Nyt alkaa olla selvillä, ketkä ovat tämän pelin voittajia ja häviäjiä. Voittajat: ne, jotka ovat myyneet 2007 aikana tai saavat myytyä 2008 ensimmäisellä puoliskolla. Häviäjiä kaikki 2006 jälkeen ostaneet. Voittajiksi itseään luulevia ovat kaikki 2000 jälkeen ostaneet, jotka tuudittautuvat "varallisuuden nousuun". Voittoa on vain kotiutettu voitto, ei pseudovarallisuuden kasvu.
Flopin jälkeen olisi pitänyt jo lukea merkit, mutta tuularipolo uskoi siihen yhteen ässään kourassaan kun fopissakin sellainen oli, huisia, ässäpari! Päätökset tehtiin sen mukaan ja nyt odotetaan hermostuneena turn tai river -ässää. Turhaan, ne on vastapelurin (pankki, sijoittajat) kourissa. Eli all in ei ollutkaan viisas veto.
Flopin jälkeen olisi pitänyt jo lukea merkit, mutta tuularipolo uskoi siihen yhteen ässään kourassaan kun fopissakin sellainen oli, huisia, ässäpari! Päätökset tehtiin sen mukaan ja nyt odotetaan hermostuneena turn tai river -ässää. Turhaan, ne on vastapelurin (pankki, sijoittajat) kourissa. Eli all in ei ollutkaan viisas veto.
Vastaukset 6
Vanhimmat
suomentakaa tämä aivopieru.
lääkitystä ei saa unohtaa.
eikä niiden kannata tosiaan unohtaa sitä lääkitystä.
Nyt kun eletään tän sittarin bubblessa ja blindit kasvaa korkomarkkinoilla sitä vauhtia, että perustuularin stäkki alkaa oleen aika shortti, niin kannattais varmaan muuttaa taktiikkaa? Kulutusluotot tapissa ja asuntolaina monta sataa kiloo, niin sillon on otettava gutarit, jos meinaa rahoille tässä turneessa.
Eli tilanne on nyt tää:
Tuhnu on limpannut viimeiset kolme vuotta K8os ja toivoo settiä flopista, mutta pakka on ollu vielä jäässä.
Läski Isäntä on chip-leader, joka reissaa tuhnua varastaakseen.
Tuulipuku kuvittelee, että A3os on rautainen käsi, jolla voittaa vuodesta toiseen, kun on voittanut ohivedoilla viime vuosina ihan kivasti.
MUTTA: Koko kuvio on rigged! Kohta astuu pelinpyörittäjä Wanha Raha pöytään talon bottina ja putsaa tuularin monstereilla perikatoon.
Läski Isäntä putoaa kolmantena, eli ekalle rahasijalle. Saa pitää sijoitusasuntonsa, eli just buy-in:n verran.
Tuhnu pelaa Heads Upin niin hyvin kuin taitaa, mutta Wanha Raha korjaa omansa 2-outtisella riverillä.
Että siirtykää tuularit takaisin sinne freerollien pariin!!!yks!!11!
tuskin suuria huolia on missään suhteessa.
8 huonetta riittää useimmille.
Siirryttiin kolmiosta omakotitaloon 2006 keväällä. Nyt on lyhennelty ihan samaa tahtia kuin kolmionkin lainaa eli rapiat 1000 e lainanhoitokuluihin kuukaudessa tässä taloudessa.
Tosin vähän ylimääräistäkin on lyhennetty ja aiotaan lyhentää jatkossakin, sillä 1000e ylimääräistä nyt tarkoittaa 10 vuoden lainassa 500 e säästöä jos korkotaso on nykyluokkaa.
Tosin nykytahdilla laina-aika jää jonnekin kahdeksaan vuoteen. Loppupuolella korkojen osuus pienenee ja lyhennyksen osuutta voi vielä nostaakin.
Ihan sama mihin hinnat nyt heilahtaa, meille riittää nämä tilat seuraavat 20 vuotta. Jos ja kun notkahdus tulee, niin korjausliikekin tapahtuu. Mutta en missään nimessä olisi jäänyt odottelemaan hintojen laskua siihen kolmioon.
Elämää pitää elää eikä odottaa sen alkavan.
Jos se nyt maksaa enemmän kuin vaikka heti 90-luvun laman jälkeen, niin so not.
niih, ei myydes