkelia vasemmalla puolella.Toinen 24mm ja toinen 25mm. Näistä nyt sitten jompi kumpi hedelmöittyi.

      Tsemppiä ja plussaonnea hoitoihin!

    • Anonyymi

      1) kyllä
      2)selittämätön lapsettomuus
      3) 3 inseminaatiosta raskauduin
      4) letrozol 2,5mg lääkitys kaikissa kierroissa ja 1 follikkeli irtosi joka kierto

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      36
      2789
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      18
      2597
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      43
      2288
    4. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      20
      1881
    5. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      38
      1634
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      51
      1575
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      38
      1493
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      25
      1373
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      34
      1271
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1171
    Aihe