Siellä olis pitäny tehdä vaihtoja, mutta Suomen pelaajamateriaali oli liian kapea. Mistähän tämä johtuu? No tietysti siitä, ettei täällä satsata futikseen yhtä paljon kuin muissa maissa, vaan keskitytään "liialti" muihin uhreilulajeihin. Ilman kunnon kiinnostusta kotimaiseen jalkapalloon ei kansainvälisissä otteluissa voi pärjätä. Jos vaatii toisin päin, niin järjestys on väärä: kiinnostuksen on lähettävä sieltä ihan ruohonjuuritasolta, eikä vain maajoukkueiden ratkaisevista peleistä. Ehkä tämä on muuttumassa, koska tästä alkaa jo tulla legenda ja ihmiset haluaa Suomenkin menestyvän jossakin todella suuressa (formuloiden ja rallin ohella, nehän on melko suuria lajeja niin ikään).
Ei voi pärjätä jos ei kotimainen futis kiinnosta
_______Jani_______
3
248
Vastaukset
- jalkapallo ei oo
Välineurheilua, tajua jo. Siis ihan sama tänään oli jonkun fasiliteetin sijainti ja koko. VVV
- vissii seuraa futista
Joo odottamallahan ei EM paikkaa tuu.
- Ekitalo
..varaa siihen,että kolme huippupelaajaa on poissa pelistä vammojen vuoksi Litmanen,Forssell,Tainio ovat kaikki Suomelle vahvistuksia ehjänä ollessaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 933451
- 1093135
- 562335
- 221902
Olisitpa rakkaimpani
Kaipaan sinua. Ikävä sinun läsnäoloa ja kaikkea sinussa. Päivistä, jolloin nähdään tulee onnellisia päiviä. Sinun seuras61738Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201735Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..111680Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein241516Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131411Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin381394