Yo-kirjoituksiinhan on pakko ottaa äikkä, toinen kotimainen kieli, ja mitä kaikkia muita niitä onkaan. Sain käsityksen, että matikan ja reaalin välillä saa kuitenkin itse valita, kumman kirjoittaa. Korvaako myös lyhyt matematiikka todellakin reaalin? Vai pitääkö kirjoittaa pitkä matematiikka, jos ei kirjoita reaalia?
yo-kirjoituksista
miettivä
8700
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Äikkä ja Ruotsi on (vielä) pakollisia. Sen lisäx pitää kirjottaa joku pitkä vieras kieli, yleisin on kai englanti. Sitte voi valita joko pitkän tai lyhyen matikan tai reaalin. Jompikumpi pitää kirjottaa pakollisena, mutta voi kirjottaa myös molemmat, merkkaa toisen vaan ylimääräsex. Ja sitte niitä ylimääräsiä saa kirjottaa niin paljo ku jaksaa/haluu!
Toivottavasti oli apua... =)
Asiahan on niin, että yhden aineen on oltava pitkä eli esimerkiksi, kuten minä valitsin tänä keväänä, pitkä ruotsi, lyhyt englanti, lyhyt matikka ja tietenkin äidinkieli sekä ylimääräisenä reaali.
Kiitoksia =) Eli siis minä ajattelin ottaa äidinkielen, lyhyen ruotsin, pitkän saksan, lyhyen englannin, lyhyen matikan (ellen nyt sitten saa inspiraatiota kirjoittaa pitkää) ja ylimääräisenä reaalin. Kirjoituksiini on kyllä todellakin vielä aikaa, mutta pohdiskelen nyt jo valmiiksi näitä asioita, että osaan ottaa kursseja sen mukaan. =)
En ole aivan varma että onnistuuko se noin...Eli kaikki 3 lyhyenä(Ruotti, Matikka, Enkka)Vaikka sulla Saksa onkin pitkänä..OPO on hyvä juttu..se tietää kaikki varmasti..:)
Nimimerkki miettivä,
varmistan vain, että ymmärrät oikein: lyhyt enkku pitää tuossa tapauksessa olla siis ylimääräinen ja pitkä saksa pakollinen. (Ja enkkuahan sun ei tarvitse välttämättä kirjoittaa jos saksan kirjoitat.)
Eli siis jos kirjoitan pitkän saksan, äikän, lyhyen matikan ja lyhyen ruotsin, voinko ottaa kuitenkin sekä reaalin että lyhyen enkun ylimääräisiksi? Vai onko sitten pakko kirjoittaa reaali pakollisena tai joku muu vielä pitkänä? No niin, anteeksi kun en ymmärrä, pitää rautalangasta vääntää...Menen kyllä vielä jossain vaiheessa opon juttusille, ehkä hän saa selvitettyä nämä minulle niin, että pienet aivonikin ymmärtävät =)
Kyllä voit.
Pakolliset on äikkä, ruotsi, vieras kieli (englanti, saksa tms.) ja joko matematiikka tai reaali. Eli neljä koetta, joista yhden on oltava pitkä.
Netissä on tietoa mm.
www.minedu.fi/yo-tutkinto
Opolla käyntikään ei tietysti ole huonompi juttu.
Onnea kirjoituksiin sitten joskus! :)
Kiitos!