silmien väri?

miten silmien väri periytyy? esim. jos äidillä on vihreät silmät ja isällä ruskeat? isällä siniset ja äidillä vihreät?
6769
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

ruskea on dominoiva - eli jos toisella vanhemmista ruskeat, niin tod.näk. myös lapsella

Äänestä
  • eli muista sukupolvistakin voi periytyä.. Tai sekottua omanlaisensa :)

    Äänestä

Et saa sen avulla isyyttä selville.

Äänestä

Ruskea on dominoiva geeni ja sininen resessiivi. Kummaltakin vanhemmalta tulee yksi "värigeeni" eli lapsella on sitten 2 "värigeeniä" (eli kaikilla ihmisillä on 2 geeniä). Jos molemmat vanhemmat ovat ruskeasilmäisiä heillä on joko kaksi ruskeata geeniä tai yksi ruskea ja yksi sininen. Jos molemmilla vanhemmilla on kaksi ruskeata, lapsi voi saada ainoastaan ruskeita geenejä jolloin lapselle tulee ruskeat silmät. Mikäli toisella vanhemmista on yksi ruskea ja yksi sininen ja toisella kaksi ruskeata lapsesta tulee joka tapauksessa ruskeasilmäinen mutta voi jäädä sinisilmäisyyden kantajaksi. Mikäli molemmilla vanhemmilla on yksi sininen geeni ja yksi ruskea geeni voi lapsesta tulla joko sinisilmäinen tai ruskeasilmäinen. Jos hänestä tulee ruskeasilmäinen voi hänestä myös tulla sinisilmäisyyden kantaja mutta ei välttämättä, jos hänestä tulee sinisilmäinen on hän perinyt sinisilmäisyyden molemmilta vanhemmilta, eli hänellä on kaksi sinistä geeniä eikä siis kanna ruskeata. Mikäli toinen vanhemmista on ruskeasilmäinen ja toinen sinisilmäinen voi lapsista tulla kumpi vain, mutta vain jos se ruskeasilmäinen vanhempi on sinisilmäisyyden kantaja (koska siis tarvittiin sinistä molemmilta vanhemmilta jotta lapsesta tulee sinisilmäinen), muuten lapsesta tulee automaattisesti ruskeasilmäinen. Mikäli molemmilla vanhemmilla on siniset silmät voi lapsi saada ainoastaan siniset silmät koska vanhemmilla ei ole antaa ruskeata geeniä. Harmaa, vihreä etc luokitellaan sinisiksi. Silmien väri periytyy siis vanhemmilta eikä "kauempaa". Toivottavasti saitte selvää selityksistäni :)

Äänestä
  • Näinhän se lukiossa opetettiin.

    Äänestä

meillä molemmilla isällä ja mulla ruskeat nappisilmät,tyttärellä siniset...lisäksi ollaan tummia,tytär vielä vaalea(3v.).mun veli myös vaalea ja sinisilmäinen...oli meille aika yllätys.odotin nappisilmäistä lasta.nyt laskettuaika käsillä,saa nähdä miten toisen kanssa käy

Äänestä

Kommentoi aloitusta


xeta kirjoitti:

miten silmien väri periytyy? esim. jos äidillä on vihreät silmät ja isällä ruskeat? isällä siniset ja äidillä vihreät?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu