Minulle tehtiin olkapään avarrusleikkaus eli acromioplastia tähystyksellä kaksi kuukautta sitten. Onko kenellä kokemusta tällaisesta kuntoutumisesta?
acromioplastia olkapään leikkauksessa
murmi
33783
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
jotain reilut pari kuukautta sitten enkä vielä osaa sanoa juuta enkä jaata. Lääkärin vastaanotto vasta edessä, kipuja oli enemmän kuin omiksi tarpeiksi, ehkä noudatin liian tunnollisesti jumppaohjeita. Kun vähensin käden liikehoitoa niin oloni myös parantui, tosin kaikki liikkeet eivät vieläkään toimi mutta jokatapauksessa särkylääkkeitten syöminen loppui.Luulisin että kuntoutuminen on tapauskohtaista, oma aktiivisuus hoidon suhteen tärkeää. Minun tapauksessani oli aktiivisen liikehoidon lopettaminen paras ratkaisu. Ole tarvittaessa yhteydessä hoitavaan tahoosi.
Minulla sekä avarrettiin että korjattiin revennyt kiertäjäkalvosin n. 2 kk sitten avoleikkauksella.
Voimaharjoittelun aloittamiseen saakka meni kohtuu hyvin, mutta nyt tuli kivut ja liikerajoitukset.
Kontrolleissa olen käynyt terveyskeskuksen fysioterapeutilla, mutta kuntoutus aloitetaan lähipäivinä yksityisellä; venytellään ja käännellään sivulle sun muuta vastaavaa, mitä ei voi itse tehdä, siis sitä passiivista kuntoutusta.
Auttoi myös paljon se, että otin käyttöön keveämmät vastukset. Ja heti alkuun sanottiinkin, että olkapään asento on hyvin ratkaiseva. Muista siis tarkistaa, että olka on takana, muutoin tulee kipuja.
Missään vaiheessa ei kannata liikuttamista lopettaa vaan tehdä ahkerammin, mutta pienemmillä vastuksilla ja kivuttomilla liikeradoilla.
masentaa,enkä pelotella asiasta,mutta minulle on tehty sama leikkaus,kolmesti toiseen olkapäähän ja kahdesti toiseen...sekä nyt odottelen neljättä leikkausta.
Ei kaikille käy samoin...mutta ei mielestäni kannata liikaakaan kuntouttaa olkapäätä leikkauksen jälkeen,pikkuhiljaa voinnin mukaan...Tsemppiä vaan :)