Vastuu vieraista ?

Mikä on kyläpaikan vastuu jos kylään tulee joku maistissa?
Vieraalle tarjotaan alkoholia,vieras kompuroi humalassa ja satuttaa itsensä.

Onko isäntäväki vastuussa vahingosta?
1183
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Se on Amerikassa niitä outoja lakeja. Suomessa on oma vikansa, jos juo liikaa.

Ainoa, mikä on, jos voidaan todeta, että kyseinen alkoholi oli oudon petollista, kuten kilju tai booli, niin silloin voidaan asiassa ottaa jokin kanta, mutta jos vieras 10:n kaljan jälkeen kompuroi, niin eiköhän se ole oma asia.

Jos vieraalle maistuu, niin sellainen on huono isäntä, jos ei tarjoa lisää, mutta todella huono vieras, jos rupee rahastamaan isäntää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


otanko vieraita vastaan kirjoitti:

Mikä on kyläpaikan vastuu jos kylään tulee joku maistissa?
Vieraalle tarjotaan alkoholia,vieras kompuroi humalassa ja satuttaa itsensä.

Onko isäntäväki vastuussa vahingosta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu