pitänee salasanat ainakin vaihtaa
http://www.kaleva.fi/plus/juttu686345_page0.htm
http://www.kaleva.fi/plus/juttu686345_page0.htm
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Olis kiva saada tietoon se sivu missä näitä tunnuksia on , näkis vähän onko omia siellä jonon jatkeena.
LÖYTYYKÖ oma osoite linkin etusivun neuvomasta listasta.
http://www.riemurasia.net/
Kannattaa vaihtaa salasana käyttäjätunnuksiin
vaikka ei löytyisikään !
-melli-08-
kahlata läpi, väkeä enemmän kuin koko kainuussa..
ossoo. Haku poimii vaikka kaikki "juket" joukosta tai mitä nyt halluut....
osoitteita, joten jos sellainen on varmaan kannattaa vaihtaa, kun ei tiedä onko lista kokonaisuudessaan tässä.
Kopioin muuten koko listan ja liitin exel-taulukkoon, jossa sitä on helppo lajitella mitenpäin haluaa.
samalla tunnuksella esimerkiksi suomi24 tai jonkun muun samanlaisen sivuille on paljastunut
lisätietoa ja keskustelua:
http://www.itviikko.fi/page.php?page_id=46&news_id=200725461&rss=18
Kiitos IT-sivuston vinkistä, sieltä löytyi kohta, johon oman käyttäjätunnuksen saattoi kirjoittaa ja saada selville onko se murtolistalla, onneksi minun ei ollut.
Olivat poistaneet aiheeseen liittyvät keskustelut Kajaanin ja Sotkamon palstoilta.
Halutaanko heitä pitää pimennossa sen aikaa, että pahin rötöstely on ohi ja kaikki on menetetty.
Taitaa KRP:n tärkeily pelottaa palstan pitäjää.
on jo käytetty hyväksi
15.10.2007 15:15
Suomalaisten internetissä vuotaneita salasanoja on jo käytetty hyväksi. Keskusrikospoliisin mukaan joitain tapauksia on paljastunut. Poliisi ei kuitenkaan halunnut valottaa tarkemmin, miten ja missä salasanoja on käytetty.
Lauantaina Yhdysvalloissa olevalle palvelimelle tuli näkyviin liki 80 000 suomalaisen salasanat. MikroPC:n mukaan tietomurron ovat vahvistaneet ainakin Rakkausrunot-, Kiekkoliiga-, BatMUD- ja Mesenet-Galleria -sivustot. Murron tekijöiksi epäillään suomalaisia.
ovat joidenkin suomussalmi-palstalle kirjoittavien, niin en kyllä ymmärrä mitä niillä vaikkapa amerikkalaiset tekevät? Sitten jos pankkiyhteyksien tiedot vuotavat, voisimme olla jopa huolissamme. Ne ovat kuitenkin ainakin vielä niin hyvin suojattuja, ettei tietääkseni tarvitse olla huolestunut. Sitä paitsi pankkiyhteyksissä on avainlukulistat, joten tuskinpa nämä kriminaalit niitä osaavat haalia itselleen.Sitten jos niin pääsee tapahtumaan on kai palattava vanhaan tilipussiaikaan ;)