kyselisin kokemuksia Tiilerin hellaleivinuunista nimeltään Hemmo, minkälainen on leivinominaisuuksiltaan. pystyykö sillä leipomaan useamman satsin esim leipää. miten lämpö siinä pysyy/toimii?
Tiilerin HEMMO
16
7390
Vastaukset
- skeptikko
Hellaleivinuuniyhdistelmässä uunin massa jää melkoisen pieneksi verrattuna oikeisiin leivinuuneihin. Näinollen kannattaa olla hieman skeptinen leivontaominaisuuksien suhteen. Varauskyky voi jäädä yhteen pitsaan.
Olisi nyt kyllä hyvä jos joku käyttäjä kommentoisi niinkuin alkuperäisen viestin lähettäjä toivoo.- skbg
hemmo painaa kuitenkin 1300kg että saa aika iso pizza olla jos meinaa yhden vaan keritä paistaa...
- leipurityttö
skbg kirjoitti:
hemmo painaa kuitenkin 1300kg että saa aika iso pizza olla jos meinaa yhden vaan keritä paistaa...
noin paljon sen tiedänkin mutta askarruttaa sen ominaisuudet kun kuitenkin on myös hella eikä vain pienehkö leivinuuni. Kuin sillä esim menisi 3x 20min leipäsatsit että palaako ekat ja jääkö viimiset raaoiksi vaikka kuin ka lämmittelisi. noh..ei kait auta kun muurauttaa moinen ja alkaa leipomaan :)
- skbg
leipurityttö kirjoitti:
noin paljon sen tiedänkin mutta askarruttaa sen ominaisuudet kun kuitenkin on myös hella eikä vain pienehkö leivinuuni. Kuin sillä esim menisi 3x 20min leipäsatsit että palaako ekat ja jääkö viimiset raaoiksi vaikka kuin ka lämmittelisi. noh..ei kait auta kun muurauttaa moinen ja alkaa leipomaan :)
ja kyllähän hemmossa voi polttaa hellassa koko paistamisen ajan. kun leivinuunin saa pellillä suljettua et savut ei pääse pullia pilaamaan.
- skbg
leipurityttö kirjoitti:
noin paljon sen tiedänkin mutta askarruttaa sen ominaisuudet kun kuitenkin on myös hella eikä vain pienehkö leivinuuni. Kuin sillä esim menisi 3x 20min leipäsatsit että palaako ekat ja jääkö viimiset raaoiksi vaikka kuin ka lämmittelisi. noh..ei kait auta kun muurauttaa moinen ja alkaa leipomaan :)
mihin päin hemmo olisi tulossa?meinasin että voisin tulla muuraamaan jos on pääkaupunki seudulla.
- uuniamiettii
onko lisää kokemuksia Hemmo hellauunista? Vissiin toimiva peli?
- Hemmossa
on kyllä riittävästi varaavaa massaa.
Uunin holvi on paksua valua,100mm pitäisi olla.
Onhan tuossa syvyyttä aika reilusti.
Neuvoisin tilaamaan kivitasolla,on hintansa väärtti.- minnetuhkat
onks siinä tuhkalaatikkoa/pesää tuhkalle, jonne voi tiputtaa vai pitääkö ne koota uunin pohjalta lämmityksen jälkeen?
- tuhkatalas
Tuhkat pudotetaan uunin takana olevasta aukosta alas nuohousluukkuun, josta ne otetaan pois.
- minnetuhkat
ok, kiitos tiedosta.
äkkiseltään kuulostaisi hankalalle tyhjentää pienen nuohousluukun kautta? - tuhkatalas
Hiilikolalla tulee tuhkat kätevästi nuohousluukusta.
- uuniosina
onkos hemmo vaikea kasattava? siis jos jotain pihagrillejä on tullut tehtyä että osaa lasstin tehdä ja sitä vähän tiilien väliin laitella niin kannattaako yrittääkään hemmoa kasata?
- Muuraus
Tiilerin paketeissa tulee kyllä hyvät ohjeet muuraamiseen. Itse muurasin viime vuonna hemmo hellan ja onnistu hyvin kun rauhallisesti teki vaan ja tarkasti seurasi ohjeita. Jos hyvän tarjouksen saisi ammattimuurarilta niin voisi työn hyvin sellaisella teettääkkin.
- Partiomajallehella-uunia
On olisi vasenhorminen hemmo tarjolla. Pitäisi muuttaa hormilähtö oikealle. Voiko vanhoja tiiliä hyödyntää, vaiko uusilla tiilillä kätisyyden vaihto? Jos joku tietää, nii saa antaa ohjetta. Joensuun Kiihtelysvaaraan olisi hella tulossa, niin, että jos joku sen seudun muurari löytyisi asiaa ajamaan, niin vielä parempi. [email protected]. Kiitos
- SeppoTepp
Seppo tai Teppo on parempo
- Anonyymi
Moi.. tilasin "HEMMON ".. Lauantaina purkaan vanhan puuhellan jota käytetty joka päivä talvisin mutta alkaa olla pehu yli 40v vanha. kakaroolla on syys loma.. saan olla pomona.. =).. Uus tulee parin viikon päästä.. joten jos jouluna kinkku uuniin.....
ja muurari on tilattu...
hemmon ostaja kauhajoki
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude28715412IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti17413363Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy14310626Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole9010511Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1179479Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla288116Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump298065Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2066662Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1956361Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri355958