Kone on MD-11. Mitkä istumapaikat ovat tässä koneessa parhaat? Normaalisti pyrin saamaan peräpaikan, mutta tässä mallissahan nuo moottorit ovat juuri siellä takana... Ja nyt ei siis puhuta mistään bisnesluokasta.
parhaat istumapaikat?
leeni
1711827
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
ne siellä MD11:n perällä oikein onkaan. Yksi moottori on kyllä siellä peräsimessä, muttei lähelläkään matkustamoa. Kaksi muuta moottoria on koneen siivissä, eli aika keskellä. Miten muuten ne moottorit häiritsevät sinua. Pärisevätkö jotenkin?
No, kuulemani mukaan se takana oleva moottori voi häiritä mikäli istut koneen takaosassa. Itse en tunne lentokoneita niin hyvin, että osaisin kertoa voiko tuohon tietoon luottaa vaiko ei. Siksi kysyn sitä täältä, että onko tällä asialla oikeasti mitään väliä?
Luin saamani vastauksia kummissani, en tiedä oliko kysymykseni sen verran epäselvä tai mistä johtui, mutta ilmeisesti sinun vastauksestasi voin rivien välistä lukea, ettei niillä moottoreilla ole sen suurempaa väliä.
Joku tykkää ikkunapaikasta,toinen käytäväpaikasta,joku haluaa olla mahd edessä,toinen mahd takana,makunsa kullakin.
Ensinnäkin,miksi et kysy asiaa FINNAIRILTA vaan tälläiseltä 95% feikkipalstalta?
Toisekseen jokainen edes vähän matkannut tietää MD-11 koneen ja ettei siellä takana ole moottoreita sivuilla jne...Koko kysymykselläsi paljastit olevasi feikki.Mutta jos joku ei tiedä,niin eivät moottorit mitenkään pyri häiritsemään lentomatkustajaa.Ne ovat elotonta materiaalia ja kiinni koneen rakenteissa.Eli ne eivät tule matkustamoon häiriköimään.Jos joku lennon aikana häiritsee,on se lähes poikkeuksetta kanssamatkustaja.
Ja vielä kolmanneksi.Ei ole olemassa parhaita paikkoja lentokoneissa.Joku haluaa aina ikkunapaikan vaikka olisi kuinka ahdasta,joku käytävä paikan tai lähellä wc:tä olevan paikan ja joku ehdottomasti EXIT-paikan jne....
JK. Jatkossa voisit käyttää aina samaa nimimerkkiä vaikka keksitkin mitä ihmeellisimpiä feikkikirjoituksia.Olisi hauskaa seurata,mitä milloinkin olet keksinyt ja miten mielenterveysongelmasi tulevat milloinkin esille :-))
huh, miten sairas kirjoitus!
Joo, feikki-kirjoittaja voisi mennä jonnekin muualle kirjoittamaan. Ei kai se vaan ole finskin oma työntekijä, kun yrittää hämmentää asiallista keskustelua.
Suosittelen www.seatguru.com... Sieltä löytyy monien eri lentoyhtiöiden eri koneiden "paikkasuositukset".
toi on ku ei edes finnairia näytä.
Ei tietysti näytä, koska Finnairia ei maailmalla
lueta lentoyhtiöksi!
MD-11:n keskiosassa on 9 penkkiä rivissä, koneen takaosassa leveys on sama, mutta penkkejä on ahdettu 10 riviin, eli takaosassa on vähemmän tilaa.
Koneen keskiosassa on käytössä 3-4-2 istumajärjestys, joten paremmat paikat ovat siellä jälkimmäisen käytävän ympärillä, koska siellä on vain 4 istuinta käytävää kohti.
Joo, älä mene ainakaan koneen vikalle riville. Finnairilla ainakin niiden selkänojat ovat kiinteästi pystyasennossa. Sillä ei tietenkään ole väliä parin tunnin lennolla, mutta MD-11 lentänee pitempiä välejä ja nukkuminen ei ainakaan onnistu pystyasennossa.
on mahdoton vastata kun eri ihmisillä käsitteet parhaimmasta istumapaikasta vaihtelevat. Kerro toiveesi niin vastaan. Sen verran kuitenkin voin kertoa edellisiin vastauksiin viitaten että moottoreista johtuvat resonanssiäänet, värinät ja ilmavirtojen aikaansaama ääni lennettäessä niin erilaisissa ulkoisissa olosuhteissa kuin pitkä matkalento sisältää, vaikuttavat hyvinkin erilaisella tavalla matkustamon eri osiin. Näinollen niillä on suurikin merkitys istuinpaikan sijainnilla tässä "hiljaisuus-aspektissa" mikäli on herkkä erilaisille äänille.
Missä on paras istuma-asento, jos unohdetaan businessluokka? Onko turistiluokan penkkien säädöissä jotain eroja?
istumapaikan koneen oikealta puolelta menosuuntaan katsottuna ja etuosasta selvästi siipien etupuolelta. Istuimissa ei ole säätöeroja paitsi paikoilla jossa seinät tai muut rakenteet rajoittavat säädettävän selkänojan käyttämistä.
kun munaansa nuoli. Pitkillä lennoilla paikalla on merkitystä, näillä pompuilla Euroopassa vähemmän. Keskipaikat ovat yäk, muuten melkein sama missä istuu. Edessä ovat kalleimmat ja hiljaisimmat paikat.
No kylläpäs nuo eräät osasivat vastata "asiallisesti" :/ Tuollaisiin ei näköjään voi olla törmäämättä... Ei kannata välittää niistä..
Kokemuksesta voin sanoa että siiven takana (eli moottorien takana) on tosiaan aikamoinen mekkala, eli musiikin kuuntelun voi unohtaa jos tällaisen paikan varaa. Ilmaan noustessa tuli ihan sellainen olo että kuulohan tässä lähtee. Suosittelen siiven etupuolella olevia paikkoja. :)
Mitenköhän kannataisi tuohon Boeing 757-200 ottaa paikat. Mietin vähän koneen takaosaa...siellä ei tule WC jonoa viereen... Mutta onkohan siellä myös moottorimelu ongelma? Ja pitäisikö TV ruudun olla heti oman tuolin edessä jotta sen parhaiten näkee?