Aavikko maastopuvut

Hei! näin lehdessä kuvia suomalaisista rauhanturvaajista, jotka ovat lähdössä etiopian ja eritrean rajalle. Oudot maastopuvut kiinnittivät huomioni. onko niistä mitään tietoa, esim. mistä ne on hankittu, vai ovatko ne peräti kotimaiset?
3594
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Turun Sanomissa oli jotain juttua tuosta puvusta:

"Virallinen nimike on hellepuku 2004. Kyseessä on kokeiluprojekti, josta toivotaan vakituista vaatetusta tuleville lämpimien alueiden rauhanturvaajille. Saksalaisista ja tanskalaisista kankaista on mallinnettu täysi
vaatekerta alusvaatteita ja päähinettä myöten lähtökohtina keveys ja hengittävyys."

Lisäksi puolustusvoimat uusinnee taistelijan varustuksen vuonna 2005. Varustukseen kuuluu uusi maastopuku M2005 tms. (lähes samanlainen kuin M91, mutta kuvioltaan hieman legopalikkamainen), uudet tetsarit (mallia liivi), suojalasit yms. Jotain osviitta uudesta asusteesta löytyy tuolta: http://www.rekyyli.com/uutiset/

Äänestä
  • uuteen maastopukuun tulee mustaa väriä. valitettavasti.

    Äänestä

http://www.holkkari.net/artikkelit.php?cat=pj&id=ha2004

Puvut on tehty saksalaisten ja tanskalaisten käyttämistä kankaista, mutta kuviointi on suomalaista suunnittelua. Ihan mukavan näköisiä nuo uudet aavikkopuvut, mutta se uusi hattu on todella törkeä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yly kirjoitti:

Hei! näin lehdessä kuvia suomalaisista rauhanturvaajista, jotka ovat lähdössä etiopian ja eritrean rajalle. Oudot maastopuvut kiinnittivät huomioni. onko niistä mitään tietoa, esim. mistä ne on hankittu, vai ovatko ne peräti kotimaiset?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu