1. Mazda6 - 318p.
2. Toyota - 311p.
3. Honda - 310p.
4. Vectra - 309p.
2. Toyota - 311p.
3. Honda - 310p.
4. Vectra - 309p.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kuten täällä on lukuisia kertoja todistettu, Tuulilasin testit ovat ostettuja. Ei mikään Honda muuten noin hyvin testissä pärjäisi. Kyllä ovat kiinalaiset silmänsä kieroiksi voitelurahoja maksaneet.
Ei ole lehteä käsillä, mutta kiinnostaisi kyllä tietää, mikä Avensiksessa on Accordia parempi kuin hiljaisempi rengasääni.
Ps. Amerikkalainen Motor Trend (sellainen autolehti) vertasi Accordia (eli Acura TSX:ää) C230 mersuun ja 9-3 Saabiin. Mersu voitti ja TSX jätettiin kakkoseksi, vaikka oli kolmikon nopein.
Tässäpä vertailu pisteet:
Sisätilat:
Honda 54
Mazda 56
Opel 53
Toyota 56
Ajettavuus:
Honda 52
Mazda 50
Opel 51
Toyota 52
Käyttöominaisuudet:
Honda 55
Mazda 53
Opel 50
Toyota 49
Mukavuus:
Honda 47
Mazda 52
Opel 53
Toyota 54
Turvallisuus:
Honda 54
Mazda 53
Opel 56
Toyota 50
Kustannukset:
Honda 48
Mazda 54
Opel 46
Toyota 50
Eli honda menetti pisteitä mukavuudessa ja kustannuksissa.
Osaatko kertoa, mikä teki ooppelista turvallisemman kuin japsit? Tai käyttökustannuksiltaan pienimmän? Vaikea kuvitella ooppelia halvimpana pitää...?
Onko niin vaikea kuvitella Opelin huoltovälien olevan pidempiä, huoltojen silti edullisia ja vakuutusmaksujen kohtuullisia? Luuletteko te japsikuskit ihan oikeasti, että Opelin ylläpitoon uppoaa jotenkin tolkuttomasti rahaa? Ylivoimaisesti suurin osa eurooppalaisista autoista on ihan yhtä viattomia kuin hiukan suurempi osa japanilaisista.
... me ollaan viime vuosina alettu Opelin käyttökustannuksia epäilemään (hihnanvaihdot tilpehööreineen, ajovalot ym.), mutta jospa uusi Vectra olisi taas Kadett'in tasoinen kestävyydeltään, niin hyvä. Uusi Vectra on komean näköinen peli ja toivon menestystä. Aika näyttää, mihin suuntaan mennään.
Opel selvitti väistökokeen testissä muita paremmin, ollen parempi ääritilanteissa.
Muutoin autoissa ei suuria eroja ollut turvallisuuden puitteissa, paitsi toyotan jarrut olivat muita heikoimmat.
Kustannuksista opel sai vähiten pisteitä, joten olet ilmeisesti ymmärtänyt pisteytyksen "nurinpäin"?
Opelissa oli suurin kulutus, sekä kallein hankintahinta, myös joukon tyyriimmät varaosat honda kanssa.
Sainpa itsekin hommattua tuon lehden.
Kiinnitti huomiota, että accord oli painavin ja meluisin (siis masaakin meluisampi). Äkkiä ajatellen luulisi, että massiivisempi olisi hiljaisempi. Renkaatkin näyttivät olevan samaa profiilia 55, paitsi masalla 65.
On se vaan hyvä kun ei tarvitse pisteitä laskea minkään vertailun jälkeen. Jos olisin ostanut auton tämän tyyppisten testien perusteella, ei minulla olisi nyt alla kymmenettä Hondaa.Käy vaan koeajamassa eri merkkejä ja sieltä se oikea löytyy.Luotan itseeni ja itsetuntooni paremmin kuin muutamat lehtien toimittajat omine mieltymyksineen.Honda nyt sattuu vain sopimaan esim. minun tarpeisiini ja lompsalleni parhaiten. Se on siinä silloin.Toiset hankkivat joko testeien tai omien mieltymysten mukaan.
Testit vaihtelee ja pisteet sen mukaan. Oli hauska verrata vuoden 2002 Tuulilasin vertailua ja tätä tuoreinta. Pisteet heittävät häränpyllyä jopa samojen merkkien kohdalla.
Melutasot vaihtelee sen mukaan, mikä rengas on alla. Mielestäni melumittausta (desibeliarvoa) ei saa luotettavasti tehtyä muuten kuin ajamalla joka autoa samanlaisilla renkailla.
Niinkuin S-Marketin mainoksessa sanotaan "kannattaa kokeilla". Ja mielummin itse.