Sitä saa mitä tilaa

_______Jani_______

0-0 tasapeli, koska Suomi ei ole jalkapallomaa. Futiksen asema on maassamme kehno.
Otteluihin pitäisi valmistautuakin jollakin tavoin, eikä hypettää vasta ottelupäivänä. Kisapaikka saadaan vasta kun ihmiset kiinnostuvat jalkapallosta ja veikkausliigasta. Tällä hetkellä jalkapallo ei ole kyllin suosittua Suomessa, pelkkä maajoukkueiden otteluiden vahtaus ei yksinkertaisesti riitä, koska meidän futiksemme taso perustuu junnutoimintaan, fasiliteetteihin jne. ja niiden surkean tason me tiedämmekin jo. On aivan lapsellista ja turhaa yrittää panostaa pelkästään maajoukkueen otteluihin ja sitä kautta yrittää tuoda jalkapallokulttuuri ikään kuin tarjottimella.. Kiinnostuksen on lähdettävä tämän maan "sisältä", samalla tavalla kuin lähes kaikissa muissakin maissa.

Pähkinänkuoressa: jos ei seurata liigaa ja divaritasoa, eikä satsata fasiliteetteihin, niin ei ole syytä olettaa maajoukkueeltakaan menestystä. Eli totuus on se, että sitä saa mitä tilaa. Suomi ei ole vielä tilannut jalkapalloa, vaan formuloita, rallia, jääkiekkoa, mäkihyppyä jne.

2

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on ja ei off

      Välineurheilua, tajua jo. Siis ihan sama tänään oli jonkun fasiliteetin sijainti ja koko.

    • 21-v

      maajoukkue aloittanu omat karsinnat 3:lla voitolla,siinä sulle tulevaisuutta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      149
      4016
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      131
      2646
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      25
      2228
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      46
      2136
    5. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1708
    6. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      32
      1654
    7. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      30
      1644
    8. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      32
      1094
    9. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      93
      1042
    10. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      64
      966
    Aihe