Kysymys satanisteille

Lehden mielipideosastossa eräs satanisti kertoi, että satanistit on ihan rehellisiä, työssäkäyviä, terveitä elämätapoja kunnioittavia ihmisiä. Ei siis mitään vauvojen syömistä tai vastaavaa. Okei, ymmärrän tähän saakka. Mutta, mikä sitten erottaa satanistin tavallisesta kaduntallaajasta. Ei kai pelkästään pentagrammikorut.
Suurin osa tavallisista suomalaisista on rehellisiä, työssäkäyviä ihmisiä. Kuulutaan kirkkoon, mutta ei arkitasolla edes oikeastaan uskota Jumalaan. Toisaalta ei kehdata erota kirkosta, eikä tunnustauduta ateisteiksi. Asia vaan ei yksinkertaisesti kiinnosta.
Onko nyt niin, että tavallinen suomalainen tavallaan arkielämässä omaa satanistisen maailmankatsomuksen, mutta ei käytä siitä käsitettä satanismi. Satanisti taas tunnustaa rehellisesti, että tällainen tavallinen elämänmeno, jossa kirkko ei ole läsnä jokapäiväisessä elämässä, on satanismia.
Mitä eroa on satanistilla, ateistilla ja agnostikolla? Voisin kuvitella, että sellaista tavallista kaduntallaajaa, jota uskonto ei kiinnosta, ja jonka maailmanselitys löytyy luonnontieteistä (esim. evoluutio, kosmologia), mutta jolla on muutoin rehelliset elämänarvot, voisi kutsua vaikka agnostikoksi. Ei siihen satanismiä tarvita.
Vai ovatko satanistit kuitenkin sellaisia ihmisiä, jotka oikeasti uskovat uskonnolliseen hömppään, mutta tavallaan kapinoivat sitä vastaan menemällä "vastapuolelle". Tässä valossa satanismi voisi olla pelkkää huumoria.
252559
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Uskovaisen länkytystä.

Opettele ensin erottamaan satanismi JA saatanpalvonta toisistaan. En ole ihan varma erotatko ne toisistaan sillä kuitenkin niillä on eroa.

Väännetään rautalankaa Satanismi on filosofia ja Saatanan palvonta on TEISMIÄ.

Sitten joku pätkä aivopierustasi:

>>Suurin osa tavallisista suomalaisista on rehellisiä, työssäkäyviä ihmisiä.

Äänestä
  • Joku random luulee satanismia ateismiksi ja sinä menet vääntämään rautalangasta ettei se ole saatananpalvontaa. Hip huraa.

    Teistisen ja ei-teistisen satanisminkin ero on niin suuri, että huhhuijaa. Toisessa palvotaa omaa egoa, jota kutsutaan Saatanaksi. Ja toisessa palvotaan Saatanaa, joka on oma ego.

    Ja huomaa sana palvonta.

    Äänestä

Odottelen innolla kommentteja tyyliin: "Ota asioista selvää ennen kuin tuut tänne päätä aukoon" ja "etkai vaan sekoita satanismia ja saatananpalvontaa?"

Itse aiheeseen. Tuntuu, etteivät pelkästään ihmiset muutu saatanallisemmiksi, vaan myös satanismi on muuttunut valtavirtaisemmaksi. Esim. harva mainitsee, että satanismiin kuuluvat myös rituaalit, vaikka niistä on kirjoitti kaksi kertaa enemmän kuin satanismin ideologiasta/filosofiasta.

Satanistitko muka rehellisiä? Satanismi on enemmän käytäntöä kuin filosofiaa, mutta silti vain jälkimmäisestä puhutaan. Epärehellisyys on ominaista satanistille, sillä satanisti on peto, ja ideaalisesti satanisti on rikas liikemies, perusduunarin sijaan. LaVey/Levey oli itse ehkä valehtelijoista suurin.

Nykyään kysytään, mitä pahaa on satanismissa, mikä paljastaakin mitä satanismi on monille ihmisille: tahallista marttyyriutta; sitä kun kukaan ei ymmärrä. Nämä ihmiset ovatkin ihan kuvailemasia perustyypejä, mutta he vain nauttivat tuomituksi tulemisesta, kun huutavat isoon ääneen olevansa satanisteja.

Äänestä
  • Olinpa hidas. Satanismi on monille selvästi arka aihe, kun kerrankin fiksuun aloitukseen pitää vastata kuin pahainn teini.

    http://i5.tinypic.com/4yinol2.gif

    Äänestä

  • Qwekerty kirjoitti:

    Olinpa hidas. Satanismi on monille selvästi arka aihe, kun kerrankin fiksuun aloitukseen pitää vastata kuin pahainn teini.

    http://i5.tinypic.com/4yinol2.gif

    Onneksi satanistit ovat älykkäämpiä kuin uskikset ;)

    Äänestä

  • DarkNinjaHiiri kirjoitti:

    Onneksi satanistit ovat älykkäämpiä kuin uskikset ;)

    Ja onneksi kuu ei ole juustoa. Mihin tuo nyt liittyi?

    Äänestä

  • DarkNinjaHiiri kirjoitti:

    Onneksi satanistit ovat älykkäämpiä kuin uskikset ;)

    onko älykästä olla hävijäjän puolella ;D älykästä olis olla uskis ja olla voittajan puolella sillä saatanahan on voitettu jo golgatan ristillä =D

    Äänestä

  • DarkNinjaHiiri kirjoitti:

    Onneksi satanistit ovat älykkäämpiä kuin uskikset ;)

    satanistit kuvittelevat olevansa älykkäämpiä kuin uskovaiset perustellen sen itse itselleen siten, että koska eivät usko (Jumalaan tai ehkei mihinkään muuhunkaan).

    Miltäs se oma napa näyttää? Se on varmaan tullutkin jo hyvin tutuksi?

    Äänestä

  • älykkäämpiä kirjoitti:

    satanistit kuvittelevat olevansa älykkäämpiä kuin uskovaiset perustellen sen itse itselleen siten, että koska eivät usko (Jumalaan tai ehkei mihinkään muuhunkaan).

    Miltäs se oma napa näyttää? Se on varmaan tullutkin jo hyvin tutuksi?

    Totta kai pidän itseäni älykkäämpänä kuin mielikuvituskavereiden kanssa juttelevat aikuiset. Uskovainen nyt sattuu olemaan ihmiskunnan hierarkiassa sitä alinta kastia jotka kannattelevat jokaista totalitaarista järjestelmää.

    Äänestä

Tuli sellainen olo, että tämä ninjahiiri olisi halunnut syödä sisäelimiäni, kun kehtasin "arvostella" satanisteja. Tosiasiassa mietiskelin vaan tätä käsitettä satanismi. Jos henkilö on uskonnoton, onko hän silloin automaattisesti satanisti? Olenko satanisti, kun sanon piut paut kirkon opetuksille? Jos satanisti haluaa kapinoida kirkkoa vastaan, niin silloinhan hän tavallaan tunnustaa, että Jumala on olemassa ja Jumalaa pitää vastustaa kapinointimielessä. Mutta jos ei vaan yksinkertaisesti ole kiinnostunut uskonnollisesta hömpästä, niin eikö uskonnottomana voi elää ilman satanismi -käsitettäkin.

Äänestä
  • Ateisti on ateisti. Pyrkii elämään järkevästi ilman uskontojen tarjoamia kirjoituksia ja oppeja. Ja kokee pärjäävänsä. Saatanaa palvotaan. Se ei ole yksinomaan hyvyyden vastustamista, vaan pahuuden tuomasta voimantunteesta nauttimista. Omat rituaalit ym. Ei niitä kerrota muille kuin asiaan vihkiytyneille. Saatana on se yliluonnollinen voima, jota kunnioitetaan ja palvotaan, siis pahuutta. Ateistille tiedoksi: Maailmassa on hyvyyttä ja pahuutta. Ihmiset ovat hyviä. Mistä pahuus sitten on lähtöisin? Mikä saa ihmiset muuttumaan pahoiksi? Pärjää paremmin, kun tiedostaa maailmassa olevan myös paljon pahuutta.

    Äänestä

  • on ateisti kirjoitti:

    Ateisti on ateisti. Pyrkii elämään järkevästi ilman uskontojen tarjoamia kirjoituksia ja oppeja. Ja kokee pärjäävänsä. Saatanaa palvotaan. Se ei ole yksinomaan hyvyyden vastustamista, vaan pahuuden tuomasta voimantunteesta nauttimista. Omat rituaalit ym. Ei niitä kerrota muille kuin asiaan vihkiytyneille. Saatana on se yliluonnollinen voima, jota kunnioitetaan ja palvotaan, siis pahuutta. Ateistille tiedoksi: Maailmassa on hyvyyttä ja pahuutta. Ihmiset ovat hyviä. Mistä pahuus sitten on lähtöisin? Mikä saa ihmiset muuttumaan pahoiksi? Pärjää paremmin, kun tiedostaa maailmassa olevan myös paljon pahuutta.

    ...kun satanistit kivenkovaan väittävät, että he eivät palvo ketään. He vain elävät ihan tavallista elämää, johon ei kuulu uskonnollisuus. Onko hyvyyttä ja pahuutta, jos ei ole uskova? Jos on vain biologisia ilmiöitä, jotka näyttävät meistä pahoilta. Onhan esim. tappaminen "pahaa" moraalisesti ajatellen, mutta biologisena ilmiönä sitä vaan tapahtuu. Olen ymmärtänyt, että satanistit hyväksyvät ihmisen eläimellisen puolen, jolloin esim. tappaminen on oikeutettua tietyissä tilanteissa. En tarkoita tietenkään huvikseen tappamista, mutta esim. itsepuolustukseksi tappaminen olisi tämän logiikan mukaan ok.

    Äänestä

Noo me nyt ollaan yleensä vaan oikeessa, esim kuuluisia satanisteja on ollut V.A. Ginsb

HAISTAKAA VITTU SAATAAN

Äänestä
  • Mikä muuten erottaa näsäviisaan wiccan tai näsäviisaan satanistin? Molemmat ovat aina oikeassa ja ovat wannabe ihmisiä.

    Äänestä

Satanistit siis ovat vaan niin saatanan viisaita, saatanan kauniita ja saatanan menestyneitä, että niiden ei tarvitse välittää saatanankaan vertaa mistään ja kenestäkään kuin itsestään.

Äänestä

Kysyit mikä erottaa satanistin "tavallisesta kaduntallaajasta". No ulkoisesti ei välttämättä mikään, eihän liika erottuminen aina ole fiksua. Satanismia ei kuitenkaan ole vain se, ettei ole uskovainen tai ei kuulu kirkkoon.

Sitä, kuinka satanismi näkyy elämässä en osaa sanoa. Se on vain nimitys luonnolliselle käytökselleni enkä sitä välttämättä olisi koskaan joksikin tietyksi filosofiaksi/uskonnoksi tunnistanutkaan.

Äänestä

poliittiselta suuntaukselta oikeistolainen? Minusta nuo kaikki satanistien argumentit: individualismi, itsensä korostaminen, "jokainen hoitakoon omat asiansa", heikkojen puolustamisen vastustaminen, demokratian ja solidaarisuuden vastustaminen, "maailmassa vallitkoon viidakon lait, minä pärjään kyllä" jne jne... kuulostavat äärimmäisen oikeistolaisilta mielipiteiltä.

Äänestä
  • Tietenkin satanisti voi olla oikeistolainen. Useimmat kuitenkin ovat käsittääkseni poliittisia realisteja jotka kannattavat sitä ryhmää joka parhaiten tukee heidän omia pyrkimyksiään.

    Äänestä


  • totuus varmasti laittaa heikkojen yksilöiden verenkiehumaan.mutta ajatteleppa nykyistä maailmaa jossa esim pedofiilit laitetaan vankilaan tai laitokseen.mitäpä jos nämä sairaat yksilöt kokisivat todellisen rankaistuksen ilman turhia kuluja yhteiskunnalle.satanistit pyrkivät siihen että tavallisten ihmisten ei tarvitse maksaa näiden hylkiöiden elämää vaan näilläkin rahoilla voitaisiin kehittää yhteiskuntaa parempaan.satanistit eivät suvaitse rikollisuutta , tyhmyyttä,yms ei siis mielestäni mitenkään oikeistolaista vaan pelkästään fiksua.minua ainakin vituttaa maksaa jonkun yhteiskunnan siivellä elävän loisen elämää.jos joku näin haluaa tehdä minusta se on vain loistava esimerkki tyhmyydestä

    Äänestä

  • Gilmoren propaganda-teksti se varmaan auttaakin asiaa. Enemmän saa oikeaa tietoa tämänkin keskustelun läpilukemisen avulla, jos osaa ajatella itse mitkä kohdat täällä ovat menneet mistiin ja mitkä eivät.

    Saatanallisen Raamatun voisi ehkä lukea, lyhyt kirja kun on. Ja sitten pohtia asioita aivan itse.

    Ja tässä keskustelussa on tullut ilmi tuo klassinen "miten satanistit pukeutuu," vaikkei olekaan mitään satanistista pukukoodia (paitsi rituaaleissa), niin veikkaisinpa silti, että valtaosa satanisteista pukeutuu mustaa.
    Tai no, tuokaa minulle eteen satanisti, joka pukeutuu pinkkiin.

    Äänestä


  • kreiviolaf_ kirjoitti:

    Gilmoren propaganda-teksti se varmaan auttaakin asiaa. Enemmän saa oikeaa tietoa tämänkin keskustelun läpilukemisen avulla, jos osaa ajatella itse mitkä kohdat täällä ovat menneet mistiin ja mitkä eivät.

    Saatanallisen Raamatun voisi ehkä lukea, lyhyt kirja kun on. Ja sitten pohtia asioita aivan itse.

    Ja tässä keskustelussa on tullut ilmi tuo klassinen "miten satanistit pukeutuu," vaikkei olekaan mitään satanistista pukukoodia (paitsi rituaaleissa), niin veikkaisinpa silti, että valtaosa satanisteista pukeutuu mustaa.
    Tai no, tuokaa minulle eteen satanisti, joka pukeutuu pinkkiin.

    1. Älä jaa mielipiteitä tai neuvoja ellei sinulta niitä pyydetä.

    2. Älä kerro huoliasi muille ellet ole varma, että he haluavat kuulla niistä.

    3. Ollessasi toisen asumuksessa, osoita hänelle kunnioitusta tai älä mene sinne.

    4. Jos vieras asumuksessasi ärsyttää sinua, kohtele häntä julmasti ja armottomasti.

    5. Älä tee seksuaalisia lähestymisyrityksiä ellet saa parittelukutsua.

    6. Älä ota sitä, mikä ei sinulle kuulu, ellei se ole toiselle taakka, josta hän selkeästi tahtoo tulla vapautetuksi.

    7. Tunnusta magian voima, jos olet käyttänyt sitä saadaksesi haluamasi. Jos kiellät magian voiman kutsuttuasi sitä onnistuneesti, menetät kaiken saamasi.

    8. Älä valita mistään, minkä ei tarvitse olla sinun asiasi.

    9. Älä vahingoita pikkulapsia.

    10. Älä tapa ei-ihmis-eläimiä muutoin kuin hyökkäyksen kohteeksi joutuessasi tai ravinnoksesi.

    11. Liikkuessasi puolueettomalla maaperällä, älä häiritse ketään. Jos joku häiritsee sinua, pyydä häntä lopettamaan. Ellei hän lopeta, tuhoa hänet.

    kaikki nämä asiat soveltuvat ainankin minulle
    ja kohta joku takertuu 1 kohtaan mutta keskustelun aloittaja itse haluaa meidän mielipiteitä

    Äänestä

  • Totuuskovaiei kirjoitti:

    1. Älä jaa mielipiteitä tai neuvoja ellei sinulta niitä pyydetä.

    2. Älä kerro huoliasi muille ellet ole varma, että he haluavat kuulla niistä.

    3. Ollessasi toisen asumuksessa, osoita hänelle kunnioitusta tai älä mene sinne.

    4. Jos vieras asumuksessasi ärsyttää sinua, kohtele häntä julmasti ja armottomasti.

    5. Älä tee seksuaalisia lähestymisyrityksiä ellet saa parittelukutsua.

    6. Älä ota sitä, mikä ei sinulle kuulu, ellei se ole toiselle taakka, josta hän selkeästi tahtoo tulla vapautetuksi.

    7. Tunnusta magian voima, jos olet käyttänyt sitä saadaksesi haluamasi. Jos kiellät magian voiman kutsuttuasi sitä onnistuneesti, menetät kaiken saamasi.

    8. Älä valita mistään, minkä ei tarvitse olla sinun asiasi.

    9. Älä vahingoita pikkulapsia.

    10. Älä tapa ei-ihmis-eläimiä muutoin kuin hyökkäyksen kohteeksi joutuessasi tai ravinnoksesi.

    11. Liikkuessasi puolueettomalla maaperällä, älä häiritse ketään. Jos joku häiritsee sinua, pyydä häntä lopettamaan. Ellei hän lopeta, tuhoa hänet.

    kaikki nämä asiat soveltuvat ainankin minulle
    ja kohta joku takertuu 1 kohtaan mutta keskustelun aloittaja itse haluaa meidän mielipiteitä

    kyllä on naurettavia sääntöjä! on pakko olla niiiin kapinamielisiä, niin kapinamielisiä.

    halveksun yleensäkin kaikkia (emo)/gootti/satanisti (kyllä, olette samassa lokerossa) "vihaan iloisuutta sekä iloisia ihmisiä, koska oma elämäni on yhtä helvettiä ja sen takia mun on helpompi liittoutua saatanan kanssa tai muuten vaan olla synkkä ja syrjäytynyt kuin havitella iloa ja valoa elämääni" ajattelutapoja.

    satanistit on vielä pahempia kun alkavat harrastamaan pimeiden voimien kanssa leikkimistä, jolloin viimeistään heidän on uskottava, että saatana on todellinen. silloin he viimeistään myös tietävät että on olemassa jumala, mutta silti jatkavat "tietoisesti" pahan palvomista (mitä pidempään leikkiä jatkavat, sitä EPÄtodennäköisemmin siitä eroon pääsevät).

    kuka on niin tyhmä, että valitsee ikuisen tuskan iänkaikkisen juhlan sijaan?

    miettikää kaks kertaa onko paholainen hyvä renki. voin sanoa, että se ei ainakaan Teille ole armollinen!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


ebba1608 kirjoitti:

Lehden mielipideosastossa eräs satanisti kertoi, että satanistit on ihan rehellisiä, työssäkäyviä, terveitä elämätapoja kunnioittavia ihmisiä. Ei siis mitään vauvojen syömistä tai vastaavaa. Okei, ymmärrän tähän saakka. Mutta, mikä sitten erottaa satanistin tavallisesta kaduntallaajasta. Ei kai pelkästään pentagrammikorut.
Suurin osa tavallisista suomalaisista on rehellisiä, työssäkäyviä ihmisiä. Kuulutaan kirkkoon, mutta ei arkitasolla edes oikeastaan uskota Jumalaan. Toisaalta ei kehdata erota kirkosta, eikä tunnustauduta ateisteiksi. Asia vaan ei yksinkertaisesti kiinnosta.
Onko nyt niin, että tavallinen suomalainen tavallaan arkielämässä omaa satanistisen maailmankatsomuksen, mutta ei käytä siitä käsitettä satanismi. Satanisti taas tunnustaa rehellisesti, että tällainen tavallinen elämänmeno, jossa kirkko ei ole läsnä jokapäiväisessä elämässä, on satanismia.
Mitä eroa on satanistilla, ateistilla ja agnostikolla? Voisin kuvitella, että sellaista tavallista kaduntallaajaa, jota uskonto ei kiinnosta, ja jonka maailmanselitys löytyy luonnontieteistä (esim. evoluutio, kosmologia), mutta jolla on muutoin rehelliset elämänarvot, voisi kutsua vaikka agnostikoksi. Ei siihen satanismiä tarvita.
Vai ovatko satanistit kuitenkin sellaisia ihmisiä, jotka oikeasti uskovat uskonnolliseen hömppään, mutta tavallaan kapinoivat sitä vastaan menemällä "vastapuolelle". Tässä valossa satanismi voisi olla pelkkää huumoria.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu