Jos olisin toimittaja niin pyrkisin lähinnä selvittämään että mikä on se vuosien (vuosikymmenten?) patoutunut kiukku ja turhautuneisuus joka on ajanut fiksut suomalaiset erikoisosaajat tähän pisteeseen - irtisanoutumisiin.
Toivottavasti joku ei oikeasti luule että tämä johtuu kokoomuksen löysistä vaalilupauksista. Ei, tällä sopalla on juuret paljon kauempana. Kokoomuksen retostelu oli vain se viimeinen pisara joka täytti maljan joka valuu nyt yli.
Tässä taistelussa on kyse koulutetun suomalaisen hoitohenkilökunnan tulevaisuudesta. Siksi tämä taistelu on kaiken vaivannäön arvoinen. Suomalaiset ovat saaneet panostukseen nähden huippulaadukasta hoitoa halvalla mutta nyt tahti muuttuu. Koulutetun hoitohenkilökunnan alennusmyynti on ohi. Pysyvästi.
Toivottavasti joku ei oikeasti luule että tämä johtuu kokoomuksen löysistä vaalilupauksista. Ei, tällä sopalla on juuret paljon kauempana. Kokoomuksen retostelu oli vain se viimeinen pisara joka täytti maljan joka valuu nyt yli.
Tässä taistelussa on kyse koulutetun suomalaisen hoitohenkilökunnan tulevaisuudesta. Siksi tämä taistelu on kaiken vaivannäön arvoinen. Suomalaiset ovat saaneet panostukseen nähden huippulaadukasta hoitoa halvalla mutta nyt tahti muuttuu. Koulutetun hoitohenkilökunnan alennusmyynti on ohi. Pysyvästi.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Jos olisin hoitaja, kävisin keskolassa katsomassa viimeisen kerran niitä avuttomia lapsia, jotka hoitajat aikovat jättää kuolemaan.
Mutta koska et ole hoitaja, niin tietosi on hieman vaatimatonta.
Sairaaloiden omistajat / haltijat ovat yksin vastuussa siitä, kuinka ja kuka avuttomia keskosia hoitaa.
Hoitajat ovat paljon vähemmän vastuussa keskosien heitteillejätöstä kuin sinä.
Miksi et ole keskosia hoitamassa??
Ihmisillä on onneksi Suomessa täysi vapaus valita ammattinsa ja myös erota siitä.
"Hoitajat ovat paljon vähemmän vastuussa keskosien heitteillejätöstä kuin sinä."
Tämän ilmeisesti sanoi hoitaja, TEHYläinen keskosen vanhemmalle. Toivottavasti mahdollisimman moni lukee.
Kyllä Suomessa on perustuslaillinen oikeus irtisanoutua työpaikastaan. Eikö se ole juuri sinun vikasi, että hoitajat ovat tyytymättömiä tilanteeseen, jossa omaisiamme pitää hoitaa vastuullisesti ja virheettömästi, palkalla joka on reilusti alle suomen keskitason, ja sitten heidän pitäisi pitää turpansa kiinni, ja nöyränä niellä kaikki paska, mitä tietämättömät kansalaiset suoltavat suustaan median provosoimina.
Mene itse hoitamaan sairaita, jos olet sitä mieltä, että kutsumuksella elää. Ja sitä mieltä, ettei ammattitaitoisen hoitajan työpanoksesta tarvitse maksaa, kuin minimikorvaus.
"Eikö se ole juuri sinun vikasi, että hoitajat ovat tyytymättömiä tilanteeseen,"
Sanopa TEHYläinen vielä, että se on alle 1000-grammaisen lapseni oma vika, että te jätätte hänet kuolemaan.
SIELLÄHÄN NIITÄ ON SYYPÄITÄ KESKOSKAAPIT TÄYNNÄ!
Olette ajaneet koko maan ja etenkin itsenne surkeaan tilanteeseen. Muutama viikko sitten, kun pieneni otettiin maailmaan, ihailin ammattitaitoanne ja erityisesti myötätuntoanne perhettä kohtaan.
Meidät otettiin lämpimästi vastaan ja vakuuteltiin, että lapsesta pidetään huolta. Kerrottiin, ettei monitorin jatkuva hälyttäminen ole vakavaa. "Ei tuo Brady tarkoita kuin että elektrodi irtosi". Laitoitte nenämahaletkut, saturaatiomittarit ja infuusiot, puhuitte samalla lapselleni. Suomensitte lääkärin puheet RDS:ästä, CPAPista, bilirubiinista ja hypoglykemiasta. Oli turvallinen olo.
Ääni muuttui kellossa: toimet kohdistetaan sinne, missä se eniten tuntuu. Keskolaan osuu.
Mitä luulet, onko minulla yhä korkea käsitys ammattietiikastanne?
Syytä vain minua palkastasi, sen voit toki tehdä.
Me, perheet, jäämme katsomaan kun lapset kuolevat. Mutta onhan sinulla oikeus, yritän muistaa sen. Toivottavasti saat korotuksesi.
mutta työnantajalla ei ole velvollisuutta ottaa takaisin samaan työhön (jos mihinkään).. Irtisanoutuneella ei ole mitään oikeuksia jälkeenpäin.
"Mene itse hoitamaan sairaita"
Menisinkin, jos osaisin. Useimmat tekisivät niin. Maksaisin hoidon omista rahoistani, jos se jotain auttaisi. Nyt joudun laittamaan toivoni niihin, jotka osaavat, mutteivät halua.
"jos olet sitä mieltä, että kutsumuksella elää."
En ole ollut sitä mieltä. Olen itsekin palkkakuoppa-alalla. En silti uhkaa kenenkään henkeä, enkä koskaan uhkaisi. Elämää ei voi punnita kullassa.
Haluan lapseni pysyvän elossa.
"Ja sitä mieltä, ettei ammattitaitoisen hoitajan työpanoksesta tarvitse maksaa, kuin minimikorvaus."
En ole ollut tuotakaan mieltä, enkä ole edelleenkään. Ihmishengillä ei silti saa käydä kauppaa. Juuri sitä TEHY tekee.
Aivan, on oikeus irtisanoutua, mutta työnantajalla ei ole velvollisuutta ottaa takaisin. Takaisin voi tietysti ottaa, mutta oman valinnan mukaan.
Turhaan sinä siellä provoilet....
Hoidahan nyt itse ensin lähiomaisesi asiat kuntoon, ettei tarvitse heti huudella terveydehuollolta apua.
Niin moni tulee valittamaan omaisestaan kun muisti vähän pätkii...eikä tee mitään sen eteen, että laittaisi kotioloja kuntoo siten että kotona pärjäisi...heti pitää vanhus laitokseen saada laitostumaan. Tyylillä "Poissa silmistä, poissa mielestä"
Hei!
Olen lueskellut *omaisen* tekstejä. Ei nyt lyödä lyötyä....hänellä näyttää todellakin olevan suuri henkinen tuska ja kärsimys ja pelonsekaiset tunteet lapsensa puolesta.
Ymmärrän hänen kommenttejaan ja katsantokantaansa. Toivon hänen perheelleen selviytymistä.
Toisaalta taas...on se hoitajienkin nyt ajettava asiansa puolesta ja laitettava hoitoalan asioita kuntoon, kun ei kuntatyönantaja ole siihen ollut halukas. Nyt on järeät aseet...toivon todella, että tuohon pisteeseen ei tarvitse mennä. Kuitenkin minä koen, että minun ammattitaitoni hyväksikäyttäminen ja hyvä tahtoni ja venymiskykyni ja joustamiseni alkaa olla finaalissa. Kutsumus ei elätä.
Toivoisin kuitenkin, että hoitajat, eivät kävisi *omainen* nikin takaisten ihmisten kimppuun raa´oilla kommenteillaan.
Toisaalta taas mietin, kuinkahan moni noista kirjoittajista on edes ollut hoitaja. Provoilijoita riittää. Ammattitaitoinen hoitaja ei moisia loukkaavia tekstejä päästä suustaan.
Ehkäpä tämä teksti meni väärän kirjoituksen perään...täällä on niin monta huomattavasti asiattomampaa kirjoitusta kun tämä, jonka jälkeen tekstini pistän.
Äitini oli sairaanhoitajana vanhainkodissa.Kun lukioikäinen veljeni meni varastohommiin kesätöihin sai hän isomman palkan kuin äitini.Kun palkankorotukset ovat aina prosentuaaliset,niin siitähän se kuoppa syntyy.
Niin tämä siis 80-luvulla
Sama meininki se on edelleen. Kun työkaverini (röntgenhoitaja) kouluttamaton 20 v. poika meni varastolle töihin, tienasi heti ensimmäisessä palkassaan enemmän kuin äitinsä, jonka palkassa on jo 25-vuoden mukanaan tuomat kokemuslisät.
neljän vuoden koulutus niin tavattoman paljon että siitä kannattaa pitää noin suuri meteli. Useimmilla on enemmän.
Vielä tähän aiheeseen:jos markkinavoimat,kysyntä ja tarjonta hoitavat palkankorotuksen niin käy kuten putkimiehelle:liksaa piisaa.Noususuhdanne nostaa palkkoja teollisuudessa,palveluissa yms.Nousun aikana lyhennetään valtionvelkaa eikä silloin riitä rahaa sosiaali-tai sivistystoimeen.Ei kuitenkaan ole oikein,että jotkut alat jätetään kokonaan paitsi hyvinvoinnista.Nyt pitää löytyä solidaarisuutta muiltakin ja keskinäinen kateus pois.Hoitoala on odottanut jo kauan.
solidaarisuutta?? ehehehhe
noilla vaatimuksilla?? uskomatonta
No en ole hoitoalalla ollenkaan vaan yrittäjä.
No totta kai kesätyöläinen saa isompaa palkkaa, kun hänen ei tarvitse maksaa veroja, kun vuositulot jäävät niin pieniksi. Yhden kuukauden palkkaa on turha verrata, vaan VUOSItulot ratkaisevat.
Vai että oikein Kokoomuksen retostelu!?! Tämä on kyllä niin helvetin ironista ja kiittämätöntä. Kokoomus on AINOA PUOLUE joka on teille KOSKAAN tarjonnut näin isoa korotusta.
Sitten kehtaat aukoa päätäsi ja syyttää Kokoomusta. "Hyi tuhma puolue.. hyi paska puolue. Anna lisää rahaa saatana."
ai ai kun taitaa totuus sattua kun noin pitää vuodattaa.
kuules kokoomuksen rakkikoira, te tulette häviämään aika monet vaalit putkeen teidän katteettomien lupausten ja käsien pesemisten ansiosta. ja sekös meitä naurattaa.
ihan ensimmäiseksi suomessa pitäsi ottaa puoluetuki pois ja laittaa ne rahat terveydenhuoltoon. ja aloittaa kokoomuksesta.
vieläkin kiitän itseäni etten äänestänyt teitä vaikka täytyy myöntää että lähellä oli. valheet kuuloostivat sen verran mukavilta hoitajan korvissa.
ja tämä vastaus oli? Turhaa spämmiä, kun et osaa vastata itse keskusteluun... :)